Newsy muzyczne

Recenzja: Peter Murphy - "Lion"

Były wokalista grupy Bauhaus w najwyższej formie na nowym, dziesiątym solowym albumie studyjnym.

Wkład producentów w powstawanie płyt jest często pomijany bądź niedostatecznie doceniany. W przypadku albumu "Lion" nie można nie wspomnieć o roli, jaką odegrał Martin "Youth" Glover, znany także jako basista Killing Joke. Płyta została zarejestrowana w ciągu zaledwie kilku dni i jak podkreśla Peter Murphy, była to zasługa Youtha. Były wokalista Bauhaus powiedział, że w studiu nagraniowym producent "zepchnął go ze skały i kazał rozwinąć w locie skrzydła", więc Murphy nie miał czasu na żmudne przygotowania i musiał być maksymalnie skupiony na pracy. Jeszcze bardziej istotne był wpływ Glovera na brzmienie "Lion". Jest ono potężne, rockowe, z domieszką elektronicznych smaczków aranżacyjnych w tle. Bardzo kojarzy się z tym, co prezentuje Killing Joke na ostatnich płytach. "Lion" to pierwsza od ponad dwóch dekad płyta Murphy'ego najbardziej zbliżona do jego dokonań z Bauhaus (zwłaszcza z ostatnich dwóch płyt tego zespołu) oraz jego pierwszych albumów solowych. Dominuje mroczny, mistyczny klimat. Jest tu synth-pop, industrial, klasyczny rock gotycki rodem z początku lat 80. A wszystko zagrane z pasją i dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. W końcu spotkało się dwóch profesjonalistów tkwiących korzeniami w muzyce z tamtych lat. 

Jednak ostatnie słowo należy do Murphy'ego. Nie jest żadnym odkryciem, że jest on świetnym wokalistą. Jednak na "Lion" Peter osiągnął szczytową formę. W kilku numerach tak krzyczy rozhisteryzowanym głosem, że słuchacza przechodzą miłe ciarki po plecach. Kiedy trzeba jednak potrafi wyciszyć głos do niemal intymnego szeptu. Posłuchajcie, jak śpiewa w znakomitym, "bauhausowym", otwierającym płytę "Hang Up"...

Bez wątpienia: najlepsza płyta solowa Murphy'ego od wydanego w 1990 roku albumu "Deep". Pozycja obowiązkowa na półce z płytami każdego szanującego się fana muzyki.

Autor: Grzegorz Szklarek
Źródło: Nettwerk

Pokrewne wątki:

Sound'n'Grace w duecie z Kamilem Bednarkiem

2021-04-15

Po krótkiej przerwie Sound’n’Grace wracają z kolejną muzyczną nowością. Stworzony we współpracy z Kamilem Bednarkiem utwór ’’Nasz Ślad’’ pochodzi z ostatniego albumu zespołu o nazwie ’’Początek’’.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel i Starsi Panowie dwaj

2021-04-15

Wczoraj ukazała się płyta "Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia".

Czytaj więcej...

Kondraccy grają kocią muzykę

2021-04-15

"Cats Symphony" to kolejny singel z nowej płyty Kondrackich "Życie Roju".

Czytaj więcej...

'Przedostatni' nowy singel Piaska

2021-04-15

„Przedostatni“ to zwiastun nowej płyty Andrzeja Piasecznego "50/50".

Czytaj więcej...

'Sabotage' Black Sabbath w wersji super deluxe

2021-04-15

Szósty album legendarnej grupy ukaże się ponownie w wersji Super Deluxe. Premiera - 11 czerwca.

Czytaj więcej...

Dave Grohl gościem Micka Jaggera

2021-04-14

Ukazał się solowy numer Micka Jaggera zatytułowany „Eazy Sleazy”. Gościnnie w kawałku pojawił się Dave Grohl.

Czytaj więcej...

Stach Bukowski i KIWI na 'Chłodno'

2021-04-14

Stach Bukowski nagrał nowy singel "Chłodno" z gościnnym udziałem KIWI.

Czytaj więcej...

Katatonia i Sólstafir na wspólnym koncercie w Warszawie

2021-04-14

Katatonia i Sólstafir połączą siły, by w styczniu przyszłego roku ruszyć we wspólną trasę „Twilight Burials Europe & UK Tour 2022”. Co-headlinerskie tournée zespołów będzie promować ich premierowe wydawnictwa i 25 stycznia zawita do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Liz Phair wróciła po 11 latach

2021-04-14

Amerykańska wokalistka i gitarzystka Liz Phair nagrała pierwszą od 11 lat płytę studyjną z autorskim materiałem.

Czytaj więcej...

Caroline Jop będzie 'Na Pierwszym Planie'

2021-04-14

20 kwietnia odbędzie się premiera debiutanckiego singla i klipu 20-letniej wokalistki Caroline Jop zatytułowanego "Na Pierwszym Planie".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania