Recenzje

2021-02-14
Soen - "Imperial"
"Imperial" to już piąty album zdobywającej coraz większe uznanie prog-metalowej grupy Soen ze Szwecji.
Wykonawca: Soen
Wytwórnia: Silver Lining Music
Rok wydania: 2021

Wąż – symbol strachu, nienawiści, zła. Na nowej płycie Soen - odwołania do kondycji świata, polaryzacji, braku empatii, destrukcyjnego kierunku. W przeciwnym wydaje się zmierzać kariera szwedzkiej supergrupy, bo „Lotus” wydany w 2019 roku przyniósł jej największy jak dotąd sukces na listach sprzedaży płyt. Jedna zmiana w składzie od tego czasu – nowy basista: Stefana Stenberga zastąpił Oleksii „Zlatoyar” Kobel.

Drogą „Lotusa” będziemy szli – z takiego założenia prawdopodobnie wyszedł zespół. Tak prezentuje się efekt końcowy. Aż roi się od melodii. Słuchałem sobie tego albumu ze trzy razy jako tła do codziennych zajęć. Sprawdzał się bardzo dobrze, a przy tym niektóre motywy zostają w głowie, więc w tym względzie trudno się przyczepić. Elementem mocno zapadającym w pamięć jest głos wokalisty Joela Ekelöfa. Dużo w nim ciepła i melodyjności, w „Fortune” tez trochę operowych zaśpiewów. Gdy wejdziemy bardziej w płytę, zwrócą naszą uwagę liczne solówki Cody’ego Forda. 


Wchodząc głębiej w zaawansowane analizy, album zaczyna się z kopyta. Mocne wejście, mocne riffy, mocne brzmienie w „Lumerian” i „Deceive”. W dalszej części większe zróżnicowanie. Wolniejsze tempo w „Monarch”, stricte balladowe, ładne „Illusion”. Rozbudowane kompozycje oferują „Antagonist” oraz „Dissident” - bardzo dobry, najbardziej progresywny utwór: moc, delikatna solówka, wyciszenie, budowanie napięcia, znów metalowa moc. Łapie i zaczepia „Modesty” z elektronicznym początkiem, łamanym rytmem, elementami ballady. Brzmieniem wybija się na tle reszty także „Fortune” z podniosłym, wybijanym, wolnym tempem oraz smyczkami pojawiającymi się również w „Monarch”.

Soen to kapela znajdująca się na krzywej wznoszącej, jeśli chodzi o popularność. I „Imperial” im w tym pomoże. Przynajmniej tak się wydaje. Nie ma jakichś strasznie pokręconych zawijańców, jakie bywają w brzmieniach uznawanych za progresywne (a Soen przedstawia się jako kapelę grającą progresywny metal). Jest zaś zaraźliwa nośność utworów.

Autor: Marcin Knapik


End of content

No more pages to load