Newsy muzyczne

Kasia Moś pragnie dżinsów

„Tato kup mi dżinsy” to już drugi (po piosence „Autostop”) singiel zapowiadający premierę płyty „Kasia Moś Karin Stanek”.

Karin Stanek urodziła się w Bytomiu, pod koniec II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek i była jednym z symboli tzw. bigbitu (lokalne określenie muzyki rock’n’rollowej). Utwory „Autostop”, „Malowana lala”, czy „Chłopiec z gitarą” znała i nuciła cała Polska od małolatów, po emerytów.

Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z tym miastem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, że ta trójka, pracująca razem już od jakiegoś czasu, została zainspirowana repertuarem Karin Stanek, skoro są krajanami.

Dzisiaj dżins wrócił do łask, jako materiał modowo prawie szlachetny. W siermiężnie PRL-owskich czasach Karin Stanek dżinsowe spodnie, dostępne tylko za dolary w sklepach Pewexu, były synonimem wolności, były jak powiew zachodniego świata.

Przeboje Karin Stanek, to przede wszystkim charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie i oczywiście łatwo rozpoznawalny, chrypliwy głos wokalistki.

Kasia Moś, jej brat Mateusz i Mateusz Kołakowski pracując nad nowymi wersjami jedenastu utworów, które Karin Stanek wykonywała z powodzeniem prawie pół wieku wcześniej, zdecydowanie mieli pomysł i zadbali o to, by ich interpretacje były zrozumiałe dla obecnych słuchaczy i muzycznie wpisywały się w trendy współczesnego rynku.

Wymyślona i wyprodukowana przez Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego aranżacja przenosi nas muzycznie wielkim skokiem do współczesności. Nieoczywisty, lekko dramatyczny, nowoczesny klubowy podkład niesie znakomicie wokal Kasi Moś.

Po wysłuchaniu jakiś czas temu współczesnej wersji piosenki „Autostop” nie jesteśmy już tak bardzo zaskoczeni interpretacją Kasi Moś utworu „Tato kup mi dżinsy”  i faktem, że artystka nadała mu zupełnie inny wyraz, niż w wykonaniu oryginalnym. Zresztą dżins wtedy i dziś to też nie to samo.

Jak w przypadku pierwszej piosenki, prezentowanej trzy miesiące temu, obu Mateuszów (Mosia i Kołakowskiego), którzy utwór zaaranżowali i wyprodukowali oraz Kasię Moś, która piosenkę „Tato kup mi dżinsy” zaśpiewała, wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik.

Podobnie też, jak w przypadku piosenki „Autostop” i tym razem włodarze miasta Bytom dołożyli wszelkich starań, by kolejnemu utworowi przygotowanemu przez związanych z Bytomiem artystów, piosence „Tato kup mi dżinsy” towarzyszył teledysk zrealizowany w Bytomiu, całkowicie bytomskimi siłami.Foto: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Karolina Stanisławczyk przedstawiła swój 'Bilans'

2022-10-03

ukazał się drugi album Karoliny Stanisławczyk, wydany półtora roku od jej debiutanckiego krążka „Cliché”. „Bilans” to zbiór piosenek Karoliny, które wokalistka tworzyła przez ostatnie miesiące z polskimi i zagranicznymi producentami.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Pixies w sprzedaży

2022-10-03

Pixies powrócili z ósmym albumem „Doggerel”, który już można znaleźć na półkach sklepowych i w serwisach streamingowych. Z okazji premiery zespół udostępnił video do utworu „Nomatterday”.

Czytaj więcej...

Kaśka Sochacka nagrała cover Łony i Webbera

2022-10-01

Albo Inaczej powraca. Tym razem wytwórnia Alkopoligamia.com łączy siły z Kaśką Sochacką, a efektem jest singiel „Ostatnia Prosta” z repertuaru Łony i Webbera.

Czytaj więcej...

'Super Para' poszła na L4

2022-09-30

Ukazał się nowy singel grupy L4, która zdobyła pewną popularność na polskiej scenie w latach 80-tych. Piosenka "Super Para" promuje płytę "Są takie miejsca".

Czytaj więcej...

Otwocka Tekla Goldman nagrała 'Tutu Czacza'

2022-09-30

Otwocka grupa Tekla Goldman zadebiutowała dziś ep-ką zatytułowaną "Ep-ka".

Czytaj więcej...

Godsmack poddaje się

2022-09-29

Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, hardrockowy zespół GODSMACK opublikował pierwszy zwiastun swojego nadchodzącego, ósmego studyjnego albumu.

Czytaj więcej...

Madison McFerrin wystąpi w Warszawie

2022-09-29

Madison McFerrin - znakomita nowojorska wokalistka wystąpi 13 listopada na koncercie w warszawskim Jassmine.

Czytaj więcej...

Dobrawa Czocher zapowiada debiutancki album

2022-09-29

Wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher zapowiada swój debiutancki album „DREAMSCAPES”. Premiera: 23 stycznia 2022 r. nakładem BMG/Modern Recordings.

Czytaj więcej...

Jacaszek i Kwartludium zapraszają do Kolchidy

2022-09-28

Muzyka zawarta na płycie "Kolchida" inspirowana została gruzińskimi pieśniami polifonicznymi oraz niezwykłą historią starożytnej Kolchidy, krainy, której ślady świetności mozolnie odkrywają od kilku lat polscy archeolodzy.

Czytaj więcej...

Wiktoria Zwolińska stawiła czoła hejterom

2022-09-28

„HejTy” to muzyczna nowość od Wiktorii Zwolińskiej, która w przekorny, właściwy dla siebie sposób, stawia czoła hejterom.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania