Galerie

Skrzyżowanie Kultur 2014 / Warszawa, Namiot Festiwalowy / 24.09.2014
2014-09-25

Autor: Grzegorz Szklarek

Podczas pierwszego dnia tegorocznej, dziesiątej edycji festiwalu Skryżowanie Kultur wystąpili: pochodzący z Madagaskaru gitarzysta i wokalista Teta (wspomagany przez Kirę - wokalistę z Madagaskaru) oraz legendarny, południowoafrykański trębacz Hugh Masekela.

W swoich utworach Teta czerpie z tradycyjnej muzyki tsapiky,opowiadając o zwyczajnym życiu plemienia Szczęśliwych Ludzi (Mahafaly). Jego muzyka to nie tylko wpadające w ucho melodyjne rytmy, ale również wirtuozeria gry, od której nie sposób oderwać wzroku.

Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy Masekela jest międzynarodową gwiazdą sceny jazzowej i popowej. Wydał 40 albumów, koncertował m.in. ze Steviem Wonderem, U2, Waynem Shorterem i Paulem Simonem. Grał w najbardziej prestiżowych salach świata, jak Carnegie Hall czy Lincoln Center. Współtworzył przełomowe zespoły afrykańskie, m.in. z żoną Miriam Makebą (1932-2008) – słynną wokalistką i działaczką społeczną, znaną jako Mama Afrika. Masekela jest autorem hymnu walki z apartheidem „Bring Him Back Home (Nelson Mandela), a także twórcą przebojowych nagrań, które trafiały na szczyt listy Billboardu.

TETA: 1 - 10

HUGH MASEKELA: 11 - 28

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania