Newsy muzyczne

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

„Interior Drawings” to trzecia i ostatnia już część pandemicznej trylogii, którą Mariusz Duda zapoczątkował wydanym w czerwcu 2020 albumem „Lockdown Spaces” i kontynuował wydanym w kwietniu 2021 „Claustrophobic Universe”. Na albumowy cykl „Lockdown Trilogy” składa się minimalistyczna instrumentalna elektronika, wzbogacana jedynie przez sample i fragmentaryczne użycie głosu.

„W pandemicznych latach 2020-2021 postanowiłem, że rozpocznę nowy projekt muzyczny, inny niż Riverside, inny niż Lunatic Soul - mówi Duda. Chciałem, żeby muzycznie nawiązywał do moich początków, do pierwszych autorskich dźwięków, które powstawały głównie na klawiszach i były zainspirowane dziełami twórców instrumentalnej muzyki elektronicznej, na której się wychowałem. Ponieważ oprócz zespołu Riverside, mam już jeden świat artystyczny w postaci Lunatic Soul, tym razem zdecydowałem, że nie będę tworzył pod pseudonimem, tylko podpiszę się imieniem i nazwiskiem. „Interior Drawings” to płyta zainspirowana… pracą, pasją, procesem twórczym, „lockdownem” na własne życzenie".

"Zostawiamy już temat zamknięcia spowodowany czynnikami zewnętrznymi, jaki miał miejsce na „Lockdown Spaces” oraz chęci ucieczki przed chaosem rzeczywistości, jaki miał miejsce na „Claustrophobic Universe”. „Interior Drawings”, to przede wszystkim album o… tworzeniu albumu. To opowieść o tym jak wygląda proces przepływu myśli i co dzieje się w głowie osoby, która postanawia stworzyć jakiś projekt. Symboliczne sample „rysowania”, które pojawiają się w trakcie słuchania albumu, mogą być wszystkim: pisaniem powieści, malowaniem obrazu, reżyserią filmu, tworzeniem projektu architektonicznego, wymyślaniem albumu z muzyką, czy jakimkolwiek innym procesem twórczym zaczynającym się od przysłowiowej „czystej kartki”. Żeby była jasność, nie mam na myśli tylko artystów" - podkreśla autor. "Osoba, która realizuje np. swój biznes plan, też tworzy, też kreuje. Ponieważ sam mam jednak taki, a nie inny zawód, pozwoliłem sobie opowiedzieć historię z własnej perspektywy, gloryfikując chociażby rytuał pisania pomysłów w najróżniejszych analogowych zeszytach i notatnikach. Interior Drawings to historia o alienacji na własne życzenie. O sytuacjach, kiedy w trakcie najbardziej intensywnej pracy „izolujemy się” przed wszystkimi, bez względu na to, jakie wydarzenia dzieją się za oknem. To również kolejne subtelne nawiązanie do czasów dzieciństwa. Na poprzednich płytach mieliśmy odniesienia do gier komputerowych oraz kolekcjonowania muzyki na kasetach magnetofonowych. Najnowszy album to aluzja do tworzenia alternatywnych światów na kartach… autorskich komiksów". 

"Zwykle zaczyna się od iskry, będącej pojedynczym pomysłem słownym, graficznym lub muzycznym - mówi o swoim procesie tworzenia Mariusz Duda - która powoduje coraz bardziej intensywny przepływ myśli (Racing Thoughts). Te następnie trafiają na poszczególne kartki, w postaci zapisanych pomysłów i rzeczy „do zrobienia” (Interior Drawings). Kiedy zaczyna się robić ich coraz więcej i mieszkanie tonie w porozrzucanych po parapetach świstkach papieru, pojawiają się zeszyty. Zeszyty mają już swoje tytuły i historie stają się bardziej uporządkowane. Zapisywane są często w postaci geometrii bliżej nieokreślonej oraz określonej - kół, kwadratów i trójkątów - wypełnionej słowami i planami coraz bardziej już konkretnymi (Shapes in Notebooks). Potem zaczyna się proces przy użyciu narzędzi elektronicznych (dyktafon, komputer) i zamienianie teorii w praktykę. Kolejne nagrania, i zamknięcie się w swoim świecie, do momentu stworzenia przynajmniej 75% (Prisoner by Request). A potem przychodzi kryzys, marzenie o chwili spokoju (Dream of Calm) i zwyczajna chęć poddania się. Walka z własnymi demonami i powrót na właściwe tory z reguły wciąż jeszcze działają (How to Overcome Crisis) i dochodzimy do finału, ostatecznej rozgrywki (Almost Done). A kiedy kończymy nasze dzieło, mijamy metę, gdy dostarczamy skończoną pracę w odpowiednim terminie (lub jak to najczęściej bywa trochę póżniej niż się zakładało) pojawia się to przedziwne i jakże pożądane uczucie chwilowego spełnienia, radości oraz wewnętrznej równowagi (Temporary Happiness). Oczywiście wszystko trwa do momentu kolejnego zachwiania. A wtedy nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejną iskrę i kolejny przepływ myśli.

„Interior Drawings” dostępny będzie od 10 grudnia na Bandcampie artysty, a od 17 grudnia na wszystkich platformach cyfrowych, w serwisach streamingowych oraz tradycyjnie na… kasetach magnetofonowych. Premiera nośnika winylowego i CD w wydaniu zbiorczym jako „Lockdown Trilogy” przewidziana jest na połowę roku 2022. 

Pokrewne wątki:

Mitch & Mitch odda hołd twórczości Ennio Morricone

2022-07-01

4 lipca ukaże się singel „Metti una sera a cena” Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.

Czytaj więcej...

Kształt czaszki Małgoli, No

2022-07-01

Małgola, No zapowiada swój pierwszy polskojęzyczny album. 29 czerwca ukazał się drugi - po świetnie przyjętym "Graniu na Czas" - promujący go singiel zatytułowany "Kształt Czaszki".

Czytaj więcej...

Anowa zaprasza na hamak

2022-07-01

Ukazał się nowy singel krakowskiej wokalistki Anowej zatytułowany "Hamak". To kolejna piosenka, która znajdzie się na planowanym na jesień debiutanckim albumie artystki.

Czytaj więcej...

Sarha Crewe wylądowała na Marsie

2022-06-30

"Na Marsie" to nowy singel wokalistki, skrzypaczki i autorki piosenek Sarhy Crewe.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski oddał hołd Mironowi Białoszewskiemu

2022-06-30

ukazała się czwarta autorska płyta znakomitego muzyka i kompozytora, Ygora Przebindowskiego. „Powidoki / Portrety – Miron Białoszewski” to projekt muzyczny poświęcony temu wybitnemu polskiemu poecie i pisarzowi w setną rocznicę jego urodzin.

Czytaj więcej...

Asia Nawojska przedstawia nowy singel 'Ja Rzeka'

2022-06-30

„Ja Rzeka” to najnowszy utwór Asi Nawojskiej. Artystka nie tylko napisała muzykę i tekst, ale odpowiada także za reżyserię teledysku towarzyszącego piosence.

Czytaj więcej...

ARS LATRANS Orchestra o poszukiwaniu miłości

2022-06-29

"Sorry, wyszłam już" to nowy singel promujący nadchodzącą drugą płytę projektu Ars Latrans. Jest to utwór opowiadający o nieustannych poszukiwaniach utraconej miłości, która niespodziewanie zniknęła.

Czytaj więcej...

Ugorna przedstawia swoją 'Nową Herstorię'

2022-06-29

UGORNA prezentuje swój debiutancki album pt. Nowa herstoria - opowieść o kobiecości, która jest drogą do prawdy o samej sobie. Premiera odbędzie się w najbliższy piątek.

Czytaj więcej...

Ostateczny skład katowickiego OFF Festival 2022

2022-06-29

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów.

Czytaj więcej...

Bezkompromisowe ogłoszenie tegorocznej edycji Soundedit Festival

2022-06-28

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit tym razem odbędzie się w listopadzie. Pierwsze festiwalowe ogłoszenie to zestaw zespołów, dla których zwrot „muzyczny kompromis” znaczy tyle co nic. 4 listopada (piątek) w Klubie Wytwórnia pojawi się Dezerter. Obok polskiej grupy wystąpią anarchiści z Wielkiej Brytanii: Bad Breeding, Interrobang?!, Test Department. Do nich dołączą krajowi postpunkowcy: Hańba! i Zespół Sztylety.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania