Newsy muzyczne

Recenzja: Toto - "TOTO XIV"

Ci, którzy myśleli, że wydany 9 lat temu „Falling In Between” będzie ostatnią pozycją w dorobku grupy Toto, mogą być zaskoczeni. Po triumfalnej trasie z okazji 35-lecia istnienia, uwiecznionej zresztą na fantastycznym DVD zarejestrowanym w łódzkiej Atlas Arenie, grupa objawia światu nowy, trzynasty już album.

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu w różnych kręgach pojawił się swego rodzaju powrót do klasycznych pozycji w dorobku tego amerykańskiego zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o hity spod znaku „Africa”, czy „Rosanna”, ale wręcz o całe krążki. A jak jest na najnowszym?

Zaczyna się od dość progresywnego „Running Out Of Time”, który przypomina nieco ostatnie dokonania... naszej rodzimej Osady Vida! Potem powerballadowy „Burn” autorstwa wokalisty Josepha Williamsa. Prosta partia pianina, kojarząca się trochę z twórczością Coldplay prowadzi nas do dużo potężniejszego rozwinięcia. Z kolei w „Holy War” słychać już dużo sznytu gitarzysty Steve’a Likathera. Jednym z najciekawszych utworów na krążku jest „21st Century Blues”. Jak sam tytuł wskazuje – mamy współcześnie podanego bluesa, ale po „totowemu”. Dynamiczny, singlowy „Orphan” i nieco patetyczny „doorsowo” zatytułowany „Unknown Soldier” prowadzą nas przez kolejne ścieżki świata Toto – świata w sumie dość znanego i lubianego. Zaś „Chinatown" przywodzi na myśl najlepsze dokonania zespołu z lat 80.  Natomiast finałowy „Great Expectations” zaskakuje. Zaśpiewany przez Lukathera, przywodzi na myśl dokonania... Yes.

Współczesna produkcja momentami nieco wysterylizowała brzmienie, wskutek czego płycie brakuje pewnego „nerwu”. I choć wspomniany Steve Lukather przyznaje przekornie, że album powstawał w pocie, bólach i wzajemnych nerwach, to fani, a zwłaszcza Ci zagorzali nie powinni narzekać na zawartość „Toto XIV”. A jak materiał broni się na żywo będziemy mogli się przekonać już w czerwcu na koncertach w Warszawie i Wrocławiu.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Sound'n'Grace w duecie z Kamilem Bednarkiem

2021-04-15

Po krótkiej przerwie Sound’n’Grace wracają z kolejną muzyczną nowością. Stworzony we współpracy z Kamilem Bednarkiem utwór ’’Nasz Ślad’’ pochodzi z ostatniego albumu zespołu o nazwie ’’Początek’’.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel i Starsi Panowie dwaj

2021-04-15

Wczoraj ukazała się płyta "Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia".

Czytaj więcej...

Kondraccy grają kocią muzykę

2021-04-15

"Cats Symphony" to kolejny singel z nowej płyty Kondrackich "Życie Roju".

Czytaj więcej...

'Przedostatni' nowy singel Piaska

2021-04-15

„Przedostatni“ to zwiastun nowej płyty Andrzeja Piasecznego "50/50".

Czytaj więcej...

'Sabotage' Black Sabbath w wersji super deluxe

2021-04-15

Szósty album legendarnej grupy ukaże się ponownie w wersji Super Deluxe. Premiera - 11 czerwca.

Czytaj więcej...

Dave Grohl gościem Micka Jaggera

2021-04-14

Ukazał się solowy numer Micka Jaggera zatytułowany „Eazy Sleazy”. Gościnnie w kawałku pojawił się Dave Grohl.

Czytaj więcej...

Stach Bukowski i KIWI na 'Chłodno'

2021-04-14

Stach Bukowski nagrał nowy singel "Chłodno" z gościnnym udziałem KIWI.

Czytaj więcej...

Katatonia i Sólstafir na wspólnym koncercie w Warszawie

2021-04-14

Katatonia i Sólstafir połączą siły, by w styczniu przyszłego roku ruszyć we wspólną trasę „Twilight Burials Europe & UK Tour 2022”. Co-headlinerskie tournée zespołów będzie promować ich premierowe wydawnictwa i 25 stycznia zawita do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Liz Phair wróciła po 11 latach

2021-04-14

Amerykańska wokalistka i gitarzystka Liz Phair nagrała pierwszą od 11 lat płytę studyjną z autorskim materiałem.

Czytaj więcej...

Caroline Jop będzie 'Na Pierwszym Planie'

2021-04-14

20 kwietnia odbędzie się premiera debiutanckiego singla i klipu 20-letniej wokalistki Caroline Jop zatytułowanego "Na Pierwszym Planie".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania