Newsy muzyczne

Recenzja: Robert Plant - "Lullaby...And The Ceaseless Roar"

Pierwszy od blisko 10 lat album Roberta Planta z autorskim, premierowym materiałem to jedna z najlepszych płyt w jego solowym dorobku.

Po blisko 12 latach w Led Zeppelin, wydaniu w latach 80. i 90. cieszących się dużym powodzeniem solowych płyt oraz nagraniu z Alison Krauss obsypanego nagrodami i entuzjastycznymi recenzjami albumu "Raising Sand" z 2007 roku, nikt nie mógłby mieć pretensji do Roberta Planta, gdyby odszedł na emeryturę bądź zaczął odcinać kupony od dawnej sławy. Jednak ten artysta udowadnia kolejną raz, że jest pozytywnie nieprzewidywalny, pełen energii i świetnych pomysłów muzycznych. 

"Lullaby...And The Ceaseless Roar" to płyta, która od strony muzycznej mieni się wieloma kolorami i sięga do wszystkich gatunków, jakie fascynowały Planta przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Jest tu klasyczny rock, jest blues, bluegrass, country, a także echa muzyki celtyckiej. Jest nawiązanie do jednej z największych, muzycznych miłości byłego wokalisty Led Zeppelin czyli brzmień rodem z Afryki Północnej i Zachodniej, a także, uwaga, do brzmień rodem z płyt Portishead i Massive Attack (znakomite, mroczne "Up On The Hollow Hill", "Pocketful Of Golden" czy zamykające płytę "Arbaden").

I gdy wspominamy klasyków 'bristol sound' nie można nie wspomnieć o muzykach, którzy pomogli Plantowi w powstawaniu tego albumu. Choć płytę sygnuje nazwisko wokalisty, to płyta jest dziełem kolektywnym. Oto bowiem na "liście płac" mamy między innymi dwóch muzyków ,którzy mają na koncie współpracę z Portishead i Massive Attack: basistę Billy'ego Fullera i klawiszowca Johna Baggotta. Ale to nie wszystko: obowiązki gitarzysty pełni tu Liam “Skin” Tyson znany z popularnej w latach 90. brytyjskiej formacji Cast, a przeróżne afrykańskie instrumenty obsługuje Justin Adams, były współpracownik Jah Wobble'a i Briana Eno. Każdy z nich dołożył cegiełkę do budowy solidnego gmachu, jakim jest "Lullaby...And The Ceaseless Roar".

Ta płyta powstała po rozstaniu Planta ze swoją długoletnią partnerką, także piosenkarką, Patti Griffin. Plant wspomina utraconą miłość (np. "I often think of you / The hour before it rains" w "Embrace Another Fall"), ale nie jest to użalanie się nad sobą, lecz pożegnanie i zapowiedź powrotu do życia, w którym będzie kiedyś znowu kochał. Dlatego na "Lullaby...And The Ceaseless Roar" goszczą melancholia, ale i radość z życia, smutek, ale i nadzieja, deszcz i słońce. Piękna płyta...

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Manchester przedstawił 'Kota'

2020-10-23

"Kot" to kolejna propozycja grupy Manchester, która od ubiegłego roku współpracuje z nowym wokalistą Maciejem Zadykowiczem znanym z projektu Cały na Czarno.

Czytaj więcej...

Paul McCartney wyda nową płytę

2020-10-23

Paul McCartney podczas lock downu nagrał nowy album. Krążek „McCartney III” ukaże się 11 grudnia. Płyta domyka trylogię „McCartney” z 1970 i „McCartney II” z 1980.

Czytaj więcej...

Dziś premiera debiutu Better Person

2020-10-23

"Something To Lose" to tytuł debiutanckiej płyty projektu Better Person kierowanego przez Adama Byczkowskiego.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos z nowym teledyskiem

2020-10-22

Adam Nowak prezentuje teledysk do pierwszego singla promującego album o intrygującej nazwie „Pół płyty”. Utwór „Cokolwiek ujęte” to jeden z 7 utworów, jakie znajdziemy na krążku.

Czytaj więcej...

Krzysztof Krawczyk na 'Horyzoncie'

2020-10-22

Już jutro premiera tej najbardziej osobistej płyty w dorobku Krzysztofa Krawczyka.

Czytaj więcej...

'Czułe struny' Natalii Kukulskiej po raz pierwszy koncertowo

2020-10-22

Jutro odbędzie się premiera koncertu on-line Natalii Kukulskiej promującego jej album "Czułe Struny".

Czytaj więcej...

Kontrabasista Krzysztof Pacan wydał muzyczną autobiografię

2020-10-21

"Story of 82" to tytuł nowej płyty cenionego kontrabasisty Krzysztofa Pacana.

Czytaj więcej...

Bovska wydała nowy taneczny teledysk

2020-10-21

Ukazał się teledysk stworzony z inicjatywy Bovskiej oraz Agi Konopki (tancerka, choreografka), który jest kolejnym romansem wokalistki z tańcem.

Czytaj więcej...

Kylie Minogue zaprasza na niekończącą się dyskotekę

2020-10-21

7 listopada odbędzie się niezwykły koncert on-line Kylie Minogue „Kylie: Infinite Disco”.

Czytaj więcej...

Blauka zapowiada premierę pierwszego singla z drugiej płyty

2020-10-21

W najbliższy piątek ukaże się pierwszy klip zapowiadający nową płytę duetu Blauka.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania