Newsy muzyczne

Nieznany Franek Kimono dziś w radiowej Jedynce

Program 1 Polskiego Radia przypomni mniej znane i odnalezione utwory Franka Kimono, czyli artystycznego projektu stworzonego w latach 80. przez kompozytora Andrzeja Korzyńskiego oraz aktora i wokalistę Piotra Fronczewskiego. Pierwszy odcinek cyklu „Znowu razem” w Jedynce dziś o godz. 14.50.

Twórca piosenek poprzedził każdy z odcinków dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat. Nie zabraknie również wspomnień Piotra Fronczewskiego – mówi Maria Szabłowska, autorka cyklu.

Andrzej Korzyński, wybitny kompozytor muzyki filmowej i wielu przebojów był także uważnym obserwatorem kultury dyskotekowej, która rozkwitła w Polsce w czasach schyłkowego PRL-u.

Daleko jeszcze było do pierwszych przegranych przez PZPR wyborów, ale obyczaje zmieniały się szybko, nastąpił czas bazarów, piractwa kasetowego, narodziła się „piosenka chodnikowa” – mówi Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. – Z tych obserwacji zrodziła się postać  Franka Kimono – najsłynniejszego DJ’a tamtych czasów. Korzyński napisał muzykę i teksty piosenek, ale nie bardzo wiedział, kto ma je zaśpiewać. I nie miał czasu o tym myśleć, bo był zajęty nagrywaniem piosenek do filmu o Panu Kleksie. Pewnego wieczoru w studiu Polskiego Radia, po zakończeniu kolejnej sesji nagraniowej, Korzyński poprosił Pana Kleksa czyli Piotra Fronczewskiego, by spróbował wcielić się w postać DJ’a. Piotr nie był pewny, czy mu przystoi grać takiego faceta, ale gdy zachęcił go do tego sam Gustaw Holoubek, Fronczewski spróbował. 

Niektórzy do dziś nie wierzą, że Pan Kleks i Kimono to ten sam aktor – wyjaśnia dziennikarka muzyczna Jedynki.

Franek Kimono stał się jedną z popularniejszych postaci czasów transformacji. Wiele cytatów z jego piosenek – opublikowanych na płytach „Franek Kimono” (1984) i „Na progu raju” (1986) – weszło do języka potocznego („Po dobrej wódzie lepszy jestem w dżudzie”; „Na bramce stoję, nikogo się nie boję”, „Ciosy karate ćwiczyłem z bratem”). Choć pojawił się właściwie przez przypadek, to bardzo szybko znalazł na pierwszym miejscu listy przebojów Programu 1 Polskiego Radia, o czym Fronczewski dowiedział się od swoich córek.

– W kolejnych wydaniach „Muzycznej Jedynki” będziemy prezentować piosenki Franka Kimono z czasów transformacji ustrojowej z archiwum Andrzeja Korzyńskiego, niektóre z nich prawie nieznane. Wszystkie z nich są obyczajową kroniką tamtych „słusznie minionych czasów” – dodaje Maria Szabłowska. A więc „Franek Kimono, czyli drugie wejście smoka”.


Denzel Curry przyjedzie do Polski

2022-01-24

Jedna z największych gwiazd amerykańskiego rapu wystąpi 1 czerwca w krakowskim Studio i 2 czerwca w warszawskim Torwarze.

Czytaj więcej...

Camel na trzech koncertach w Polsce

2022-01-24

Legenda brytyjskiego prog-rocka wystąpi w maju 2023 roku na trzech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska nuci to od lat

2022-01-24

Klaudia Szafrańska z duetu XXANAXX wydała dziś czwarty solowy singel i teledysk, który przypomina nam jak ważna jest przyjaźń.

Czytaj więcej...

'Wilczy pęd' Patrycji Markowskiej

2022-01-24

Patrycja Markowska w najnowszym utworze „Wilczy pęd” wraca do źródeł, choć w nowoczesnej, eklektycznej odsłonie.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys z nowym klipem 'To co między nami'

2022-01-22

Piąty singiel WaluśKraksaKryzys i - jeśli nie liczyć lyric video do tytułowego utwory z płyty "ATAK" - czwarty klip promujący album, tym razem do utworu "TO, CO MIĘDZY NAMI". Twórcą obrazu jest Tomasz Stenzel, który wraz z Alicją Szrajer, odpowiadał za koncepcję, scenariusz, reżyserię i montaż oraz produkcję.

Czytaj więcej...

Igo zaprasza na pierwsze tournee

2022-01-21

Wokalista znany z elektronicznego duetu Bass Astral x Igo, czy rockowego Clock Machine wyrusza w pierwszą solową trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Kasia Moś złapała stopa

2022-01-21

Ukazał się nowy singel Kasi Moś "Autostop". Jest to zapowiedź jej nowej płyty, która ukaże się wiosną tego roku.

Czytaj więcej...

Lanberry w 'Nocnym Expressie'

2022-01-21

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek i songwriterek otwiera nowy rozdział swojej kariery. Lanberry zmienia wytwórnię i wydaje nowego singla. Pierwszym utworem wydanym nakładem Agora Music jest "Nocny Express".

Czytaj więcej...

T.Love zapalił 'Pochodnię'

2022-01-21

Grupa T.Love wydała nowy singel "Pochodnia" z gościnnym udziałem Kasi Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni.

Czytaj więcej...

Nowy singel Hammerfall z Kingem Diamondem

2022-01-21

“Venerate Me” to nowy singiel Hammerfall z gościnnym udziałem Kinga Diamonda. Jest to zapowiedź nowego albumu Hammerfall "Hammer of Dawn", który ukaże się 25 lutego.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania