Newsy muzyczne

Ólafur Arnalds wydaje nowy album

Islandzki artysta przygotował album some kind of peace”, który zawiera utwór „The Bottom Line” z udziałem Josin.

„some kind of peace”, zjawiskowy nowy album przełomowego kompozytora i producenta, Ólafura Arnaldsa, ukazuje się nakładem wytwórni Mercury KX. Płyta zawiera jego najnowszy utwór, „The Bottom Line” z udziałem Josin, a towarzyszy mu piękny teledysk z pracami artystycznymi japońskiego twórcy kwiatowego, Makoto Azumy. Na płycie znalazł się także utwór „Loom”, współtworzony przez Arnaldsa i Bonobo. Dzisiaj opublikowany zostaje również wyjątkowy film zza kulis powstawania nowego albumu, zatytułowany „finding some kind of peace”

Ólafur wystąpi w finale wirtualnego festiwalu Iceland Airwaves pod nazwą „Live from Reykjavík”, który odbędzie się 13 listopada, gdzie wykona głównie premierowy materiał po raz pierwszy w wersji na żywo. Muzyka Ólafura odegra również ważną rolę w nadchodzącym dokumencie Netflixa o Shawnie Mendesie, „In Wonder”, który będzie dostępny od 23 listopada. Ólafur przekroczył ostatnio magiczną liczbę miliona odsłuchań swoich utworów, co jest wielkim osiągnięciem dla tego islandzkiego multiinstrumentalisty.


Album „some kind of peace”, bardziej niż jakikolwiek inny, wypełnia historia życia Ólafura Arnaldsa – a jest co opowiadać. Przepełnia go idea, by objąć wszystko to, co życie rzuca ci pod nogi, a ponad wszystko jest to zachęta do takiego reagowania i kontemplowania tego, co się dzieje, które pozwoli osiągnąć wewnętrzny spokój. W muzyce tej płyty odnajdziemy zdeklarowanego perfekcjonistę zmagającego się z chaotycznymi realiami powszedniego życia: z tym, co może dać miłość; z ciągłym poszukiwaniem swojego miejsca w świecie i z nową codziennością w czasie globalnej pandemii (materiał na płytę został w połowie napisany przed wprowadzeniem lockdownu, a następnie ukończony w studiu Arnaldsa w centrum Reykjaviku). To, co wyłoniło się na „some kind of peace”, to zapis z uwalniania wszelkich blokad i uświadamiania sobie, co znaczy naprawdę żyć. Ólafur po mistrzowsku równoważy w kompozycjach ekspansywne, przestrzenne brzmienia z poczuciem intymności.

Szczególnym momentem na tej płycie jest utwór „The Bottom Line”, który Ólafur nagrał z niemiecko-koreańską wokalistką i producentką, Josin. Dla Ólafura jest to przede wszystkim piosenka „o rozwoju. Josin spędziła ze mną tydzień w moim studiu na Islandii, kiedy każde z nas było w przełomowym momencie swojego życia. Jest ona kimś, kogo podziwiałem od lat, i ogromnie się się cieszę, że nawiązaliśmy tak dobry kontakt i byliśmy w stanie podzielić się naszymi doświadczeniami w tym utworze”.

Tymczasem dla Josin „ta piosenka opowiada o odnajdywaniu wybawienia poprzez nic innego, jak twoje własne istnienie. Zanurzenie się w swoim najgłębszym wewnętrznym ja i zaakceptowanie wszystkich emocji, które były dotychczas skutecznie wypierane. Współpraca z Ólafurem była dla mnie prawdziwą frajdą. Pod względem procesu pisania i produkcji stanowiło to niezwykle intuicyjne i bardzo inspirujące doświadczenie. Główna idea została uchwycona na Islandii, ale dopełniliśmy ją dopiero po jakimś czasie i z pewnego dystansu. Jestem niezwykle wdzięczna, że doszło do powstania tego utworu”.

Ólafur Arnalds pod względem kompozycji i sound designu stał się światową marką. „some kind of peace” jest podróżą przez ścieżkę osobistego i twórczego rozwoju Ólafura Arnaldsa na tle chaotycznego świata. W poszczególnych utworach ukryte są ślady jego osobistych doświadczeń – momentami są tam nawet obecne elementy konkretnych, szczególnych zdarzeń, wplecione zgrabnie w cały album – który jest niezwykły w swojej otwartości i pięknie. „To tak osobiste wydawnictwo, że wciąż ciężko mi o nim mówić”, zdradza artysta. „Pragnąłem, by opowiadało moją historię w możliwie najszczerszy sposób.” Wszyscy poszukujemy swego rodzaju spokoju, a nowy, zachwycający album Ólafura jest idealnym miejscem, gdzie można te poszukiwania rozpocząć.

 


Źródło: Universal Music Polska

Pokrewne wątki:

Leftfield, Barry Adamson i Crime & The City Solution na łódzkim Soundedit

2022-08-19

Listopadowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ogłasza sobotni zestaw wykonawców. Wystąpią: Barry Adamson, Crime & The City Solution oraz Leftfield.

Czytaj więcej...

Częstochowski Set The Point wydał 'Orientację'

2022-08-19

"Orientacja" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę częstochowskiej grupy Set The Point, która ukaże się jesienią tego roku.

Czytaj więcej...

Sorry Boys narysowali mapę gwiazd

2022-08-19

Po trzech latach od wydania albumu “Miłość” Sorry Boys wracają z zapowiedzią nowego wydawnictwa. “Mapy Gwiazd” to pierwszy singiel z płyty, której premiera planowana jest na jesień 2022 r.

Czytaj więcej...

Agnostic Front wróci do Warszawy

2022-08-18

Nowojorscy pionierzy nurtu hard core zagrają 17 października w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

Happy Prince wydał singel 'Anyday'

2022-08-18

"Anyday" to owoc międzynarodowej współpracy kompozytorskiej (muz. Carsten Koch/Jakub Prachowski, sł. Jakub Prachowski). Utwór opowiada o obietnicy pokonania zezowatego szczęścia i niezauważania siniaków, które rozdaje nam los, tak by rozpocząć lepsze i piękniejsze życie jeśli tylko będzie przy nas ten wybrany "ktoś". Piosenka dotarła do finału konkursu Song of the Year w USA.

Czytaj więcej...

Dawid Karpiuk z solowym debiutem

2022-08-18

Lider i wokalista grupy Dziwna Wiosna nagrał solowy debiutancki singel na potrzeby soundtracku filmu "Johnny".

Czytaj więcej...

Counting Crows za miesiąc w Warszawie

2022-08-17

Amerykańska grupa Counting Crows zagra 18 września w warszawskiej Stodole. Pierwotnie koncert miał się odbyć 13 marca tego roku.

Czytaj więcej...

Robert Gawliński gościem Patrycji Markowskiej

2022-08-17

„Aż do rana” to piosenka pochodząca z ostatniego albumu Patrycji Markowskiej „Wilczy Pęd”. W wersji płytowej utwór jest balladą zaaranżowaną z kwartetem smyczkowym, ale piosenka doczekała się właśnie swojej radiowej wersji oraz oryginalnego klipu.

Czytaj więcej...

'Słomki' od Julii Bury

2022-08-17

„Słomki” to najnowszy singiel Julii Bury. Letnie brzmienia gitary połączone z dźwiękami syntezatorów tworzą niezapomniane wrażenia, a do utworu chce się wracać bez przerwy.

Czytaj więcej...

Nocny Kochanek nagrał cover Sabatonu

2022-08-17

Nocny Kochanek, w porozumieniu z zespołem Sabaton, wziął na warsztat jego utwór „GOTT MIT UNS”. Krzysiek Sokołowski napisał do niego nowy tekst w języku polskim, który - jak można się spodziewać - stworzony został z przymrużeniem oka i z charakterystycznym dla Zdrajców Metalu humorem.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania