Newsy muzyczne

Recenzja: Green Day - Revolution Radio

Po przesadzonej trylogii „¡Uno!”, „ ¡Dos!” i „Tré!” Billy Joe Armstrong z kolegami wracają do bardziej zwartego grania.

„Revolution Radio” to nie żadna muzyczna rewolucja jeśli chodzi o zespół. Tytuł odnosi się raczej do warstwy tekstowej. Już w otwierającym płytę „Somewhere Now” słychać swoiste wpływy The Who. To Green Day nośny, wpadający w ucho z charakterystycznym wokalnym „zawodzeniem” Armstronga. Podobnie muzycznie jest w singlowym „Bang Bang”, opowiadającym o tym, co dzieje się w głowie sprawcy masowej strzelaniny. Zaś utwór tytułowy zawiera wszystkie patenty, dzięki którym Green Day przed laty wypłynął – zwartą, szybką punkową jazdą i melodyjne refreny. W warstwie lirycznej odnosi się zaś do przemocy służb publicznych wobec czarnoskórych. Został zainspirowany amerykańskim ruchem Black Lives Matter, walczącym przeciwko takim poczynaniom. Rozwinięciem tego tematu jest „Say Goodbye”, który nawiązuje do ulicznych zamieszek w miejscowości Ferguson, kiedy to biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Muzycznie zaś przypomina w kilku miejscach nieco… „The Beautiful People” Marilyn Manson. Łagodniej na tym tle wypada balladowy „Outlaws”, który idealnie nadawałby się na potańcówkę w amerykańskim liceum. Dopełnia go w tym nastroju skoczny „Bouncing Off The Wall”. Dość zaskakująco wypada natomiast „Still Breathing”, w którym wpływy dance punka mieszają się z popem. Tak jakby panowie z Green Day odmłodnieli nagle o 20 lat, wbijając się w bieżące trendy muzyki młodzieżowej. W tekście natomiast jest poważniej, gdyż Billy Joe Armstrong rozprawia się w nim ze swoim narkotykowym nałogiem.  Hołd dla żony muzyka wyrażony został w kolejnym „nośniku”, zatytułowanym „Youngblood”. Z kolei czasy dorastania przybliża w „Too Dumb To Die” – typowym greendayowym szlagworcie. Poważniejsza tematyka powraca natomiast w „Troubled Times”, odnoszącym się do zamachów w Paryżu. Zaś „Forever Now” to składająca się nijako z trzech części kompozycja, kojarząca się z czasami „American Idiot” (pogłosy wokalu, zwarta, przebojowa i bardzo melodyjna warstwa muzyczna). Billy Joe Armstrong wyraża w niej pragnienie zobaczenia rewolucji. Płytę zamyka akustyczna ballada „Ordinary World”, w której – zgodnie z tytułem - wokalista pragnie zwykłego świata.

„Revolution Radio” nie jest może jakąś wyjątkową płytą w dorobku Green Day. Przynosi jednak poniekąd odświeżenie formuły, jaką zespół wypracował przez lata wspólnego grania.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Wilki przypomną debiutancki album

2019-10-22

W styczniu grupa Wilki zagra sześć koncertów w największych miastach Polski w ramach "Niebieskiej Trasy Koncertowej".

Czytaj więcej...

Łódzki Blitzkrieg wydaje nową ep-kę i zaprasza na tournee

2019-10-22

Dwadzieścia siedem lat po premierze jedynego w dorobku łódzkiego Blitzkriegu albumu „Holy War”, którego reedycja ukazała się w czerwcu b.r., zespół wraca tej jesieni z kolejnym wydawnictwem.

Czytaj więcej...

Sun Kil Moon wróci do Polski

2019-10-22

Mark Kozelek wraz z zespołem przyjedzie 11 maja do krakowskiego klubu Kwadrat, aby promować swój najnowszy album „I Also Want To Die In New Orleans”.

Czytaj więcej...

Archive prezentuje kolejny nowy singel

2019-10-22

"Lightning Love" to tytuł najnowszego singla Archive. Brytyjski zespół do współpracy nad tym utworem zaprosił Steve'a Masona.

Czytaj więcej...

The Mission na dwóch koncertach w Warszawie

2019-10-22

Słynna brytyjska grupa kierowana przez Wayne'a Husseya wystąpi 7 oraz 8 kwietnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Małgorzata Ostrowska wyda nowy album

2019-10-21

12 lat czekaliśmy na studyjną płytę Małgorzaty Ostrowskiej. Już 15 listopada pojawi się jej nowy album zatytułowany „Na świecie nie ma pustych miejsc”.

Czytaj więcej...

Pentatonix po raz pierwszy w Polsce

2019-10-21

Najbardziej znany na świecie zespół a capella wystąpi w 16 marca w warszawskiej Hali Expo XXI.

Czytaj więcej...

Steven Wilson wróci do Polski

2019-10-21

Były lider grupy Porcupine Tree wystąpi 30 września przyszłego roku w warszawskim Torwarze.

Czytaj więcej...

Foreigner zagra w Katowicach

2019-10-21

Amerykańska grupa zaprezentuje się 16 czerwca w katowickim Spodku.

Czytaj więcej...

The Comet Is Coming wystąpi w Warszawie

2019-10-21

13 lutego w warszawskim klubie Niebo zaprezentuje się niezwykłe brytyjskie trio The Comet Is Coming.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania