Newsy muzyczne

Karolina Cicha ruszyła w "Tany"

Czołowa polska artystka folk wyda 10 września nowy album zatytułowany "Tany".

Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka zasłynęła już z eksploracji muzyki tradycyjnej. W swojej najnowszej płycie "Tany" wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie z nową energią – odkrywa taniec, rytm i groove.

"Tany" promuje singiel „Płacz nad młodością, co odchodzi” z gościnnym udziałem Kayah.

"Tany" to dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu w utworze, który powstał z udziałem Karoliny Czarneckiej.

W "Tanach" Cicha wypowiada się również jako autorka tekstów i wprowadza post scriptum do pieśni tradycyjnych. Ważne jest dla niej uniwersalne znaczenie starych pieśni oraz to, co przez zmiany cywilizacyjne uległo wyparciu przez kulturę współczesną. Cicha, sięgając do wartości poruszanych przez dawne pieśni, mówi w "Tanach" o kondycji człowieka XXI wieku.

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele" – mówi Cicha.

Nie sposób sobie wyobrazić pejzażu współczesnego województwa Podlaskiego bez kontekstu kultur pogranicza. Szczególnym walorem jest ta dwujęzyczność – paralelność występowania pieśni w języku polskim i innych wschodniosłowiańskich (m.in. białoruskiego i ukraińskiego), której nie zabraknie na płycie "Tany".

Płyta Karoliny Cichej & Spółki porywa i porusza. Wydawnictwo powstało mimo kwarantanny i utrudnień w branży muzycznej, ale może właśnie tym bardziej potrzebna jest radość i pozytywna energia, którą niesie. "Tany" wyjdą nam na zdrowie!

1. Polka żydówka (Jewish Polka) / traditional dance music from the area of Jasionowo in the Suwałki region / lyrics K. Cicha / traditional music / language: Polish

2. Płacz nad młodością, co odchodzi (Mourning the Fading Youth) / an autobiographical lament / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

3. Jedziesz dziewońka ty do wienczania (Lass, You’re Getting Married) / a wedding song from the area of Gródek / traditional lyrics and music / language: Belarusian

4. Jak strzała w locie (Like an Arrow in Its Flight) / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

5. Oj mówią ludzie miły nie pije (Oh, People’re Saying My Darling Doesn’t Drink) / a family song from the area of Dokudów near Biała Podlaska / traditional lyrics and music / language: Polish

6. Ku ku AA / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

7. Troch šacharda (The Town of Troki) / a love ballad from Troki / lyrics Sz. Firkowicz, traditional music / language: Karaim

8. Zaszumiała w sadeńku traweńka (The Grass Was Singing in the Orchard) / a ballad from the area of Wiżajny / traditional lyrics and music / language: Polish

9. Oj reczeńka (Oh, You River) / a love song from the area of Waliły / traditional lyrics and music / coda: lyrics and music K. Cicha / the song has two language versions: Polish and Belarusian; each of the nations knows this song as its own

10. Afterparty elegia (Afterparty: An Elegy) / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

11. Miłość bez jutra (Love Without Tomorrow) / lyrics T. Gajcy, music K. Cicha / language: Polish

12. Oj letily żurawli (Oh, Cranes Were Flying) / a lyrical song from the area of Dołhobrody in southern Podlasie / traditional lyrics and music / language: Ukrainian

13. Rodzinny patchwork (Family Patchwork) / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

14. Cur miszelo (The Lord Our Rock) / a Sabbath thanksgiving song / traditional lyrics and music / language: Hebrew
Właściwy Autor arcydzieł (The Proper Author of Masterpieces) / lyrics and music K. Cicha / language: Polish

15. Noc wigilijna 1942 (Christmas Eve Night 1942) / lyrics T. Gajcy, music K. Cicha / language: PolishŹródło: Wydźwięk

Leftfield, Barry Adamson i Crime & The City Solution na łódzkim Soundedit

2022-08-19

Listopadowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ogłasza sobotni zestaw wykonawców. Wystąpią: Barry Adamson, Crime & The City Solution oraz Leftfield.

Czytaj więcej...

Częstochowski Set The Point wydał 'Orientację'

2022-08-19

"Orientacja" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę częstochowskiej grupy Set The Point, która ukaże się jesienią tego roku.

Czytaj więcej...

Sorry Boys narysowali mapę gwiazd

2022-08-19

Po trzech latach od wydania albumu “Miłość” Sorry Boys wracają z zapowiedzią nowego wydawnictwa. “Mapy Gwiazd” to pierwszy singiel z płyty, której premiera planowana jest na jesień 2022 r.

Czytaj więcej...

Agnostic Front wróci do Warszawy

2022-08-18

Nowojorscy pionierzy nurtu hard core zagrają 17 października w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Happy Prince wydał singel 'Anyday'

2022-08-18

"Anyday" to owoc międzynarodowej współpracy kompozytorskiej (muz. Carsten Koch/Jakub Prachowski, sł. Jakub Prachowski). Utwór opowiada o obietnicy pokonania zezowatego szczęścia i niezauważania siniaków, które rozdaje nam los, tak by rozpocząć lepsze i piękniejsze życie jeśli tylko będzie przy nas ten wybrany "ktoś". Piosenka dotarła do finału konkursu Song of the Year w USA.

Czytaj więcej...

Dawid Karpiuk z solowym debiutem

2022-08-18

Lider i wokalista grupy Dziwna Wiosna nagrał solowy debiutancki singel na potrzeby soundtracku filmu "Johnny".

Czytaj więcej...

Counting Crows za miesiąc w Warszawie

2022-08-17

Amerykańska grupa Counting Crows zagra 18 września w warszawskiej Stodole. Pierwotnie koncert miał się odbyć 13 marca tego roku.

Czytaj więcej...

Robert Gawliński gościem Patrycji Markowskiej

2022-08-17

„Aż do rana” to piosenka pochodząca z ostatniego albumu Patrycji Markowskiej „Wilczy Pęd”. W wersji płytowej utwór jest balladą zaaranżowaną z kwartetem smyczkowym, ale piosenka doczekała się właśnie swojej radiowej wersji oraz oryginalnego klipu.

Czytaj więcej...

'Słomki' od Julii Bury

2022-08-17

„Słomki” to najnowszy singiel Julii Bury. Letnie brzmienia gitary połączone z dźwiękami syntezatorów tworzą niezapomniane wrażenia, a do utworu chce się wracać bez przerwy.

Czytaj więcej...

Nocny Kochanek nagrał cover Sabatonu

2022-08-17

Nocny Kochanek, w porozumieniu z zespołem Sabaton, wziął na warsztat jego utwór „GOTT MIT UNS”. Krzysiek Sokołowski napisał do niego nowy tekst w języku polskim, który - jak można się spodziewać - stworzony został z przymrużeniem oka i z charakterystycznym dla Zdrajców Metalu humorem.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania