Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka
Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.
Czerwiec 2020. Mikołaj Trzaska wraz z Piotrkiem Bukowskim i Hubertem Zemlerem meldują się w tzw. „szałasie” – letniej chacie Andrzeja Stasiuka, na górskiej łące Beskidu Niskiego. Rozstawiają perkusję, podłączają gitarę, szykują saksofon. Stasiuk bierze w rękę stary, sczytany modlitewnik. Nowenna. Uderzenie perkusji, dźwięk z pieca gitarowego, płynie rzewny saksofon. „Różo Duchowna, Wieżo Dawidowa, Domie Złoty”… Nagrywają płytę. Mocną, wyzywającą. Osobistą. O pamięci dziecka, o niewygodnych myślach, pytaniach.
W „szałasie” śpią, jedzą, piją i grają. A była to Noc Świętojańska, przenikanie światów, sfer sacrum i profanum. Równolegle do muzyki powstawał obraz, który w formie dokumentalnego filmu zapisuje zmagania muzyków i pisarza z materią i duchem. Film, płyta – audio i wideo. Potężny ładunek emocji i wspomnień. Powrót Stasiuka do dzieciństwa, do pytań stawianych wówczas przez kilkulatka. Te wspomnienia, wyświetlane kilkadziesiąt lat później, napędzają utwory, wtłaczając w szaleńcze, zapętlone dźwięki polskiej wsi autentyczność przeżycia.
Opla Stasiuk Trzaska to 6 utworów, 3 żeńskie, 3 męskie. To mieszanka ducha polskiej prowincji, opornie odchodzącej w przeszłość i tematu tabu – kobiecości Maryi.
Andrzej Stasiuk: „Matka Boska najsłynniejsza kobieta polska. Bogini. Klękają przed nią chłopcy, klękają dorośli faceci. Klękają biskupi i żołnierze. Klękają bandyci i marynarze. Czterolatkowie i starcy. Jest w tym erotyczna perwersja, bo przecież przedstawiana jest na ludowych obrazach i w rzeźbach jako dojrzewająca dziewczynka. Prawie bez bioder, prawie bez piersi, a przecież urodziła i wykarmiła. Bogini urodziła Boga. Więc jest w tym rys trochę pedofilski, gdy ci wszyscy starzy biskupi ją wielbią na kolanach. O tym jest ta płyta: o perwersji, erotyzmie i o szamańskich, ekstatycznych litaniach na jej cześć. I o tym, że młodzi chłopcy na długich, nudnych mszach wyobrażają sobie, co ma pod biało niebieską suknią. Bo przecież nie ma innego wyjścia. Ja w każdym razie w wieku lat pięciu już sobie wyobrażałem”
Duet Opla to Piotr Bukowski (gitara) i Huber Zemler (perkusja)
Piotr Bukowski - kompozytor, gitarzysta, autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Znany z solowej działalności oraz z zespołów Stwory, Xenony a od 2018 roku głównie z afro-punkowego kwintetu Javva. Współtworzy warszawski kolektyw Lado ABC oraz Milieu l’Acephale.
Huber Zemler - perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami (m.in. Magneto, Mitch&Mitch, Piętnastka, CEL z Felixem Kubinem) perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji.
Mikołaj Trzaska:
Saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną (cyt: culture.pl)
Andrzej Stasiuk:
Uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, węgierski, holenderski, czeski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, ukraiński i włoski. Sztuki Stasiuka z powodzeniem grane są w Niemczech. (cyt: culture.pl)
Tracklista płyty:
OST I.
Wir.
OST II.
OST III.
OST IV.
OST V.
Źródło: Mystic Production
Ozzy Osbourne jako pacjent numer 9
2022-07-06Ozzy Osbourne, po 2 latach od premiery krążka "Ordinary Man", powraca z kolejną dawką muzyki. Na trzynastym solowym albumie studyjnym Książe Ciemności przedstawia utwory nagrane z tuzami rockowego świata. Premiera już 2 września.
Czytaj więcej...O.Y.S. wydała dwie wersje 'Znaków'
2022-07-05O.Y.S prezentuje singiel "ZNAKI" w dwóch odsłonach - Znaki Radio edit (prod. Brainfreezer) i Znaki Remix (prod. Pink Control). Do obu wersji powstały teledyski.
Czytaj więcej...'Wolne Serca' od Kwiatu Jabłoni i gości
2022-07-05Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Czytaj więcej...Dawid Okoński poszedł przed siebie
2022-07-05Dawid Okoński swoje nowe muzyczne otwarcie rozpoczyna w bardzo dobrym stylu, wypuszczając teledysk „Przed siebie”.
Czytaj więcej...DakhaBrakha na jesiennym tournee po Polsce
2022-07-04Znany z wyjątkowych show kwartet odwiedzi w listopadzie tego roku Warszawę, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Kraków.
Czytaj więcej...Patrycjusz Gruszecki Trio i jego twarze
2022-07-04Uznane jazzowe Patrycjusz Gruszecki Trio wydało nowy album zatytułowany "Faces".
Czytaj więcej...O’Sullivan w końcu zapowiada debiutancki album
2022-07-04O’Sullivan dał się poznać polskim słuchaczom w 2020 trafiając z utworem „Little Bird” na jedną z playlist Dawida Podsiadło na Spotify.
Czytaj więcej...Mitch & Mitch odda hołd twórczości Ennio Morricone
2022-07-014 lipca ukaże się singel „Metti una sera a cena” Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.
Czytaj więcej...Kształt czaszki Małgoli, No
2022-07-01Małgola, No zapowiada swój pierwszy polskojęzyczny album. 29 czerwca ukazał się drugi - po świetnie przyjętym "Graniu na Czas" - promujący go singiel zatytułowany "Kształt Czaszki".
Czytaj więcej...Anowa zaprasza na hamak
2022-07-01Ukazał się nowy singel krakowskiej wokalistki Anowej zatytułowany "Hamak". To kolejna piosenka, która znajdzie się na planowanym na jesień debiutanckim albumie artystki.
Czytaj więcej...