Newsy muzyczne

Recenzja: Lambchop - Flotus

Lambchop brzmi dziś jak nie z tej epoki. Nienowocześnie, analogowo, ciepło i nostalgicznie. „Flotus” to jednak idealna płyta nie tylko na długie jesienne wieczory.

Po pierwsze tytuł - FLOTUS, to skrót od For Love Often Turns Us Still. I wokół tego właśnie uczucia w sposób niezwykle kojący i jednocześnie ujmujący Kurt Wagner przedstawia nam świat. Bezpośrednią inspiracją był tu ślub kolegi żony Wagnera, odbywający się na wsi nieopodal Nashville, gdzie rodzinna i bezpośrednia atmosfera zainspirowała artystę, który podobną starał się zawrzeć na płycie. Po drugie – muzyka. Trudno w czasach zdominowanych przez przesadnie skompresowane brzmienie znaleźć aż tak naturalny analogowy sound. Tak jest od pierwszych dźwięków otwierającego płytę długiego „In Care Of 8675309”, który równie dobrze mógłby trwać kolejne 11 minut. Równie sentymentalny nastrój przynosi „Directions To The Can”, kojarzący się nieco z dokonaniami francuskiego Air. Utwór tytułowy brzmi z kolei jak soundtrack do spaceru po Drodze Mlecznej.  Jest to jedna z najpiękniejszych kompozycji na płycie. Powolna i nienachalna. Jej rozwinięciem zdaje się być gospelowo-triphopowy „JFK”. Trzecim do spółki w podobnej stylistyce jest „Howe”, który nijako zamyka ten „tryptyk”. Kolejnym jest bowiem „Old Masters” – równie nastrojowy, choć z bardziej zarysowaną warstwą rytmiczną, która czyni zeń piękne tło dla tańca w parach, gdzieś w przytulnej knajpce na południu Stanów. Trochę tylko razi tu zmodyfikowany wokal Wagnera. Tak jak w poprzednich utworach sprawdzał się idealnie, tak tutaj aż prosi się o naturalność. Z kolei „Relatives #2” nosi w sobie elementy stylu Radiohead. Na plan pierwszy wysuwa się tutaj werbel, który ozdobiony został delikatną partią pianina i ciepłym wokalem Kurta. Z kolei „Harbor Country” spokojnie mógłby być typowym „lambchopowym” singlem. To kolejna partia dźwięków brzmiąca jak transmisja z randki na sondzie kosmicznej. Kapitalnie natomiast wypada dość minimalistyczny z początku i bujający „Writer”, który wzbogacony został brzmieniami gitary w stylu country i delikatnym klarnetem Matta Glassmeyera.  Dopełnia go najbardziej na płycie odrealniony wokalnie, ale ponownie ciepły brzmieniowo „NIV”. Całość zamyka natomiast hipnotyczny, space’owy liczący ponad 18 minut  „The Hustle”.

Fantastyczna płyta. Niedzisiejsza, ale niezwykle potrzebna i będąca dowodem na to, że na pełną ciepła i spokoju muzykę nadal jest miejsce i czas.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Lubelskie Tatvamasi z nowym albumem

2020-12-05

Grupa Tatvamasi po ubiegłorocznej, bardzo dobrze przyjętej płycie "Haldur Bildur", wróciła z nowym premierowym materiałem.

Czytaj więcej...

PJ Harvey wyda demo 'Is This Desire?'

2020-12-05

Kolekcja niewydanych wersji demo każdego utworu, który znalazł się na czwartym albumie PJ Harvey „Is This Desire?” z 1998 roku. Płyta "Is This Desire? - Demos" ukaże się 29 stycznia 2021.

Czytaj więcej...

Duet Kontaur wydał nowy singel 'Hurricane'

2020-12-05

„Hurricane” to najnowsza propozycja singlowa Kontaur. Pod pseudonimem Kontaur kryje się mieszkający na Śląsku producent muzyczny Konrad Niedojadło, który wcześniej wydał już dwie EPki w stylu electronic/dream pop.

Czytaj więcej...

Saint Asonia przyjedzie do Poznania

2020-12-05

Amerykańsko-kanadyjska supergrupa założona przez muzyków Three Days Grace oraz Staind, Saint Asonia, wystąpi w listopadzie przyszłego roku w poznańskim klubie U Bazyla na jednym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Alice Phoebe Lou wystąpi w Warszawie

2020-12-04

Hipnotyzująca songwriterka Alice Phoebe Lou, autorka tak zachwycających utworów jak “She” czy “Something Holy” przyjedzie w maju do Polski. Koncert promujący jej nadchodzący, zaplanowany na marzec 2020 album “Glow” odbędzie się 30 maja 2021 roku w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

Royal Republic na dwóch koncertach w Polsce

2020-12-04

Znakomita szwedzka grupa wróci po 2 latach do Polski na dwa koncerty w Krakowie i Warszawie.

Czytaj więcej...

Tulia walczy z 'Burzą'

2020-12-04

Dziś odbyła się premiera nowej premierowej kompozycji grupy Tulia.

Czytaj więcej...

'Prawdziwie polskie techno' od Fanfara Awantura

2020-12-04

Polskie melodie ludowe w rytmach techno, na dodatek zagrane przez 9-osobową orkiestrę dętą!? To „Prawdziwie Polskie Techno”. Premierze albumu Fanfara Awantura towarzyszy koncertowe video do utworu „Lewa Lewusieńka”.

Czytaj więcej...

Lacrimosa wyda urodzinowy box

2020-12-04

Niemiecka legenda rocka gotyckiego Lacrimosa (od lat stacjonująca w Szwajcarii) obchodzi w tym roku 30 rocznicę powstania. Z tej okazji 18 grudnia ukaże się wyjątkowy trzypłytowy limitowany retrospektywny box zatytułowany "Lacrimosa 1990-2020".

Czytaj więcej...

Perturbator z Health i Author & Punisher na dwóch koncertach w Polsce

2020-12-03

Perturbator powróci do Europy na trasę promującą nadchodzące wydawnictwo! Koncerty we Wrocławiu i w Warszawie uświetnią również HEALTH oraz Author & Punisher

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania