Newsy muzyczne

CocoRosie wyda "Put The Shine On"

Po kilkuletniej przerwie Amerykanki powracają ze znakomitym krążkiem „Put The Shine On”. Premierę albumu zapowiedziano na 13 marca.

Ich muzyka ”brzmi jakby śpiewały dla ciebie dwie Billie Holiday z głosami wyższymi o oktawę, podczas gdy jesteś na kwasie w Tokyo w roku 1926” - zachwyca się Jarmusch. Oprócz autora „Broken Flowers”, twórczość sióstr wychwala też Yoko Ono, jej zdaniem: „to ożywczy prysznic, bardzo potrzebny na muzycznej pustyni.”  Równie utalentowane, co ekscentryczne Amerykanki to ulubienice nadwrażliwców, wyrafinowanych estetów i artystycznej bohemy po obu stronach Atlantyku. Od ich ostatniego krążka minęło niemal pięć lat, jednak siostry Casady przez ten czas nie próżnowały, współpracując z tak wybitnymi twórcami jak Kronos Quartet, legendarnym reżyserem teatralnym Robertem Wilsonem czy gwiazdą hip hopu - Chance The Rapper. Najnowsza płyta CocoRosie „Put The Shine On”, to podsumowanie intensywnego okresu, zarówno w sztuce jak i w życiu: zbiór niezwykle świeżych, błyskotliwych piosenek, które pod popowym czarem skrywają burzliwe emocje i rodzinne traumy.

Pracę nad płytą zaczęłyśmy na ranczo naszego brata na Hawajach, na odludziu. To piękne miejsce, ale też bardzo surowe. Równolegle musiałyśmy sobie poradzić z problemami w rodzinie: chorobą psychiczną czy alkoholizmem. Z pewnością ślady tego są wyraźne na płycie. Ponieważ wokół chorób psychicznych istnieje silne tabu, ważne jest, by mówić o nich w sposób uczciwy. To historie o naszej rodzinie, o życiu i śmierci, poddaliśmy je jednak mitologizacji, trochę na wzór Wu-Tang” - wspomina Bianca. 

CocoRosie mają unikalny talent łączenia najróżniejszych muzycznych inspiracji i podobnie jest tym razem - rapowa poezja („Did Me Wrong”, „Mercy”), electro-pop („Smash My Head", „Burning Down The House”), trippy-folk („Where Did All The Soldiers Go”), nawet 70’s funk („Lamb and the Wolf”) - brzmią tu niezwykle naturalnie, a całość spaja unikalny artystyczny temperament artystek. To być może najbardziej przystępny krążek w ich karierze, a równocześnie najpoważniejszy. Bianca i Sierra w ostatniej fazie pracy nad płytą, musiały sobie też radzić z umieraniem matki.

„Mama zmarła, gdy kończyłyśmy nagrania w studio w San Francisco. Tam chciała odejść, do samego końca zachęcała nas do pracy i tworzenia. Sama też zaśpiewała w piosence „Ruby Red”, niecałe dwa tygodnie przed śmiercią. Jej odejście było dla nas niezwykłym doświadczeniem, bez wątpienia  intensywnym, ale też na swój sposób idyllicznym, bo żegnałyśmy ją w domu. Pozostała do końca świadoma i dzielna, a my cały czas byłyśmy z nią bardzo blisko. To przeżycie które wszystko odmieniło” - wyznają siostry Casady. W tym kontekście, tytuł krążka „Put The Shine On” nabiera dodatkowych znaczeń. Sierra i Bianca, które od debiutu "La maison de mon rêve" z 2004 roku, kojarzone były z artystycznymi eksperymentami i liryczną melancholią, tym razem ośmieliły się ubrać swe poważne historie w atrakcyjną, chwilami niemal popową formę. Nieco inna ekspresja wymagała od nich więcej odwagi niż powtarzanie artystycznych gestów sprzed lat. Jak mówią:

„Zmieniłyśmy się. Wiele lat zajęło, by ludzie zaczęli nas postrzegać jako dorosłe artystki - przez długi czas infantylizowano to co robimy, postrzegano nas jako dziewczynki w śmiesznych przebraniach. To było męczące, ale na szczęście w ostatnich latach zmieniło się postrzeganie kobiet w sztuce i dobrze być częścią tego procesu”. Źródło: No Paper Records

Pokrewne wątki:

Leftfield, Barry Adamson i Crime & The City Solution na łódzkim Soundedit

2022-08-19

Listopadowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ogłasza sobotni zestaw wykonawców. Wystąpią: Barry Adamson, Crime & The City Solution oraz Leftfield.

Czytaj więcej...

Częstochowski Set The Point wydał 'Orientację'

2022-08-19

"Orientacja" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę częstochowskiej grupy Set The Point, która ukaże się jesienią tego roku.

Czytaj więcej...

Sorry Boys narysowali mapę gwiazd

2022-08-19

Po trzech latach od wydania albumu “Miłość” Sorry Boys wracają z zapowiedzią nowego wydawnictwa. “Mapy Gwiazd” to pierwszy singiel z płyty, której premiera planowana jest na jesień 2022 r.

Czytaj więcej...

Agnostic Front wróci do Warszawy

2022-08-18

Nowojorscy pionierzy nurtu hard core zagrają 17 października w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Happy Prince wydał singel 'Anyday'

2022-08-18

"Anyday" to owoc międzynarodowej współpracy kompozytorskiej (muz. Carsten Koch/Jakub Prachowski, sł. Jakub Prachowski). Utwór opowiada o obietnicy pokonania zezowatego szczęścia i niezauważania siniaków, które rozdaje nam los, tak by rozpocząć lepsze i piękniejsze życie jeśli tylko będzie przy nas ten wybrany "ktoś". Piosenka dotarła do finału konkursu Song of the Year w USA.

Czytaj więcej...

Dawid Karpiuk z solowym debiutem

2022-08-18

Lider i wokalista grupy Dziwna Wiosna nagrał solowy debiutancki singel na potrzeby soundtracku filmu "Johnny".

Czytaj więcej...

Counting Crows za miesiąc w Warszawie

2022-08-17

Amerykańska grupa Counting Crows zagra 18 września w warszawskiej Stodole. Pierwotnie koncert miał się odbyć 13 marca tego roku.

Czytaj więcej...

Robert Gawliński gościem Patrycji Markowskiej

2022-08-17

„Aż do rana” to piosenka pochodząca z ostatniego albumu Patrycji Markowskiej „Wilczy Pęd”. W wersji płytowej utwór jest balladą zaaranżowaną z kwartetem smyczkowym, ale piosenka doczekała się właśnie swojej radiowej wersji oraz oryginalnego klipu.

Czytaj więcej...

'Słomki' od Julii Bury

2022-08-17

„Słomki” to najnowszy singiel Julii Bury. Letnie brzmienia gitary połączone z dźwiękami syntezatorów tworzą niezapomniane wrażenia, a do utworu chce się wracać bez przerwy.

Czytaj więcej...

Nocny Kochanek nagrał cover Sabatonu

2022-08-17

Nocny Kochanek, w porozumieniu z zespołem Sabaton, wziął na warsztat jego utwór „GOTT MIT UNS”. Krzysiek Sokołowski napisał do niego nowy tekst w języku polskim, który - jak można się spodziewać - stworzony został z przymrużeniem oka i z charakterystycznym dla Zdrajców Metalu humorem.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania