Newsy muzyczne

Pierwsze szczegóły festiwalu Rock Na Bagnie 2019

Poznaliśmy nazwy pierwszych wykonawców, którzy potwierdzili swój udział w przyszłorocznej edycji festiwalu Rock Na Bagnie w Goniądzu. Impreza odbędzie się w dniach 5-6 lipca.

W przyszłym roku do Goniądza przyjedzie legenda brytyjskiego punka Anti-Nowhere Legue, czyli zespół, którego piosenka „So What” została nagrana i spopularyzowana na całym świecie przez Metallikę. Pojawi się też mocny desant z Krakowa (ID, Chupacabras, Deathreat), najlepsza polska załoga grająca stoner rock, czyli Corruption i jedyny w swoim rodzaju awangardowy Kinsky.

Znamy też już ceny karnetów i biletów. Do końca grudnia karnety są dostępne w cenie 60 zł, do marca drożeją o 10 zł, od kwietnia do 1 lipca będą już w cenie 80 zł, a w kolejnych dniach już 90 zł. Są także dostępne karnety kolekcjonerskie i kosztują 99 zł (można je kupić na stronie festiwalu: http://sklep.rocknabagnie.pl/produkt/karnet-kolekcjonera-2019/

ANTI-NOWHERE LEAGUE

Niezwykle miło nam donieść, że jedną z głównych gwiazd tegorocznej edycji festiwalu będzie legendarny angielski zespół Anti-Nowhere League. Powstali w 1979 roku w Tunbridge Wells w hrabstwie Kent i już w ciągu kolejnych dwóch lat stali się jednym z najważniejszych bandów drugiej fali brytyjskiego punka. Już w 1981 pojechali w trasę z Discharge, Exploited i Anti-Pasti a potem z The Damned. Ich singel ze zwariowaną przeróbką „Streets of London” po jednej stronie i „So What” po drugie dostał się na sam szczyt najlepszych płytek wydanych niezależnie. I potem był debiutancki album „We Are… The League”, świetny koncertowy „Live In Yugoslavia” nagrany w Zagrzebiu.

Takie były początki. 40 lat później Anti-Nowhere wciąż grają, choć z oryginalnego składu został tylko Animal, lider i wokalista. O tym, jaką są petardą sceniczną będziemy mogli przekonać się już za kilka miesięcy.

KINSKY

Na początku lat 90. Kinsky został okrzyknięty „najbardziej progresywnym polskim zespołem” tej dekady. I nie było to określenie bezpodstawne. Niesamowicie widowiskowe koncerty, muzyka z pogranicza awangardy i punka ukazały niezwykły potencjał zespołu kierowanego przez Paulusa von Kinsky, Tony’ego von Kinsky i Czubka von Kinsky. Pokazała to też świetna płyta „Copula Mundi”, która zbierała świetne recenzje również zagranicą. Zespół niestety rozpadł się w 1994 roku. Powrócił dwie dekady później w niemal niezmienionym składzie (tylko basistę Artura von Kinskiego zastąpił Tomecki) i znów wywołał ogromne poruszenie. Kilka spektakularnych koncertów (m.in. na Off Festival), reedycja debiutu i wydanie kolejnej płyty „Praeterito Futurum” pokazało, że Kinsky znów jest w świetnej formie, co mamy nadzieję pokaże na najbliższym Rocku Na Bagnie.

ID

Jedna z najbardziej zasłużonych krakowskich kapel punkowych, której początki sięgają połowy lat 80., kiedy kilku kumpli zaczęło spotykać się w piwnicy, aby słuchać interesującej muzyki i uczyć się ją grać. Od 1987 roku w zespole grają Nasti, Mały, Pazur i Prezes. W ciągu kolejnych lat wydali dwie kasety „Drzewa umierają stojąc” i „Twoja twarz” nagrane u Roberta Brylewskiego w Złotej Skale, dwa single winylowe i dali sporo koncertów, m.in. na warszawskim festiwalu Poza kontrolą, dwukrotnie na festiwalu w Jarocinie (1991 i 1992) i również na Przystanku Woodstock (1997 i już w składzie poszerzonym o gitarzystę Łańcucha). Przez kolejne dwie dekady ID niezwykle rzadko dawał o sobie znać i dopiero półtora roku temu zaczął intensywniej działać wydając „Drzewa umierają stojąc” na winyli i grając koncerty. Na grudzień przewidziana jest winylowa reedycja płyty „Twoja twarz”.

CHUPACABRAS

Bliźniacza kapela ID, bowiem większość muzyków tego zespołu spotkała się wcześniej właśnie w ID. Niezwykle energetyczne koncerty, wyjątkowy głos Pazura, który czasami brzmi jak młodszy brat Jello Biafry z Dead Kennedys, świetne teksty powodują, że od 15 lat i są jednym z najjaśniejszych punktów na czadowej mapie Krakowa. Mają na koncie trzy bardzo dobrze przyjęte płyty „Chupacabras” z 2006, „Iluminacja” z 2010 i koncept album „DOM” sprzed roku, który przedstawia tajemnicze i mroczne opowieści z historii Krakowa. Ostatnia z płyt została uznana przez prestiżowy magazyn „Teraz Rock” jednym z „najważniejszych wydarzeń 2017 roku”. Są zaprzyjaźnieni z Marcinem Świetlickim, który czasem pojawia się w ich nagraniach (jak choćby w świetnej piosence „Dlatego, że mnie nie chcesz").

CORRUPTION

Zdecydowanie najlepszy polski zespół stonerrockowy. Ma na swoim koncie już osiem albumów studyjnych, DVD i masę koncertów na największych festiwalach nie tylko w Polsce (m.in. Przystanek Woodstock, Metalmania, Sonisphere, Cieszanów), ale też za granicą (Wacken). Supportowali największe gwiazdy światowej muzyki, m.in. Deep Purple, The Cult, Motorhead, Soufly, Iron Maiden, Mastodon, Behemoth czy Killing Joke, koncertowali z Vader czy Decapitated. Było o nich głośno, gdy nagrali piosenkę „Born To Be Zakk Wylde” i nakręcili do niej teledysk, który pochwalił słynny gitarzysta i umieścił go na swoim oficjalnym profilu. Przez zespół przewinęło się ponad dwudziestu muzyków, a jedynym członkiem będącym w nim od początku jest basista Piotr „Anioł” Wącisz.

AROGANTS

Czeski zespół reprezentujący Oi punk. Powstał w 2015 roku założony przez muzyków grających wcześniej w kapelach Driák, Todleto Rebels, Sarcastix i Everyday Hate. Dopiero w tym roku wydali swój debiutancki album „Arogants”. Koncertowali nie tylko w rodzinnych Czechach, ale także na Słowacji, w Niemczech i w Polsce.

BOBCAT

Mimo że kapela istnieje dopiero niecały rok, można powiedzieć, że ma spory bagaż doświadczeń. Można też Bobcat nazwać supergrupą środowisk niezależnych, bowiem tworzą ją muzycy związani wcześniej m.in. z Robotix, Corruption, The Kolt, Virgin Snatch czy The Cuffs. Łączą w swojej muzyce elementy, które na pierwszy rzut oka za bardzo do siebie nie pasują, jak hardcore punk, stary hard rock czy rock’n’roll. Sami określają się jako „bękarcie dziecko Danziga i Zeke.

DEATHREAT

Deathreat to krakowska mieszanka hardcore’u, d-beatu I death metalu. Zespół napędzany wściekłym bębnieniem oraz ciężarem gitar zagrał większość swoich koncertów za granicą m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji czy Tajlandii. Podczas festiwalu Deathreat zaprezentuje swoje debiutanckie EP „Zero trust” oraz materiał z nadchodzącej płyty. 

HEADLESS FROG

Headless Frog to niebanalne połączenie prostej rockowej energii z melancholią folkloru. Służą ku temu instrumenty, bo obok tych klasycznie rockowych pojawiają się też skrzypce i akordeon. Zespół inspiruje się wieloma nurtami muzycznymi, ma też debiutancką płytę „Headless Frog” wydaną miesiąc temu. „Tekstami staramy się opisywać rzeczywistość, która czasem wkurza, czasem przytłacza a czasem dziwi i szokuje”, mówią. 

Pokrewne wątki:

Karolina Stanisławczyk przedstawiła swój 'Bilans'

2022-10-03

ukazał się drugi album Karoliny Stanisławczyk, wydany półtora roku od jej debiutanckiego krążka „Cliché”. „Bilans” to zbiór piosenek Karoliny, które wokalistka tworzyła przez ostatnie miesiące z polskimi i zagranicznymi producentami.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Pixies w sprzedaży

2022-10-03

Pixies powrócili z ósmym albumem „Doggerel”, który już można znaleźć na półkach sklepowych i w serwisach streamingowych. Z okazji premiery zespół udostępnił video do utworu „Nomatterday”.

Czytaj więcej...

Kaśka Sochacka nagrała cover Łony i Webbera

2022-10-01

Albo Inaczej powraca. Tym razem wytwórnia Alkopoligamia.com łączy siły z Kaśką Sochacką, a efektem jest singiel „Ostatnia Prosta” z repertuaru Łony i Webbera.

Czytaj więcej...

'Super Para' poszła na L4

2022-09-30

Ukazał się nowy singel grupy L4, która zdobyła pewną popularność na polskiej scenie w latach 80-tych. Piosenka "Super Para" promuje płytę "Są takie miejsca".

Czytaj więcej...

Otwocka Tekla Goldman nagrała 'Tutu Czacza'

2022-09-30

Otwocka grupa Tekla Goldman zadebiutowała dziś ep-ką zatytułowaną "Ep-ka".

Czytaj więcej...

Godsmack poddaje się

2022-09-29

Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, hardrockowy zespół GODSMACK opublikował pierwszy zwiastun swojego nadchodzącego, ósmego studyjnego albumu.

Czytaj więcej...

Madison McFerrin wystąpi w Warszawie

2022-09-29

Madison McFerrin - znakomita nowojorska wokalistka wystąpi 13 listopada na koncercie w warszawskim Jassmine.

Czytaj więcej...

Dobrawa Czocher zapowiada debiutancki album

2022-09-29

Wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher zapowiada swój debiutancki album „DREAMSCAPES”. Premiera: 23 stycznia 2022 r. nakładem BMG/Modern Recordings.

Czytaj więcej...

Jacaszek i Kwartludium zapraszają do Kolchidy

2022-09-28

Muzyka zawarta na płycie "Kolchida" inspirowana została gruzińskimi pieśniami polifonicznymi oraz niezwykłą historią starożytnej Kolchidy, krainy, której ślady świetności mozolnie odkrywają od kilku lat polscy archeolodzy.

Czytaj więcej...

Wiktoria Zwolińska stawiła czoła hejterom

2022-09-28

„HejTy” to muzyczna nowość od Wiktorii Zwolińskiej, która w przekorny, właściwy dla siebie sposób, stawia czoła hejterom.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania