Newsy muzyczne

Koncertowy album od Tinariwen

20 listopada trafi do sprzedaży nowy live album formacji Tinariwen zatytułowany „Live In Paris, Oukis N’Asuf”.

Materiał na płytę został zarejestrowany 13 grudnia podczas bardzo wyjątkowego koncertu w the Bouffes du Nord w Paryżu. Na scenie wraz z muzykami pojawiła się 75-letnia dama kultury Tuaregów Lalla Badi.

Tytuł albumu „Oukis N’Asuf” w dosłownym tłumaczeniu oznacza zabierz, zapomnij, przebolej stratę. „Asuf” natomiast to tęsknota, w tym przypadku związana z poczuciem odseparowania od obozu Tuaregów. 

„Kiedy czujesz się „asuf” odczuwasz dreszcze na całym ciele” – mówi basista formacji Eyadou ag Leche.

Koncert zarejestrowany w Paryżu to hipnotyczny wieczór z gitarą i  tindé (mała moździerzowa perkusja pokryta skórą z kozy), które zazwyczaj mają inną oprawę, wokół ognia  w Płd. Algierii czy na dziedzińcu domu w Płn. Mali. To wyjątkowe show było ostatnim występem zespołu w ramach wielkiego tournée promującego ostatni krążek „Emmaar”.

Lalla Badi, która jest królową tindé (słowo oznacza instrument, którego używają wyłącznie kobiety oraz poetycki repertuar prezentowany podczas wyjątkowych okazji i odświętnych ceremonii) pochodzi z Timiaoune z odległego południa algierskiej Sahary, obecnie mieszkająca w Tamanrasset. W latach 70-tych stała się mentorką dla tuareskiej społeczności z powodu zaangażowania w sprawy Tuaregów oraz mistrzostwu jakie osiągnęła w uprawianiu wyjątkowego gatunku muzycznego. W tamtym czasie wyruszyła wraz z innymi koczownikami do Libii w poszukiwaniu lepszego życia.

Członkowie zespołu Tinariwen również uciekali przed represjami oraz szerzącą się suszą w Płn. Mali. Po drodze osiedli w Algierii. Lalla Badi przyjęła ich pod swoje skrzydła stając się dla nich niejako matką czy starszą siostrą. W Paryżu wystąpiła u ich boku na scenie. Był to jej pierwszy od 30 lat występ w tym mieście. 


Źródło: Mystic

Pokrewne wątki:

IRA z nowym rockowym singlem

2020-08-08

"Za późno już" to tytuł nowego singla grupy IRA, która w tej piosence pokazała swoje czadowe oblicze.

Czytaj więcej...

Vladyslav "Adzik" Sendecki i Jürgen Spiegel wydadzą drugi album

2020-08-07

Po nagraniu i wydaniu znakomicie przyjętego albumu „Two In The Mirror” z 2019 roku duet pianista Vladyslav „Adzik” Sendcki / perkusista Jürgen Spiegel pracuje nad drugą płytą, która ma się ukazać w marcu 2021 roku. Wkrótce będziemy mogli usłyszeć pierwsze fragmenty nowego, niezatytułowanego jeszcze krążka.

Czytaj więcej...

The Australian Pink Floyd Show wystąpi we Wrocławiu

2020-08-07

Najsłynniejszy na świecie "tribute band" Pink Floyd zaprezentuje się 22 lutego we wrocławskiej Hali Stulecia.

Czytaj więcej...

Już jest pierwsza od 17 lat kompozycja Midnight Oil

2020-08-07

Dziś odbyła się premiera pierwszego od 2003 roku premierowego singla australijskiej grupy Midnight Oil zatytułowanego "Gadigal Land".

Czytaj więcej...

Zakk Sabbath odda hołd swoim mistrzom

2020-08-06

"Vertigo" to pierwsze studyjne wydawnictwo supergrupy Zakk Sabbath.

Czytaj więcej...

Tim Bowness wyda nowy album "Late Night Lament"

2020-08-06

28 sierpnia ukaże się nowa płyta wokalisty Tima Bownessa znanego m.in. ze współpracy ze Stevenem Wilsonem pod szyldem No-Man.

Czytaj więcej...

Natalia Świerczyńska z nowym singlem "O Północy"

2020-08-06

Natalia Świerczyńska już jesienią 2020 roku wyda swoją nową płytę. Po singlu "Las" przyszedł czas na utwór tytułowy, czyli "O północy".

Czytaj więcej...

Baasch pokazał "Język"

2020-08-06

"Język" to kolejny singel Baascha z jego nowej płyty "Noc", która ukaże się 28 sierpnia.

Czytaj więcej...

Ruszy Letnia Scena warszawskiej Progresji

2020-08-06

Progresja zaprasza na nową plenerową scenę letnią. Swoje występy potwierdzili już O.S.T.R. (11.09.) i Nocny Kochanek + Zacier (18.09.).

Czytaj więcej...

Nadchodzi MUGO – wydawca muzyczny nowej generacji

2020-08-06

Wydawca nowej generacji może zmienić rynek muzyczny w Polsce. Twórcy MUGO stawiają na interes artysty, czyli wydawanie i promowanie twórczości z zachowaniem jego wolności oraz praw. Nowatorski pomysł łączy nowoczesne narzędzia i ponad 20-letnie doświadczenie specjalistów polskiej branży muzycznej.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania