Newsy muzyczne

Nieznany Franek Kimono dziś w radiowej Jedynce

Program 1 Polskiego Radia przypomni mniej znane i odnalezione utwory Franka Kimono, czyli artystycznego projektu stworzonego w latach 80. przez kompozytora Andrzeja Korzyńskiego oraz aktora i wokalistę Piotra Fronczewskiego. Pierwszy odcinek cyklu „Znowu razem” w Jedynce dziś o godz. 14.50.

Twórca piosenek poprzedził każdy z odcinków dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat. Nie zabraknie również wspomnień Piotra Fronczewskiego – mówi Maria Szabłowska, autorka cyklu.

Andrzej Korzyński, wybitny kompozytor muzyki filmowej i wielu przebojów był także uważnym obserwatorem kultury dyskotekowej, która rozkwitła w Polsce w czasach schyłkowego PRL-u.

Daleko jeszcze było do pierwszych przegranych przez PZPR wyborów, ale obyczaje zmieniały się szybko, nastąpił czas bazarów, piractwa kasetowego, narodziła się „piosenka chodnikowa” – mówi Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. – Z tych obserwacji zrodziła się postać  Franka Kimono – najsłynniejszego DJ’a tamtych czasów. Korzyński napisał muzykę i teksty piosenek, ale nie bardzo wiedział, kto ma je zaśpiewać. I nie miał czasu o tym myśleć, bo był zajęty nagrywaniem piosenek do filmu o Panu Kleksie. Pewnego wieczoru w studiu Polskiego Radia, po zakończeniu kolejnej sesji nagraniowej, Korzyński poprosił Pana Kleksa czyli Piotra Fronczewskiego, by spróbował wcielić się w postać DJ’a. Piotr nie był pewny, czy mu przystoi grać takiego faceta, ale gdy zachęcił go do tego sam Gustaw Holoubek, Fronczewski spróbował. 

Niektórzy do dziś nie wierzą, że Pan Kleks i Kimono to ten sam aktor – wyjaśnia dziennikarka muzyczna Jedynki.

Franek Kimono stał się jedną z popularniejszych postaci czasów transformacji. Wiele cytatów z jego piosenek – opublikowanych na płytach „Franek Kimono” (1984) i „Na progu raju” (1986) – weszło do języka potocznego („Po dobrej wódzie lepszy jestem w dżudzie”; „Na bramce stoję, nikogo się nie boję”, „Ciosy karate ćwiczyłem z bratem”). Choć pojawił się właściwie przez przypadek, to bardzo szybko znalazł na pierwszym miejscu listy przebojów Programu 1 Polskiego Radia, o czym Fronczewski dowiedział się od swoich córek.

– W kolejnych wydaniach „Muzycznej Jedynki” będziemy prezentować piosenki Franka Kimono z czasów transformacji ustrojowej z archiwum Andrzeja Korzyńskiego, niektóre z nich prawie nieznane. Wszystkie z nich są obyczajową kroniką tamtych „słusznie minionych czasów” – dodaje Maria Szabłowska. A więc „Franek Kimono, czyli drugie wejście smoka”.


Nowy klip 2Cresky na 20-lecie 'Major System Error'

2022-08-09

Klasyczny album 2Cresky wychodząc na światło dzienne w 2002 roku doczekał się wielu fanów w polskim undergroundzie. Sławomir "Dżabi” Leniart oraz Dj Greg Crack w ciągu 2 miesięcy stworzyli niezwykły album, którego 20 urodziny uświetniła premiera videoklipu stworzonego przez Hektor Weriosa do pieśni "Traffic In My Brain".

Czytaj więcej...

Sonia nadal pisze piosenki

2022-08-09

Dziś ukazał się nowy singel "Młodość" projektu Sonia Pisze Piosenki.

Czytaj więcej...

Koreańskie The Rose przyjedzie do Warszawy

2022-08-09

31 stycznia 2023 w warszawskiej Stodole wystąpi jedna z największych gwiazd K-Popu - The Rose.

Czytaj więcej...

Terry Riley uhonorowany przez The Young Gods

2022-08-08

Legendarne szwajcarskie trio The Young Gods przygotowało nowy album studyjny zatytułowany “Play Terry Riley in C”. Płyta ukaże się 9 września.

Czytaj więcej...

Slipknot wydał 'Yen'

2022-08-08

Zdobywcy nagrody GRAMMY ikony z Iowa udostępnili singel "Yen" z ich nowego albumu "The End, So Far", który ukaże się 30 września nakładem Roadrunner Records.

Czytaj więcej...

Natalia Zastępa oraz Gozdek i ich 'Augustowskie Noce'

2022-08-08

Nowa odsłona hitu lat 60-tych „Augustowskie Noce” Marii Koterbskiej w nowoczesnym i zaskakującym opracowaniu Artystów młodego pokolenia: Natalii Zastępy i Gozdka.

Czytaj więcej...

Natalia Szroeder i Daria Zawiałow w duecie

2022-08-06

Natalia Szroeder i Daria Zawiałow to z pewnością duet, na który czekali słuchacze muzyki alternatywnej w Polsce.

Czytaj więcej...

Krakowski t dot est przedstawia album 'DOT'

2022-08-06

Słowami-kluczami do muzyki artysty kryjącego się pod pseudonimem t dot est są minimalizm i dualizm.

Czytaj więcej...

HRVY zaprezentował nowy letni przebój

2022-08-05

Jeden z najbardziej utalentowanych popowych artystów w Wielkiej Brytanii – HRVY, wydaje właśnie swój nowy singel! „I Wish I Could Hate You” to solidna porcja tanecznego popu w stylu The Weeknd.

Czytaj więcej...

Blue Café w 'Nibylandii'

2022-08-05

Łódzka grupa Blue Café zaprezentowała nowy singel "Nibylandia".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania