Newsy muzyczne

Recenzja: Garbage - "Strange Little Birds"

Grupa Garbage powróciła po kilkuletniej przerwie z nowym albumem. Oto nasza recenzja tego wydawnictwa.

Wieść o nowym krążku zespołu Garbage przywitałem dużym entuzjazmem i tym, co zawsze czynię instynktownie w takich sytuacjach: odkurzeniem klasyków przed sięgnięciem po nowość. Pierwsze dwie płyty zespołu, upchane przebojami, nadal brzmią doskonale, nawet jeśli ich świeżość minęła gdzieś w okolicy nastania nowego milenium. Czuć w nich ducha dekady w jakiej powstały – wielobarwnych i wielowymiarowych lat 90., wymarzonego czasu dla dorastania wśród muzyki. Ich współczesne brzmienie jednoznacznie wskazuje na dalsze poszukiwania swojego muzycznego terytorium, bez ostentacyjnego odżegnywania się od przeszłości. Słuchając ich nowego wydawnictwa „Strange Little Birds” odnoszę wrażenie, że zespół dorósł wraz ze mną, wybornie się przy tym bawiąc.

We wszelakich recenzjach nowego krążka przewijają się jak mantra dwa epitety: mroczny i filmowy. Uważam, że to tylko część większej prawdy. Muzyka jest jakby wolniejsza, inercyjna, bardziej trip-hopowa, z większą ilością elektronicznych cieni i kombinowanych ozdobników. Swego czasu Garbage udało się w idealny sposób wymieszać pop z rockiem i elektroniką; na nowej płycie doszła to tego wyjątkowa atmosfera, kontemplacja i koncepcja. Shirley Manson nadal wciela się przed mikrofonem w rolę meta-kobiety, przemawiającej głosem milionów wściekłych, zagubionych, częstokroć wzgardzonych. Szokujący jest przekaz pierwszego utworu „Sometimes” – umiem działać tylko gdy jestem bita. Jakże wymowne słowa, szczególnie w kontraście do jej samej z czasu „Stupid Girl”.

A to tylko otwarcie tego jakże mocnego, witalnego i niezwykłego albumu. Podziwiam kolektywność z jaką działa Garbage, od początku komponowania płyty do finalnych muśnięć w studiu. Nadal potrafią trafić przebojem w samo sedno – np „Blackout” to stary dobry Garbage jaki znamy i kochamy. Kiedyś jednakże Shirley Manson stała w jupiterach Glastonbury w makijażu rozmazanym z potem i srebrnym pyłem. Dziś jej scena to duszny, mały pokoik schowany gdzieś w najdalszych zakamarkach skołatanego ego. „Strange Little Birds” to płyta narracyjna, bez stadnego skakania w tłumie, lecz do słuchania i przeżywania w pasjonackiej wspólnocie. To niezależna muzyka, bez karmy dla radia i mediów, skierowana do fanów. Pomimo ohydnej okładki – rockowy piedestał tego roku. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Conan Gray zawita do Warszawy

2021-10-25

Jeden z najważniejszych popowych głosów swojego pokolenia, Conan Gray po raz pierwszy zagra w Polsce. Autor multiplatynowych hitów „Heather” i „Maniac” wystąpi 11 maja 2022 w warszawskiej hali COS Torwar, a bilety na to wydarzenie trafią do otwartej sprzedaży już 29 października.

Czytaj więcej...

Polskie Znaki i Sanah przełamują śmiertelne tabu

2021-10-25

sanah dołącza do Michała Szpaka, Matyldy Damięckiej i Polskich Znaków. Razem przełamują tabu dotyczące śmierci.

Czytaj więcej...

Colin Stetson na trasie po Polsce

2021-10-25

Znakomity amerykański saksofonista mający na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak: Bon Iver, Arcade Fire, czy TV On The Radio zagra w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Czytaj więcej...

Shabazz Palaces zagra w Warszawie

2021-10-25

Shabazz Palaces wystąpi 13 kwietnia w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Dave Gahan & Soulsavers nagrali cover hitu Jamesa Carra

2021-10-24

„The Dark End Of The Street” to drugi singiel zapowiadający płytę „Imposter”, która pojawi się na rynku już 12 listopada 2021 roku

Czytaj więcej...

ABBA wydała niepublikowaną kompozycję sprzed 43 lat

2021-10-24

ABBA ponownie zaskoczyła fanów i cały świat. Legendarny szwedzki zaprezentował właśnie nowy singiel „Just A Notion”.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Duran Duran już w sklepach

2021-10-23

Od wczoraj można kupować nową płytę Duran Duran zatytułowaną "Future Past".

Czytaj więcej...

Olena zatopiona w 'Nocy'

2021-10-23

"Noc" to szósty już singel promujący nową płytę Oleny "ROSE".

Czytaj więcej...

Marcin Szczurski w taksówce

2021-10-23

Ukazał się kolejny klip wokalisty Marcina Szczurskiego anonsujący jego nową płytę, która ukaże się 29 października.

Czytaj więcej...

Band of Horses na pierwszym koncercie w Polsce

2021-10-22

Stacjonująca w Seattle grupa Band of Horses wystąpi 15 marca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania