Newsy muzyczne

Sommelt prezentuje album "Rituals"

“Rituals” to debiutancki album skrywającego się pod pseudonimem Sommelt, kompozytora i performera Tomka Kuczmy.

Wszystkie utwory na płycie są w całości zaimprowizowane i nagrane na żywo na kilkudziesięciu instrumentach. Są one oparte na nastroju i energii osób uczestniczących w każdym z tytułowych „rytuałów”. Koncepcja albumu opiera się na utraconych ceremoniach i rytuałach, które towarzyszyły różnym obrzędom przejścia i ważnym momentom w życiu człowieka. Przełomowym chwilom, w których jednostka stawała się pełnoprawnych członkiem społeczności oraz integralną częścią jej ducha i energii. „Rituals” to próba ożywienia tych doświadczeń oraz towarzyszących im dźwięków we współczesnej, miejskiej, zatomizowanej rzeczywistości. Każdy z utworów to interakcja z innymi ludźmi – od kameralnego spotkania z rodzicami w utworze „Elder”, po występ przed większą widownią w „Cane” i „Ancient Robotics”.


Brzmienie Sommelta oscyluje wokół jazzu, z elementami rdzennej muzyki afrykańskiej i amerykańskiej. Dominujące w jego muzyce, jednostajne, transowe rytmy perkusyjne oraz przestrzenne dźwięki fletów i piszczałek, wprowadzają słuchaczów i słuchaczki w stan relaksu oraz likwidują wszelkie napięcia i stresy. Oprócz muzyki plemiennej i rytualnej, Sommelt zalicza do swoich inspiracji mistrzów freejazzowej improwizacji, takich jak Sun Ra, The Lounge Lizards czy Thelonious Monk oraz ulicznych performerów, jak chociażby Moondog. Sommelt wykorzystuje w swoich performance’ach pokaźny arsenał instrumentów. Od Nord Druma, Nord Stage’a, Yamahy Reface CP, gitary basowej, saksofonu, fletów, bębnów, grzechotek i gwizdków po rozmaite obiekty znalezione – wszystko przepuszczone przez looper EHX 45000 i kilka efektów gitarowych.

Jego debiutancki album jest dostępny na wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych, z kolei na platformie YouTube można znaleźć – stworzoną również przez niego – piękną animację do utworu „New Tribe”.

https://www.facebook.com/sommelt/

https://instagram.com/sommeltmusic

 


Źródło: Cool Quest

The Maple Verse wyda debiutancką płytę

2022-08-16

The Maple Verse to solowy projekt pochodzącego z Białowieży instrumentalisty, klawiszowca i autora tekstów Bartka Kosińskiego znanego między innymi z warszawskiej prog-rockowej grupy Pinn Dropp.

Czytaj więcej...

Michał Szczerbiec zapowiada piąty solowy album

2022-08-16

"Quantum" to pierwszy singel zapowiadający nową piątą solową płytę warszawskiego gitarzysty, wokalisty i aktora Michała Szczerbca zatytułowaną "Quantum".

Czytaj więcej...

Son Lux na trzech koncertach w Polsce

2022-08-15

Jeden z najważniejszych składów współczesnej sceny elektronicznej, przełamujący schematy i inspirujący artystów na całym świecie zespół Son Lux wróci w 2023 roku do Polski na 3 koncerty.

Czytaj więcej...

Mikołaj Trzaska nagrał płytę o szczebrzeszyńskich kozach

2022-08-13

W dyskografii kompozytora, klarnecisty i saksofonisty Mikołaja Trzaski pojawiła się kolejna pozycja związana z tematem żydowskim.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Aleksandra Dębicza

2022-08-13

Utwór „Sideways” jest pierwszą odsłoną nadchodzącej płyty Aleksandra Dębicza, która w całości została zrealizowana w technologii Dolby Atmos.

Czytaj więcej...

Rozpalone Yeah Yeah Yeahs

2022-08-12

Yeah Yeah Yeahs powracają z tanecznym singlem "Burning", wyprodukowanym przez Andrew Wyatta. Zbudowany na fortepianowej pętli utwór został zainspirowany kompozycją "Beggin" The Four Season.

Czytaj więcej...

Motörhead znowu uderzy żelazną pięścią

2022-08-11

Legendarny, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenionych albumów w historii Motörhead doczeka się wznowienia i to w wersji deluxe, do którego dodane zostaną niepublikowane wersje demo i cały koncert z 1982 roku.

Czytaj więcej...

Emma Ruth Rundle zagra trzy akustyczne koncerty w Polsce

2022-08-11

Amerykańska artystka Emma Ruth Handle zagra w listopadzie trzy koncerty w naszym kraju. Wokalistka promuje obecnie swój najnowszy solowy album „EG2: Dowsing Voice” (2022, Sargent House).

Czytaj więcej...

Dobry 'Sezon' Smolastego i Tribbsa

2022-08-10

Smolasty i Tribbs znaleźli receptę na letnie hity i po raz kolejny z niej korzystają.

Czytaj więcej...

Relacja: Nick Cave & The Bad Seeds w Gdańsku

2022-08-10

Grupa Nick Cave & The Bad Seeds zagrała 8 sierpnia w trójmiejskiej Ergo Arenie. Na miejscu był nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania