Newsy muzyczne

Recenzja: Hugo Race & The True Spirit - "The Spirit"

"Największy skarb narodowy Australii" przywrócił do życia projekt The True Spirit i nagrał jedną z najlepszych płyt w swojej ponad 30-letniej karierze.

Hugo Race to człowiek-instytucja na australijskiej scenie muzycznej. Jego muzyczna (i nie tylko) działalność sprawiła, że sam Henry Rollins nazwał go kiedyś "największym skarbem narodowym Australii". Race ma na koncie między innymi znaczący udział w postaniu albumu "From Her To Eternity" Nick Cave & The Bad Seeds, założenie kultowej grupy The Wreckery, występ w jednym filmie ze świętej pamięci Michaelem Hutchence (INXS) i nagranie niezliczonej ilości płyt z różnymi zespołami oraz projektami. Jednym z nich jest formacja Hugo Race & The True Spirit, której muzyka jest określana jako "industrial trance blues". Zespół przez kilka ostatnich lat pozostawał w uśpieniu, ale w końcu nadszedł czas na przebudzenie i nagranie nowej płyty - znakomitego "The Spirit". 

Określenie "industrial trance blues" znakomicie pasuje do zawartości tej płyty. Podobnie jak na poprzednich wydawnictwach The True Spirit z ubiegłej dekady, także tutaj Race i towarzyszący mu muzycy serwują słuchaczom mroczną, duszną atmosferę rodem z zamglonych bagien delty Mississippi. Utwory utrzymane są w bluesowym klimacie wymieszanym z gotycką, chłodną atmosferą, podlaną industrialnymi trzaskami i zgrzytami. Piosenki płyną leniwie, mają odpowiednią dawkę transowości i psychodeliczności, a nastrój niepokoju wywołuje dodatkowo niski, lekko zachrypnięty głos Hugo Race'a brzmiący jak połączenie Nicka Cave'a, Andrew Eldritcha i Leonarda Cohena. Mrok i chłód swoją drogą, ale jak zwykle Race nie zapomina o wyśmienitych melodiach. Nawet nagrywając tak niekomercyjną płytę jak "The Script" Hugo udowodnił, że można stworzyć świetne piosenki. Niekomercyjne i świetne piosenki? Paradoks? Tylko pozornie. Życzyłbym każdemu skomponować takie utwory jak "Elevate My Love" czy "Sleepwalker". Posłuchajcie "The Spirit", a nie będziecie chcieli wydostać się z bagiennych oparów, w jakie chce Was wciągnąć Hugo Race. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Damon Albarn nagrał utwór na Islandii

2021-09-28

Najnowszy utwór "Royal Morning Blue" z nowego solowego albumu Damona Albarna "The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows" został napisany i nagrany na Islandii. Bezpośrednio zainspirowany widokiem z okna, w którym Albarn siedział przy pianinie, patrząc na morze, oddaje cud deszczu zamieniającego się na jego oczach w śnieg.

Czytaj więcej...

Måneskin zapowiada koncert w Warszawie

2021-09-28

Włoska grupa zaanonsowała występ w warszawskim Torwarze, który odbędzie się 15 lutego.

Czytaj więcej...

Thundercat wystąpi w Warszawie

2021-09-28

Jedna z najbardziej kreatywnych postaci w muzycznym świecie i podwójny zdobywca Grammy zagra 11 kwietnia w warszawskim Palladium.

Czytaj więcej...

Radiohead zapowiada reedycje 'Kid A' i 'Amnesiac'

2021-09-28

5 listopada ukaże się trzypłytowe wydawnictwo "Kid A Mnesia" upamiętniające 21 rocznicę premiery albumów ‘Kid A’ i ‘Amnesiac’.

Czytaj więcej...

Eagles of Death Metal na koncercie w Warszawie

2021-09-27

Grupa Eagles of Death Metal zagra 9 kwietnia w warszawskiej Stodole.

Czytaj więcej...

White Lies ponownie w Warszawie

2021-09-27

Brytyjska grupa zaprezentuje się 4 maja w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Helmet zagra w Warszawie

2021-09-27

Legendarna nowojorska grupa zagra 4 kwietnia 2022 w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Nneka na trzech koncertach w Polsce

2021-09-27

Porównywana do Ms. Lauryn Hill i Erykah Badu autorka międzynarodowego hitu „Heartbeat”, Nneka, wystąpi na wiosnę 2022, aż na trzech koncertach w Polsce.

Czytaj więcej...

Tool wróci do Krakowa

2021-09-27

Grupa Tool zaprezentuje się 21 maja w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Dodatkowy koncert Eda Sheerana w Warszawie

2021-09-25

Zgodnie z oczekiwaniami warszawski koncert Eda Sheerana w dniu 25 sierpnia został wyprzedany w ciągu kilkudziesięciu minut. W związku z ogromnym zainteresowaniem dodany został kolejny koncert, który odbędzie się 26 sierpnia.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania