Newsy muzyczne

Recenzja: Black Star Riders - "The Killer Instinct"

Drugi album studyjny spadkobierców grupy Thin Lizzy.

Black Star Riders to w linii prostej kontynuatorzy tradycji legendarnego Thin Lizzy. W zespole jest obecnie jeden muzyk z oryginalnego składu tamtej grupy: gitarzysta Scott Gorham, a także dwóch członków późniejszych wcieleń irlandzkiego zespołu: wokalista Ricky Warwick oraz gitarzysta Damon Johnson. Dla porządku przypomnijmy, że wśród założycieli Black Star Riders, ale już nieobecnych w aktualnym składzie, był jeszcze jeden "thinlizzowiec": basista Mike Mendoza.

Muzycy Black Star Riders, choć zawsze twierdzili, że zespół ten jest projektem całkowicie nowym i niezależnym od Thin Lizzy, nie ukrywali, że będzie on zawsze budził skojarzenia z tamtą legendarną grupą. Dowodem na to są chociażby covery Thin Lizzy grane na koncertach Black Star Riders. Siłą rzeczy silne nawiązania do tradycji Thin Lizzy są obecne również na płytach nowego zespołu. Szczególnie słyszalne było to na debiutanckiej płycie Black Star Riders sprzed dwóch lat (niektóre utwory z tamtego wydawnictwa miały swoje korzenie jeszcze w czasach Thin Lizzy), w mniejszym stopniu jest tak również na "The Killer Instinct".

Jest to wciąż Black Star Riders w najwyższej formie, jaką ten zespół utrzymuje od debiutu. Dziesięć utworów, znakomite melodie, odpowiednie tempo (na płycie jest tylko jedna ballada), świetne riffy i solówki gitarowe. Jednym słowem: hard rock na światowym poziomie. Zespół nie Szczególną uwagę zwracam na śpiew Ricky'ego Warwicka. Podobniej jak na pierwszej płycie Black Star Riders, także tutaj muzyk ten udowadnia, że lepszego kandydata na stanowisko wokalisty BLS wybrać nie można było. Tembr jego głosu budzi skojarzenia z nieżyjącym od blisko 30 lat wokalistą Thin Lizzy Philem Lynottem, ale Warwick nie jest jedynie jego naśladowcą. Śpiewa z wyczuciem, pasją, a w jego głosie obecny jest też taka sympatyczna "chuligańska" zadziorność rodem z ulic Belfastu, z którego Warwick pochodzi. 

"The Killer Instinct" na pewno nie trafi do kanonu muzyki hardrockowej, być może nie znajdzie się nawet w zestawieniach najlepszych płyt 2015 roku, ale to nieważne. Jest to album, który na pewno znajdzie uznanie fanów nie tylko Thin Lizzy, Black Star Riders, ale także hard rocka i w ogóle muzyki rockowej. Po prostu: bardzo dobra płyta stworzona przez grupę świetnych muzyków, którzy znakomicie się bawili podczas jej nagrywania. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

"Bond in Concert" dziewięć razy w Polsce

2019-10-12

W maju i w czerwcu fanki i fani Jamesa Bonda po raz pierwszy w Polsce będą mogli słuchać na żywo utworów z filmów o przygodach agenta 007 podczas wyjątkowego "BOND in Concert"

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu Rock Na Bagnie 2020

2019-10-12

Jubileuszowa 10. edycja Rock Na Bagnie odbędzie się w dniach 3 – 4 lipca 2020 roku w Goniądzu. Do końca grudnia karnety są w cenie 80 złotych. Jedną z gwiazd przyszłorocznej edycji będzie legendarny basista UK Subs i Iggy Popa, Alvin Gibbs ze swoim nowym zespołem Disobedient Servants.

Czytaj więcej...

Seafret z nowym singlem po roku nieobecności

2019-10-12

Brytyjski zespół Seafret wypuścił właśnie swój najnowszy singiel “Fall” pod skrzydłami wytwórni The Orchard. To wielki powrót duetu, który tworzą Jack Sedman i Harry Draper.

Czytaj więcej...

Mùlk ogłasza premierę debiutanckiej płyty

2019-10-11

Mùlk ogłosili datę premiery debiutanckiego krążka. Płyta ukaże się 30 października i nosi tytuł „I”.

Czytaj więcej...

"Tragedia" od Już Nie Żyjesz

2019-10-11

Ukazał się trzeci album w dyskografii łódzkiej grupy post-punkowej Już Nie Żyjesz zatytułowany "Tragedia".

Czytaj więcej...

Devendra Banhart na drugim koncercie w Warszawie

2019-10-11

Warszawski koncert Devendra Banhart wyprzedał się w zawrotnym tempie – ponad trzy miesiące przed wydarzeniem. W związku z niesamowitym zainteresowaniem, artysta dodał datę kolejnego występu w Polsce.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz w "Cyrku"

2019-10-11

"Cyrk" to tytuł nowego singla Edyty Bartosiewicz. Klip do utworu zrealizował Kabaret Hrabi.

Czytaj więcej...

Sweet Noise zagra jesienną trasę po Polsce

2019-10-11

Poznaliśmy szczegóły jubileuszowej trasy koncertowej Sweet Noise z okazji 25-lecia albumu "Respect".

Czytaj więcej...

Swans zagrają w Warszawie

2019-10-10

Grupa Michaela Giry odwiedzi 30 kwietnia warszawską Progresję w ramach promocji nowego albumu.

Czytaj więcej...

Mystic Festival 2020 przedstawia kolejne gwiazdy

2019-10-10

Nightwish, Accept, Heilung, Vader, Obituary, Beast In Black oraz Infected Rain w programie festiwalu, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Krakowie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania