Newsy muzyczne

Bartek Miler i Daga Gregorowicz zainspirowani Wienawskim

Bartek Miler i Daga Gregorowicz, wsłuchując się w utwory Henryka Wieniawskiego odnaleźli inspirację do stworzenia 7- minutowej muzycznej fuzji.

“Sopra”, czyli uniesienie się “ponad”, to zaproszenie, do ich świata, wrażliwości i emocji. “Sopra” to także uniesienie się ponad codzienność i odskocznia do świata wyobraźni. Spotkamy w niej zatem od elementów z  epoki klasycyzmu, romantyzmu po współczesną elektronikę i folk. Z perkusją, która z jednej strony spaja wszystko, ale cały czas zaskakuje.

Oczywistym było wykorzystanie głównego instrumentu wielkiego kompozytora - stąd gra skrzypaczki Justyny Grudzień. Wyobraźnia podpowiedziała wplecenie nieoczywistego instrumentarium - przetworzonego akordeonu (Szymon Piguła). Nie codziennie zdarza się taka sytuacja, by artyści z różnych sfer mogli się spotkać i poczuć niczym nieograniczeni. Jeśli ktoś nie wie do jakiej szufladce umieścić poniższy utwór to cel został osiągnięty.

Bartek Miler - urodzony w Paryżu - perkusista klasyczny, kompozytor, doktor sztuk muzycznych.

Jest asystentem klasy perkusji klasycznej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z takimi muzykami jak: Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz czy Kacper Smoliński. Wielokrotny stypendysta miasta Poznania za działalność kompozytorską i wykonawczą. Koncertował wielokrotnie po Europie. Jest laureatem wielu konkursów takich jak TROMP Percussion Competition Eindhoven. Jest fanem gier komputerowych oraz NBA. 

Daga Gregorowicz - wokalistka, kompozytorka. Fascynuje się przetwarzaniem głosu i wplataniem go w muzykę elektroniczną i ludową. Założycielka polsko-ukraińskiego zespołu world music DAGADANA oraz formacji Dobre bo Dobre. Śpiewa w elektro-folkowym projekcie Provinz Posen. Koncertowała w 25 krajach, występując na przeróżnych scenach. Od pustyni w Maroko, ogrodu botanicznego w Singapurze po takie festiwale, jak Shanghai World Music Festival w Chinach czy Glastonbury w UK.  Prowadzi audycję “Kiribati w Radio 357 prezentując muzykę świata. Jako dumna poznanianka kocha rogale świętomarcińskie.

Justyna Grudzień - poznańska skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej
im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka ponad 50 konkursów skrzypcowych m.in. w Tokio, Paryżu czy Londynie. Stypendystka programu „Młoda Polska”. Jako skrzypaczka orkiestrowa występowała w najbardziej prestiżowych salach świata z takimi orkiestrami jak European Union Youth Orchestra czy Symphoniker Hamburg. Poza muzyką i podróżami, pasjonuje się filmami Wesa Andersona i Formułą 1.

Szymon Piguła - Akordeonista. Zainteresowany współczesną muzyką kameralną z elementami elektroniki. Oddany budowaniu pozytywnego wizerunku akordeonu, kształci młodych muzyków w szkole muzycznej i nieco starszych na uniwersytecie. Nie odżegnuje się od folkowej spuścizny instrumentu szukając dla niego miejsca w różnych muzycznych gatunkach. Relaksuje się odpoczywając w saunie i jeżdżąc na rowerze po podhalańskich ścieżkach z widokiem na panoramę samiuśkich Tater!Foto: M.Kosmowski

Kaśka Sochacka nagrała cover Łony i Webbera

2022-10-01

Albo Inaczej powraca. Tym razem wytwórnia Alkopoligamia.com łączy siły z Kaśką Sochacką, a efektem jest singiel „Ostatnia Prosta” z repertuaru Łony i Webbera.

Czytaj więcej...

'Super Para' poszła na L4

2022-09-30

Ukazał się nowy singel grupy L4, która zdobyła pewną popularność na polskiej scenie w latach 80-tych. Piosenka "Super Para" promuje płytę "Są takie miejsca".

Czytaj więcej...

Otwocka Tekla Goldman nagrała 'Tutu Czacza'

2022-09-30

Otwocka grupa Tekla Goldman zadebiutowała dziś ep-ką zatytułowaną "Ep-ka".

Czytaj więcej...

Godsmack poddaje się

2022-09-29

Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, hardrockowy zespół GODSMACK opublikował pierwszy zwiastun swojego nadchodzącego, ósmego studyjnego albumu.

Czytaj więcej...

Madison McFerrin wystąpi w Warszawie

2022-09-29

Madison McFerrin - znakomita nowojorska wokalistka wystąpi 13 listopada na koncercie w warszawskim Jassmine.

Czytaj więcej...

Dobrawa Czocher zapowiada debiutancki album

2022-09-29

Wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher zapowiada swój debiutancki album „DREAMSCAPES”. Premiera: 23 stycznia 2022 r. nakładem BMG/Modern Recordings.

Czytaj więcej...

Jacaszek i Kwartludium zapraszają do Kolchidy

2022-09-28

Muzyka zawarta na płycie "Kolchida" inspirowana została gruzińskimi pieśniami polifonicznymi oraz niezwykłą historią starożytnej Kolchidy, krainy, której ślady świetności mozolnie odkrywają od kilku lat polscy archeolodzy.

Czytaj więcej...

Wiktoria Zwolińska stawiła czoła hejterom

2022-09-28

„HejTy” to muzyczna nowość od Wiktorii Zwolińskiej, która w przekorny, właściwy dla siebie sposób, stawia czoła hejterom.

Czytaj więcej...

Daria Ze Śląska i jej 'Dziewczyna Z Tatuażem'

2022-09-27

Pochodząca z Katowic Daria Ryczek-Zając rozpoczyna solową karierę jako Daria ze Śląska. Pierwszą przedstawioną publiczności jej utworem był „Falstart albo faul”, który już zdążył zagościć na listach przebojów.

Czytaj więcej...

'Taki Moment' od Pawła Błędowskiego

2022-09-27

Dziś premiera teledysku do nowego singla autora piosenek i dziennikarza radiowego Pawła Błędowskiego "Taki moment".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania