Recenzje

2012-06-07
Ordinary Brainwash - "Me 2.0"
Trzeci album solowego projektu Rafała Żaka przynosi solidną dawkę pięknej, progresywnej muzyki.
Wykonawca: Ordinary Brainwash
Wytwórnia: Metal Mind Productions
Rok wydania: 2012

Kup w

Kilka słów o Ordinary Brainwash, gdyż jest to fenomen na naszym rynku muzyczny. Rafał Żak wydał pierwszy album tego projektu już w 2008 roku, w wieku zaledwie 19 lat. Muzyka tegoprojektu niemal od razu spotkała się z zainteresowaniem mediów i fanów. Na nowej płycie, podobnie jak na poprzednich dwóch wydawnictwach, Żak sam skomponował muzykę, napisał teksty i nagrał wszystkie partie instrumentów! I już to każe zwrócić baczną uwagę na Ordinary Brainwash.

Jednak największą frajdą dla słuchacza jest zawartość albumu. Na "Me 2.0" znalazło się osiem kompozycji utrzymanych w stylistyce neo-progresywnej. Słuchając Ordinary Brainwash nasuwają się skojarzenia z Porcupine Tree i No-Man. I jest to plus tej płyty, tym bardziej, iż Żak wykorzystał inspiracje tymi wykonawcami do stworzenia pięknego, osobistego albumu.

Na "Me 2.0." znalazły się co prawada dynamiczne, rockowe kawałki ("Me 2.0", "Stay Foolish", "Critical Error"), ale ten album to przede wszystkim muzyka klimatyczna i nastrojowa. Rafał bardzo umiejętnie potrafi łączyć w ramach jednego utworu monumentalne, rockowe dźwięki z delikatnym, elektronicznym podkładem. Najlepszym przykładem jest tu najlepszy na płycie "Critical Error", gdzie w ciągu 6 minut dzieje się więcej niż czasem na niejednej płycie. Z kolei "Homesick" jest zbudowany na nostalgicznie brzmiącej partii pianina. I tu warto zwrócić uwagę na nieprzeciętne zdolności muzyczne Rafała Żaka. Jest to muzyk, który posiadł nieprzeciętne umiejętności gry na kilku instrumentach. Posłuchajcie chociażby "floydowskiego" solo na gitarze w zamykającym płytę "Something New".

Ordinary Brainwash to kolejny dowód na to, iż polscy twórcy rocka progresywnego to absolutna czołówka światowa. Tym albumem projekt Rafała Żaka wszedł do absolutnej Ligi Mistrzów tego gatunku. Będę mu gorąco kibicować.

1. Outdated

2. Me 2.0

3. Unbirthday

4. Stay Foolish

5. Don't Look Back

6. Homesick

7. Critical Error

8. Something New

Autor: Grzegorz


End of content

No more pages to load