Newsy muzyczne

Recenzja: Noel Gallagher's High Flying Birds - "Chasing Yesterday"

Starszy z bodajże najbardziej krnąbrnych braci rock and rolla wydał drugą płytę ze swoim High Flying Birds i kolejny raz ugruntował swoją pozycję jako charakterystyczny twórca, potwierdzając jednoznacznie, kto w Oasis nadawał ton i dlaczego młodszy brat artystycznie nie dorasta mu do pięt.

Gallagher już 2 lata temu twierdził, że zostało mu sporo materiału, który powstał jeszcze podczas tworzenia debiutu sprzed 4 lat, a który ma zamiar wykorzystać na nowym albumie. Zaczyna się niemalże identycznie jak w słynnym „Wonderwall” – prostą partią gitary. „Riverman” pięknie płynie, zahaczając nieco nawet o rejony twórczości Pink Floyd. Sam Noel przyznaje, że to jego ulubiona piosenka, jaką kiedykolwiek napisał. Singlowy „In The Heat Of The Moment” wbija się w głowę rytmicznym “na na na na na”. Piszę to bez ironii – dawno w żadnej piosence nikt nie akcentował tej frazy tak mocno. Z każdym kolejnym utworem płyta otula słuchacza typowową gallagherową i oczywiście nieco post-beatlesowską mgłą. „Lock All the Doors” skręca nieco w rejony indie rocka, ale autorowi udało się świetnie wtopić w ten styl. Melancholijny „The Dying Of The Light” idealnie nadaje się na wieczorny spacer gdzieś po zamglonym mieście. Jest to zarazem jeden z najpiękniejszych fragmentów płyty. „The Right Stuff” kojarzy się nieco z „Digging In The Dirt” Petera Gabriela. Wzmocniony głosem Joy Rose, znanej ze współpracy z Incognito i jazzującą solówką Jima Hunta na saksofonie dodatkowo potęguje to wrażenie. Zaś w „While The Song Remains The Same” głos Noela przypomina nieco manierę Chrisa Martina z Coldplay. Ciekawie natomiast wypada „The Mexican”, rytmicznie pobudzając oniryczną atmosferę stworzoną wcześniej. To wrażenie podtrzymuje w „You Know We Can't Go Back” zakończonym delikatną partią fortepianu, który płynnie przechodzi w wieńczący całość „Ballad Of The Mighty I”.

Tytuł płyty „Chasing Yesterday” zdaje się być nieprzypadkowy. Sporo tu nostalgii i tęsknoty za latami 90. (wystarczy spojrzeć na jej okładkę), stanowiących przecież apogeum popularności Oasis. Noel Gallagher nie musi w sumie niczego udowadniać, a jeśli co jakiś czas będzie nam serwował takie krążki jak ten – możemy się tylko cieszyć. Zaś 12 czerwca będziemy mogli przekonać się, jak ten materiał wypada na żywo, kiedy to Noel Gallagher's High Flying Birds wystąpią podczas podczas Orange Warsaw Festival na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Autor: Maciej Majewski

The 1975 z z singlem "Jesus Christ 2005 God Bless America"

2020-04-04

The 1975 prezentuje nowy utwór „Jesus Christ 2005 God Bless America”. W kawałku gościnnie słyszymy Phoebe Bridgers.

Czytaj więcej...

Abradab, Rahim i Kleszcz prezentują #ApsikChallenge

2020-04-04

Abradab, Rahim i Kleszcz kilka dni temu stanęli przez majkami i zmierzyli się w e-cypherze. Wideo jest już dostępne na MaxFloRecTV. Numer zatytułowany jest „Apsik”. MCs udostępniają bit do niego i zapraszają do udziału w wyzwaniu.

Czytaj więcej...

Bebel Gilberto prezentuje teledysk do utworu "Deixa"

2020-04-04

Bebel Gilberto zaprezentowała nowy klip, który powstał do utworu „Deixa”. Teledysk wyreżyserował Erik Sohlström. Wideo powstało pod koniec 2019 r., a zdjęcia kręcono w The Nomad Hotel w Los Angeles.

Czytaj więcej...

Krzysia Górniak wydała nowy album "Memories"

2020-04-03

Czołowa polska gitarzystka jazzowa wydała wczoraj nową ósmą już płytę w swoim dorobku zatytułowaną "Memories".

Czytaj więcej...

The Fruitcakes prezentują teledysk "Home"

2020-04-03

The Fruitcakes prezentują nowy klip z ich najnowszego albumu. Autorką obrazu do piosenki “Home” jest trójmiejska artystka, tworząca pod pseudonimem Susie Moon.

Czytaj więcej...

Restless w "Mieście Grzechu"

2020-04-03

„Miasto grzechu” to druga płyta warszawskiego zespołu rockowego Restless, która ukaże się 24 kwietnia.

Czytaj więcej...

Nowy teledysk od Alestorm

2020-04-03

“Treasure Chest Party Quest” to pierwszy teledysk i singel Alestorm z nowego albumu, który ukaże się 29 maja.

Czytaj więcej...

Natalia Szroeder częstuje "Pestkami"

2020-04-03

Jedna z najpopularniejszych i najzdolniejszych wokalistek na polskiej scenie muzycznej powróciła z nowym singlem „Pestki”.

Czytaj więcej...

Dawid Ogrodnik wyreżyserował nowy klip Buslava

2020-04-02

Teledysk do "Boję się" (ft. OH LOU!) to nie pierwsza współpraca Buslava, Dawida Ogrodnika i Pawła Szkolika. Wcześniej wspólnie stworzyli teledysk do piosenki „Tysiąc”.

Czytaj więcej...

Bon Jovi, książę Harry i chór Invictus Games Choir w nowej wersji „Unbroken”

2020-04-02

Bon Jovi prezentuje nową wersję utworu „Unbroken”. Słyszymy w niej Invictus Games Choir, a zyski ze sprzedaży wesprą Invictus Games Foundation.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania