Newsy muzyczne

Sommelt prezentuje album "Rituals"

“Rituals” to debiutancki album skrywającego się pod pseudonimem Sommelt, kompozytora i performera Tomka Kuczmy.

Wszystkie utwory na płycie są w całości zaimprowizowane i nagrane na żywo na kilkudziesięciu instrumentach. Są one oparte na nastroju i energii osób uczestniczących w każdym z tytułowych „rytuałów”. Koncepcja albumu opiera się na utraconych ceremoniach i rytuałach, które towarzyszyły różnym obrzędom przejścia i ważnym momentom w życiu człowieka. Przełomowym chwilom, w których jednostka stawała się pełnoprawnych członkiem społeczności oraz integralną częścią jej ducha i energii. „Rituals” to próba ożywienia tych doświadczeń oraz towarzyszących im dźwięków we współczesnej, miejskiej, zatomizowanej rzeczywistości. Każdy z utworów to interakcja z innymi ludźmi – od kameralnego spotkania z rodzicami w utworze „Elder”, po występ przed większą widownią w „Cane” i „Ancient Robotics”.


Brzmienie Sommelta oscyluje wokół jazzu, z elementami rdzennej muzyki afrykańskiej i amerykańskiej. Dominujące w jego muzyce, jednostajne, transowe rytmy perkusyjne oraz przestrzenne dźwięki fletów i piszczałek, wprowadzają słuchaczów i słuchaczki w stan relaksu oraz likwidują wszelkie napięcia i stresy. Oprócz muzyki plemiennej i rytualnej, Sommelt zalicza do swoich inspiracji mistrzów freejazzowej improwizacji, takich jak Sun Ra, The Lounge Lizards czy Thelonious Monk oraz ulicznych performerów, jak chociażby Moondog. Sommelt wykorzystuje w swoich performance’ach pokaźny arsenał instrumentów. Od Nord Druma, Nord Stage’a, Yamahy Reface CP, gitary basowej, saksofonu, fletów, bębnów, grzechotek i gwizdków po rozmaite obiekty znalezione – wszystko przepuszczone przez looper EHX 45000 i kilka efektów gitarowych.

Jego debiutancki album jest dostępny na wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych, z kolei na platformie YouTube można znaleźć – stworzoną również przez niego – piękną animację do utworu „New Tribe”.

https://www.facebook.com/sommelt/

https://instagram.com/sommeltmusic

 


Źródło: Cool Quest

Karolina Stanisławczyk przedstawiła swój 'Bilans'

2022-10-03

ukazał się drugi album Karoliny Stanisławczyk, wydany półtora roku od jej debiutanckiego krążka „Cliché”. „Bilans” to zbiór piosenek Karoliny, które wokalistka tworzyła przez ostatnie miesiące z polskimi i zagranicznymi producentami.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Pixies w sprzedaży

2022-10-03

Pixies powrócili z ósmym albumem „Doggerel”, który już można znaleźć na półkach sklepowych i w serwisach streamingowych. Z okazji premiery zespół udostępnił video do utworu „Nomatterday”.

Czytaj więcej...

Kaśka Sochacka nagrała cover Łony i Webbera

2022-10-01

Albo Inaczej powraca. Tym razem wytwórnia Alkopoligamia.com łączy siły z Kaśką Sochacką, a efektem jest singiel „Ostatnia Prosta” z repertuaru Łony i Webbera.

Czytaj więcej...

'Super Para' poszła na L4

2022-09-30

Ukazał się nowy singel grupy L4, która zdobyła pewną popularność na polskiej scenie w latach 80-tych. Piosenka "Super Para" promuje płytę "Są takie miejsca".

Czytaj więcej...

Otwocka Tekla Goldman nagrała 'Tutu Czacza'

2022-09-30

Otwocka grupa Tekla Goldman zadebiutowała dziś ep-ką zatytułowaną "Ep-ka".

Czytaj więcej...

Godsmack poddaje się

2022-09-29

Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, hardrockowy zespół GODSMACK opublikował pierwszy zwiastun swojego nadchodzącego, ósmego studyjnego albumu.

Czytaj więcej...

Madison McFerrin wystąpi w Warszawie

2022-09-29

Madison McFerrin - znakomita nowojorska wokalistka wystąpi 13 listopada na koncercie w warszawskim Jassmine.

Czytaj więcej...

Dobrawa Czocher zapowiada debiutancki album

2022-09-29

Wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher zapowiada swój debiutancki album „DREAMSCAPES”. Premiera: 23 stycznia 2022 r. nakładem BMG/Modern Recordings.

Czytaj więcej...

Jacaszek i Kwartludium zapraszają do Kolchidy

2022-09-28

Muzyka zawarta na płycie "Kolchida" inspirowana została gruzińskimi pieśniami polifonicznymi oraz niezwykłą historią starożytnej Kolchidy, krainy, której ślady świetności mozolnie odkrywają od kilku lat polscy archeolodzy.

Czytaj więcej...

Wiktoria Zwolińska stawiła czoła hejterom

2022-09-28

„HejTy” to muzyczna nowość od Wiktorii Zwolińskiej, która w przekorny, właściwy dla siebie sposób, stawia czoła hejterom.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania