Newsy muzyczne

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Występy Ólafura nadal porywają publiczność na całym świecie, a on sam zaprasza słuchaczy w podróż, podczas której zaprezentuje swoją najbardziej osobistą i szczerą muzykę. Jego poruszające i często intensywnie emocjonalne występy są ćwiczeniem z intymności, przestrzenią dla artysty i publiczności, aby dzielić się swoją wrażliwością poprzez dźwięki. Jego trasa koncertowa „re:member" z 2018 roku spotkała się z dużym uznaniem krytyków. Ólafur zagrał ponad 150 koncertów dla setek tysięcy fanów, wyprzedając niektóre z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie, takich jak Royal Albert Hall, Elbphilharmonie i Sydney Opera House. Wrocławski występ w Narodowym Forum Muzyki nie doszedł do skutku z powodu pandemii, szczęśliwie jednak – zgodnie z obietnicą -  Arnalds powraca do stolicy Dolnego Śląska.

Ólafur wraz z zespołem muzyków i techników pracował, by jego występy były porywające i niezwykłe - Islandczyk na scenie zaprezentuje zarówno swoje klasyki jak i nowy materiał. W trasie towarzyszyć mu będą także samogrające fortepiany Stratus, które tworząc nieoczekiwane harmonie i zaskakujące sekwencje melodyczne, sprawiają, że każdy występ Arnaldsa jest wyjątkowy. „Some kind of peace" to album niezwykły w swojej otwartości i szczerości, zaś w kontekście wszystkiego, co się wydarzyło ostatnimi czasy, nadchodzące koncerty bez wątpienia będą miały szczególne znaczenie.

Na występ 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki ważność zachowują bilety nabyte na niedoszły koncert 01.10.2020 roku. Do sprzedaży trafiła także nowa pula biletów – do nabycia od piątku 3 grudnia w Ticketmaster oraz Eventim.

W swej solowej twórczości Arnalds oryginalnie łączy dźwięki fortepianu, sekcji smyczkowej i elektroniki. Wychował się w rodzinie muzyków: jego ojciec był nauczycielem gry na pianinie. Swój pierwszy autorski materiał, album „Eulogy for Evolution” i EP „Variation of Static” nagrał w 2008 roku i promował podczas wspólnej trasy ze sławnymi Sigur Rós. Swój talent i rynkową pozycję Arnalds potwierdził kolejnymi albumami „...And They Have Escaped the Weight of Darkness" i „For Now I Am Winter" (2013 ). Na koncie ma także soundtracki do takich filmów jak „Another Happy Day” Sama Levinsona z Ellen Barkin w roli głównej czy „Igrzyska Śmierci” ("The Hunger Games”) z Jennifer Lawrence. Za muzykę do znakomitego serialu „Broadchurch” otrzymał prestiżową nagrodę BAFTA TV Craft Award.

 W 2015 roku wraz z pianistką Alice Sarą Ott Islandczyk współtworzył też projekt „The Chopin Project”, mający na celu nowe spojrzenie na spuściznę Fryderyka Chopina. Projekt był hołdem Ólafur dla jego babci, wielkiej miłośniczki twórczości polskiego twórcy. W ostatnich latach ukazały się także kolekcja „Loon” i „Trance Frendz” dokumentująca jego współpracę z Nilsem Frahmem.

Jego kompozycja „Particles”, nagrana wspólnie z Nanną Bryndis z popularnej grupy of Monster And Men, była pierwszym utworem w klasycznej aranżacji wyemitowanym w programie Zane Lowe „Beats 1”. Od kilku lat Ólafur współtworzy też elektroniczny duet Kiasmos.

 Niedawno Olafur uzyskał dwie nominacje do nagród Grammy 2022 - utwór „Loom” nagrany wspólnie z Bonobo wyróżniono w kategorii dance / electronic, zaś kompozycję "The Bottom Line” stworzoną z Josinem nominowano za najlepszą aranżację.Foto: Anna Maggy
Źródło: Automatik

Pokrewne wątki:

Mitch & Mitch odda hołd twórczości Ennio Morricone

2022-07-01

4 lipca ukaże się singel „Metti una sera a cena” Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.

Czytaj więcej...

Kształt czaszki Małgoli, No

2022-07-01

Małgola, No zapowiada swój pierwszy polskojęzyczny album. 29 czerwca ukazał się drugi - po świetnie przyjętym "Graniu na Czas" - promujący go singiel zatytułowany "Kształt Czaszki".

Czytaj więcej...

Anowa zaprasza na hamak

2022-07-01

Ukazał się nowy singel krakowskiej wokalistki Anowej zatytułowany "Hamak". To kolejna piosenka, która znajdzie się na planowanym na jesień debiutanckim albumie artystki.

Czytaj więcej...

Sarha Crewe wylądowała na Marsie

2022-06-30

"Na Marsie" to nowy singel wokalistki, skrzypaczki i autorki piosenek Sarhy Crewe.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski oddał hołd Mironowi Białoszewskiemu

2022-06-30

ukazała się czwarta autorska płyta znakomitego muzyka i kompozytora, Ygora Przebindowskiego. „Powidoki / Portrety – Miron Białoszewski” to projekt muzyczny poświęcony temu wybitnemu polskiemu poecie i pisarzowi w setną rocznicę jego urodzin.

Czytaj więcej...

Asia Nawojska przedstawia nowy singel 'Ja Rzeka'

2022-06-30

„Ja Rzeka” to najnowszy utwór Asi Nawojskiej. Artystka nie tylko napisała muzykę i tekst, ale odpowiada także za reżyserię teledysku towarzyszącego piosence.

Czytaj więcej...

ARS LATRANS Orchestra o poszukiwaniu miłości

2022-06-29

"Sorry, wyszłam już" to nowy singel promujący nadchodzącą drugą płytę projektu Ars Latrans. Jest to utwór opowiadający o nieustannych poszukiwaniach utraconej miłości, która niespodziewanie zniknęła.

Czytaj więcej...

Ugorna przedstawia swoją 'Nową Herstorię'

2022-06-29

UGORNA prezentuje swój debiutancki album pt. Nowa herstoria - opowieść o kobiecości, która jest drogą do prawdy o samej sobie. Premiera odbędzie się w najbliższy piątek.

Czytaj więcej...

Ostateczny skład katowickiego OFF Festival 2022

2022-06-29

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów.

Czytaj więcej...

Bezkompromisowe ogłoszenie tegorocznej edycji Soundedit Festival

2022-06-28

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit tym razem odbędzie się w listopadzie. Pierwsze festiwalowe ogłoszenie to zestaw zespołów, dla których zwrot „muzyczny kompromis” znaczy tyle co nic. 4 listopada (piątek) w Klubie Wytwórnia pojawi się Dezerter. Obok polskiej grupy wystąpią anarchiści z Wielkiej Brytanii: Bad Breeding, Interrobang?!, Test Department. Do nich dołączą krajowi postpunkowcy: Hańba! i Zespół Sztylety.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania