Newsy muzyczne

Recenzja: Lamb Of God - "VII: Sturm Und Drang"

Amerykańska grupa Lamb Of God nagrała płytę, która jest echem więziennych przejść jej lidera i wokalisty Randy'ego Blythe'a.

Ci którzy spodziewali się, że Lamb Of God po doświadczeniach więziennych wokalisty Randy’ego Blythe’a nagrają płytę wściekłą i totalnie bezkompromisową, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Zespół stworzył co prawda album osadzony w swoim stylu. Urozmaicił go jednak sporą dawką groove’u i melodyjnych smaczków. 

Ku przypomnieniu: w czerwcu 2012 roku wokalista został zatrzymany w Czechach i tymczasowo aresztowany pod zarzutem. Miesiąc wcześniej podczas koncertu w Pradze miał zepchnąć ze sceny jednego z uczestników koncertu. Po dwóch tygodniach dziewiętnastolatek zmarł, a tamtejsza policja wszczęła śledztwo. Ostatecznie wokalista został zwolniony po kilku dniach, a w marcu 2013 roku oczyszczony z zarzutów. Pobyt Blythe’a w więzieniu Pankrác stał się oczywistym natchnieniem do tekstów, które znalazły się na „VII: Sturm Und Drang”. I tak na przykład tytuł utworu „512” pochodzi od numeru celi, w której siedział (w niej podobno również został napisany). Otwierający zaś płytę singlowy „Still Echoes” to poniekąd historia samego więzienia, przefiltrowana przez autora. Jest to zarazem jeden najmocniejszych fragmentów krążka. Pomiędzy nimi znalazł się wściekły „Erase This”. To nie tylko najlepszy fragment płyty, ale zarazem jeden z najlepszych kawałków w całym dorobku grupy. Użycie talk boxa i krótka solówka gitarowa świetnie go dopełniają. Następny „Embers” wyróżnia gościnny udział Chino Moreno. Być może przez to utwór zwłaszcza w drugiej części brzmi dość „deftonesowo”. Na tym tle typowo dla Lamb Of God wypadają pędzący „Anthropoid” i jeszcze szybszy „Delusion Pandemic”. To po prostu mocne strzały w stylu znanym już z poprzednich płyt zespołu. Ciekawie natomiast na ich tle brzmią najdłuższe na płycie „Overload” i „Torches”. Pierwszego z nich nie powstydziłaby się, (a nawet mogłaby pozazdrościć) Metallica z czasów „Load”. W drugim zaś gościnnie udzielił się Greg Puciato z The Dillinger Escape Plan i co ciekawe - nie przekrzykuje gospodarza, lecz delikatnie śpiewa w tle. Lirycznie zaś został zainspirowany historią czeskiego studenta Jana Palacha, który w 1969 roku w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym w Pradze. Wokalista Lamb Of God przyznał, że poznał jego historię, czekając na wyrok sądu.

W tym roku mija 25 lat od momentu powstania zespołu. Jego ósmy album nie jest może dziełem nad wyraz wybitnym, ale na pewno ciekawym i z pewnością zostanie bardziej doceniony w przyszłości.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Szczegóły nowej płyty Balthazar

2020-11-26

Belgijski zespół Balthazar ujawnił drugi zwiastun nowego krążka „Sand”, który miał się ukazać pod koniec stycznia. Wraz z nowym singlem „You Won’t Come Around” grupa ogłosiła nową datę premiery płyty. Album trafi na półki sklepowe 29 lutego nakładem wytwórni Play It Again Sam.

Czytaj więcej...

'Jedna Noc' Roberta Cichego

2020-11-26

Robert Cichy prezentuje kolejny singiel ze swojej płyty "Dirty Sun". Tym razem jest to utwór "Jedna noc" z gościnnym udziałem Mroza.

Czytaj więcej...

Mikromusic zrobił 'Operację Na Otwartym Sercu'

2020-11-26

Grupa Mikromusic opublikowała kolejny klip promujący album "Kraksa". W utworze zaśpiewał gościnnie Piotr Rogucki.

Czytaj więcej...

Hurts z nowym singlem i nowymi terminami polskich koncertów

2020-11-25

Nie dwa, a trzy koncerty zagra duet Hurts w przyszłym roku w Polsce.

Czytaj więcej...

Kolejna zapowiedź nowej płyty Stevena Wilsona

2020-11-25

Najnowszy singiel Stevena Wilsona „12 THINGS I FORGOT” jest już dostępny w serwisach cyfrowych. To kolejna zapowiedź albumu „THE FUTURE BITES”, który ukaże się 29 stycznia 2021.

Czytaj więcej...

Schrottersburg wpadł w 'Melancholię'

2020-11-25

Płocka grupa Schrottersburg przygotowała album "Melancholia. Dekonstrukcje", na którym inni artyści przygotowali własne wersje jej kompozycji.

Czytaj więcej...

Arab Strap wyda pierwszy album od 16 lat

2020-11-25

Reaktywowana 4 lata temu po 10-letniej przerwie szkocka grupa Arab Strap zapowiedziała premierę nowej płyty.

Czytaj więcej...

'Radio Pink Freud' nadaje

2020-11-25

Ukazał się drugi singel anonsujący piątkową premierę nowej płyty formacji Pink Freud.

Czytaj więcej...

Kolejna zapowiedź płyty projektu Bibobit/Osiecka

2020-11-24

Bibobit prezentuje kolejny efekt prac nad repertuarem Agnieszki Osieckiej. Po wydanej w dniu urodzin poetki, funkowej wersji „Rozmowy poety z komornikiem”, dziś możemy posłuchać nowej odsłony dobrze znanego utworu „Życie nie stawia pytań".

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły nowej płyty Kwiatu Jabłoni

2020-11-24

Krążek zatytułowany "Mogło być nic" ukaże się dokładnie dwa lata po premierze debiutanckiej płyty - 5 lutego 2021 roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania