Newsy muzyczne

Vüjekväsyl zaprasza do 'Wielkiej Gry'

Vüjekväsyl czyli zespół kierowany przez Tomasza Wasyłyszyna znanego z warszawskiej nowofalowej Cytadeli nagrał nowy album "Wielka Gra".

Vüjekväsyl to zespół założony w 2012 roku przez członków byłej „Cytadeli”, jednego z najważniejszych zespołów nowofalowych w Polsce. Powstała wówczas pierwsza płyta zespołu pod tytułem „665”- trochę dowcipna a trochę nostalgiczna miesanka post punkowych piosenek. To, co miało być niewinnym żartem, przerodziło się w poważny projekt, którego sumptem ukazały się kolejne cztery płyty: "Twarze Złe" (2015), "Vü=mc2" (2017), „Żyjemy pod wulkanem" (2020) oraz najnowsza „Wielka Gra” (2022).  Na najnowszej płycie obok wokalisty i basisty Tomka Wasyłyszyna grają: perkusista Sławek Kazulak, klawiszowiec Adam Wasilkowski (Joanna Makabresku) oraz  gitarzysta Michał Gagucki, muzyk awangardowy znany z poprzednich płyt Cytadeli oraz z projektu Orbita Żoliborz. Gościnnie występują: Alex Kłoś, legendarny gitarzysta rockowy z lat 80’ oraz znany z poprzednich płyt zespołu trębacz Daniel Kalamon. Płyta CD ukazuje się 2 czerwca 2022 roku nakładem własnym i jest już dostępna w przedsprzedaży wysyłkowej poprzez media społecznościowe zespołu. Można jej także będzie posłuchać w największych serwisach streamingowych.

Przyjęło się, że każda następna płyta zespołu operuje inną nieco stylistyką, aby uniknąć muzycznej monotonii. Jego najnowsza produkcja to kolejny raz inna, czasem nawet diametralnie od poprzednich płyt muzyka. Oprócz nowofalowego, niekiedy wręcz gotyckiego brzmienia (utwory „Pajace”, „Jestem i nie ma mnie”) można dostrzec wpływ muzyki etnicznej oraz reggae z pulsującą sekcją rytmiczną oraz funkowymi gitarami (utwory „Woda na planecie” oraz „Księga Hioba). Balladowy utwór „Zegar to ja” jest utrzymany w stylu melorecytacji Leonarda Cohena bądź Davida Sylviana. Z kolei utwór „Na każdy dzień” przypomina brzmieniem zespoły pop/rockowe z lat 70’ i w takim też klimacie zespół zamierza utrzymać swój sceniczny image. Płytę kończy psychodeliczny utwór „Dzwon”, metameryczny, hipnotyzujący jak późne kompozycje King Crimson, którymi fascynuje się gitarzysta zespołu Michał.

2 czerwca Vüjekväsyl zagra koncert promocyjny w warszawskim klubie Potok: Drugi Dom Ludzi Rocka: https://bit.ly/3Nv6fI9 


Pokrewne wątki:

The Maple Verse wyda debiutancką płytę

2022-08-16

The Maple Verse to solowy projekt pochodzącego z Białowieży instrumentalisty, klawiszowca i autora tekstów Bartka Kosińskiego znanego między innymi z warszawskiej prog-rockowej grupy Pinn Dropp.

Czytaj więcej...

Michał Szczerbiec zapowiada piąty solowy album

2022-08-16

"Quantum" to pierwszy singel zapowiadający nową piątą solową płytę warszawskiego gitarzysty, wokalisty i aktora Michała Szczerbca zatytułowaną "Quantum".

Czytaj więcej...

Son Lux na trzech koncertach w Polsce

2022-08-15

Jeden z najważniejszych składów współczesnej sceny elektronicznej, przełamujący schematy i inspirujący artystów na całym świecie zespół Son Lux wróci w 2023 roku do Polski na 3 koncerty.

Czytaj więcej...

Mikołaj Trzaska nagrał płytę o szczebrzeszyńskich kozach

2022-08-13

W dyskografii kompozytora, klarnecisty i saksofonisty Mikołaja Trzaski pojawiła się kolejna pozycja związana z tematem żydowskim.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Aleksandra Dębicza

2022-08-13

Utwór „Sideways” jest pierwszą odsłoną nadchodzącej płyty Aleksandra Dębicza, która w całości została zrealizowana w technologii Dolby Atmos.

Czytaj więcej...

Rozpalone Yeah Yeah Yeahs

2022-08-12

Yeah Yeah Yeahs powracają z tanecznym singlem "Burning", wyprodukowanym przez Andrew Wyatta. Zbudowany na fortepianowej pętli utwór został zainspirowany kompozycją "Beggin" The Four Season.

Czytaj więcej...

Motörhead znowu uderzy żelazną pięścią

2022-08-11

Legendarny, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenionych albumów w historii Motörhead doczeka się wznowienia i to w wersji deluxe, do którego dodane zostaną niepublikowane wersje demo i cały koncert z 1982 roku.

Czytaj więcej...

Emma Ruth Rundle zagra trzy akustyczne koncerty w Polsce

2022-08-11

Amerykańska artystka Emma Ruth Handle zagra w listopadzie trzy koncerty w naszym kraju. Wokalistka promuje obecnie swój najnowszy solowy album „EG2: Dowsing Voice” (2022, Sargent House).

Czytaj więcej...

Dobry 'Sezon' Smolastego i Tribbsa

2022-08-10

Smolasty i Tribbs znaleźli receptę na letnie hity i po raz kolejny z niej korzystają.

Czytaj więcej...

Relacja: Nick Cave & The Bad Seeds w Gdańsku

2022-08-10

Grupa Nick Cave & The Bad Seeds zagrała 8 sierpnia w trójmiejskiej Ergo Arenie. Na miejscu był nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania