Requiem Records przypomni Ziemię Mindel Würm
Latem tego roku do sprzedaży trafi album zapomnianego już trójmiejskiego duetu Ziemia Mindel Würm.
Marek Rogulski oraz Piotr Wyrzykowski, prowadzili razem działania w okresie 1990–1992, głównie w Gdańsku. Wielogodzinne, transowe akcje ZMW odbywały się m.in. pośród ruin Wyspy Spichrzów. Według Marka Rogulskiego, inicjatora powstania grupy, nazwa Ziemia Mindel Würm miała nadać archaiczny kontekst działaniom, gdyż Mindel i Würm to określenia epok w dziejach rozwoju prehistorycznej ludzkości. Działalność rozpoczęła się, gdy obaj artyści nagrali w 1990 r. i we współpracy z Sergiuszem Blajchert utrwalili materiał muzyczny pt: „Ziemia Mindel Würm”. [...]
Zespół operował głównie w sferze muzyki niskotonowej, co służyło budowaniu mrocznych, nasyconych energetycznie pejzaży dźwiękowych. Stylistyka utworów nawiązywała do dokonań grupy Bauhaus, Head of David, industrialnego punka.
Jeden z utworów ukazał się w roku 1990 w formie klipu filmowego, którego realizatorem był Yach Paszkiewicz. Zdjęcia do niego nakręcono podczas akcji w Lasach Oliwskich. [...]
Tytuły działań ZMW odnosiły się do pierwotnych poziomów energetycznych obecnych w psychice człowieka. Konsekwencją prezentowanej przez Rogulskiego idei ukrytych mocy nieświadomości, było budowanie kontekstu poprzez odwołanie się do magii pierwotnych kultur i szamańskich rytuałów.
Równolegle następowało zderzenie ujawnionych kodów z rzeczywistością wielkomiejską z początku lat dziewięćdziesiątych. W legendarnej galerii C14~~~ działającej przy Stowarzyszeniu Klub Inicjatyw Społecznych obaj artyści realizowali działania samodzielnie i miały one wówczas charakter performances, a więc odbywały się bez owej właściwej akcjom skali i monumentalizacji. W performance pt: „Pulsar”, Marek Rogulski zrealizował działanie oparte na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy własnym organizmem a aparaturą nagłośnieniową. Przetwornik dźwięku umocowany w krtani autora, przekazywał elektroniczne sygnały do aparatury wzmacniającej wydobywając ukrytą normalnie warstwę dźwięków na powierzchnię zdarzenia. Autor realizował wówczas non–stop zabieg samobiczowania, w trakcie, którego odpadająca pod razami bicza farba, którą było pokryte jego ciało odsłaniała powstający w taki sposób nowy rysunek – krwawych śladów na nagim, „oczyszczonym” już ciele.
Piotr Wyrzykowski w trakcie pokazu, realizowanego podczas II Yach Film Festival wykorzystał układ antenowy i odbiornik TV. Artysta, wmieszany w tłum zebrany w galerii stał się jakby żywą anteną wzmacniającą lub zakłócającą akustyczne sygnały przestrzeni telekomunikacyjnej. To przeskalowanie umożliwiało nową interpretację akustycznej i znaczeniowej warstwy zdarzenia. Grupa ZMW działała do początku 1992 r.
opracowanie: fundacja TNS na podstawie tekstu Tadeusza Łukowskiego, który był opublikowany w albumie TNS w roku 2000.
Źródło: Requiem Records
The Maple Verse wyda debiutancką płytę
2022-08-16The Maple Verse to solowy projekt pochodzącego z Białowieży instrumentalisty, klawiszowca i autora tekstów Bartka Kosińskiego znanego między innymi z warszawskiej prog-rockowej grupy Pinn Dropp.
Czytaj więcej...Michał Szczerbiec zapowiada piąty solowy album
2022-08-16"Quantum" to pierwszy singel zapowiadający nową piątą solową płytę warszawskiego gitarzysty, wokalisty i aktora Michała Szczerbca zatytułowaną "Quantum".
Czytaj więcej...Son Lux na trzech koncertach w Polsce
2022-08-15Jeden z najważniejszych składów współczesnej sceny elektronicznej, przełamujący schematy i inspirujący artystów na całym świecie zespół Son Lux wróci w 2023 roku do Polski na 3 koncerty.
Czytaj więcej...Mikołaj Trzaska nagrał płytę o szczebrzeszyńskich kozach
2022-08-13W dyskografii kompozytora, klarnecisty i saksofonisty Mikołaja Trzaski pojawiła się kolejna pozycja związana z tematem żydowskim.
Czytaj więcej...Pierwsza zapowiedź nowej płyty Aleksandra Dębicza
2022-08-13Utwór „Sideways” jest pierwszą odsłoną nadchodzącej płyty Aleksandra Dębicza, która w całości została zrealizowana w technologii Dolby Atmos.
Czytaj więcej...Rozpalone Yeah Yeah Yeahs
2022-08-12Yeah Yeah Yeahs powracają z tanecznym singlem "Burning", wyprodukowanym przez Andrew Wyatta. Zbudowany na fortepianowej pętli utwór został zainspirowany kompozycją "Beggin" The Four Season.
Czytaj więcej...Motörhead znowu uderzy żelazną pięścią
2022-08-11Legendarny, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenionych albumów w historii Motörhead doczeka się wznowienia i to w wersji deluxe, do którego dodane zostaną niepublikowane wersje demo i cały koncert z 1982 roku.
Czytaj więcej...Emma Ruth Rundle zagra trzy akustyczne koncerty w Polsce
2022-08-11Amerykańska artystka Emma Ruth Handle zagra w listopadzie trzy koncerty w naszym kraju. Wokalistka promuje obecnie swój najnowszy solowy album „EG2: Dowsing Voice” (2022, Sargent House).
Czytaj więcej...Dobry 'Sezon' Smolastego i Tribbsa
2022-08-10Smolasty i Tribbs znaleźli receptę na letnie hity i po raz kolejny z niej korzystają.
Czytaj więcej...Relacja: Nick Cave & The Bad Seeds w Gdańsku
2022-08-10Grupa Nick Cave & The Bad Seeds zagrała 8 sierpnia w trójmiejskiej Ergo Arenie. Na miejscu był nasz wysłannik Jakub Oślak.
Czytaj więcej...