Wywiady

Wojtek Wojda (Farben Lehre)

2014-01-26

Wokalista Wojtek Wojda opowiedział nam o niezwykłym albumie Farben Lehre "Projekt Punk".

Rozmowa z: Wojtek Wojda

- Miałeś dużo wątpliwości czy wziąć udział w „Projekt Punk”. Skąd one się brały?

- Z trzech powodów. Po pierwsze z pokory, po drugie: zastanawiałem się, czy chce nam się jeszcze nagrywać kolejną serię coverów, tym bardziej, że Farben Lehre ma już ich sporo w swoim repertuarze. I po trzecie wreszcie: zrobienie płyty z 70 minutami coverów wymaga mnóstwa czasu oraz wysiłku i w związku z tym zastanawialiśmy się, czy nie będzie dla nas lepiej wziąć się za kolejny projekt związany bezpośrednio z Farben Lehre. Po tygodniu wahania się stwierdziłem jednak, że wzięcie udziału w tym projekcie będzie dobrym pomysłem.

- Najpierw zagraliście koncert na Woodstocku z tym projektem. Kiedy powstał pomysł, by wydać płytę „Projekt Punk”?

- Wtedy, gdy po koncercie pojawiły się pierwsze głosy ze strony publiczności, że był to świetny pomysł i bardzo dobry koncert. Chcieliśmy zostawić po nim trwały ślad. Wtedy nie mieliśmy jeszcze pewności czy powstanie DVD z tego występu. Uprzedziliśmy wszystkie ruchy Jurka Owsiaka i już we wrześniu, czyli miesiąc po Woodstocku zabraliśmy się za pracę nad tym wydawnictwem. Praktycznie tuż po tym jak skończyliśmy sesje nagraniowe dostaliśmy od Jerzego propozycję wydania koncertowego DVD „Projekt Punk”. Dlatego też nasi fani w grudniu otrzymali płytę audio z dwudziestoma coverami polskich artystów i dostaną jeszcze DVD, na którym znajdzie się historia polskiego i zagranicznego punk-rocka.

- Teksty tych kompozycji powstały w latach osiemdziesiątych, w ówczesnej rzeczywistości. Nie obawialiście się, że nie trafią one do współczesnej młodzieży?

- Reakcje naszych fanów świadczą o tym, że jest wprost przeciwnie. Okazało się, że te teksty nie są anachroniczne, nieczytelne, ani nie „trącają myszką”. Płyta „Projekt Punk”  z założenia miała mieć walory sentymentalno - edukacyjne. Sentymentalne, gdyż chcieliśmy, aby słuchając tego albumu nasi rówieśnicy, którzy w latach osiemdziesiątych również słuchali tej muzyki, jeździli do Jarocina, mieli okazję ją sobie teraz przypomnieć. Walor edukacyjny ma polegać na tym, aby młodsi słuchacze mogli poznać te zespoły, z których część zniknęła  z horyzontu wiele lat temu, a część nigdy nie wydała dobrze nagranej płyty. Myślę, że album „Projekt Punk” wypełnił swoje zadanie.

- Według  jakiego klucza wybraliście piosenki na ten album?

- Według własnego doświadczenia z tą muzyką i nabytej przez lata wiedzy na jej temat. Był to subiektywny wybór. Gdyby zamiast zamierzonych dwudziestu, na płycie znalazłyby się dwadzieścia dwa utwory, to byłbym w pełni usatysfakcjonowany. Zabrakło mi w tym zestawie Abaddonu i Deutera, jednak nie chcieliśmy zamieniać żadnej z dwudziestu wybranych kompozycji. Poza tym nie jesteśmy robotami, które zagrają wszystko, a wspomniane kapele używają takich tonacji, które nie pasują do śpiewania ani mnie, ani mojemu bratu. Z kolei obniżenie, bądź podwyższenie tonacji powoduje zmianę charakteru utworu, często na gorsze. Moglibyśmy wymienić jeszcze parę zespołów, których zabrakło, np. TZN Xenna, Śmierć Kliniczna czy Deadlock. To nie jest tak, że my tych zespołów nie znamy. Po prostu: miało być dwadzieścia utworów i jest dwadzieścia. Pod tym się podpisujemy. Uważamy, że „Projekt Punk” jest lekcją polskiego punk rocka numer 1. Teraz nadeszła pora, by pojawili się inni „nauczyciele”, którzy zorganizują lekcję numer 2, 3, itd...

- Czy macie odzew od muzyków zespołów, których utwory nagraliście na „Projekt Punk”?

- Zamierzamy dotrzeć do tych muzyków, ale nie ze wszystkimi udało się nam dotychczas skontaktować. Nie jest to łatwe. Miałem sytuację, że chciałem wysłać egzemplarz płyty jednemu z muzyków, wysłałem zapytanie o adres pocztowy, pod który mam to dostarczyć. Nie dostałem żadnej odpowiedzi, a na taki brak kontaktu nic nie poradzę. Jednak większość muzyków została przez nas namierzona i zapytana o opinię na temat „Projekt Punk”. Zdecydowanie przeważają bardzo przychylne i pozytywne komentarze, co bardzo nas cieszy.

- Farben Lehre szykuje kolejny projekt, tym razem akustyczny. Możesz zdradzić więcej szczegółów?

 - Ten projekt narodził się w mej głowie około pół roku temu i miał pewien wpływ na wahania wobec podjęcia tematu „Projekt Punk”. Zastanawialiśmy się, czy odłożyć w czasie pomysł akustyczny i przyjąć propozycję Owsiaka, czyli zagranie historii punk-rocka w pigułce. Ostatecznie tak się stało. Faktycznie planujemy nagrać w końcu akustyczną płytę. Nie będzie to premierowy materiał, gdyż zdecydowaliśmy się wybrać trzynaście kluczowych utworów z twórczości Farben Lehre, które zamierzamy podać w zupełnie świeżym sosie i na nowo przyprawione. Poszerzamy skład Farben Lehre do sześcioosobowego, ale nie na stałe, a na potrzeby akurat tego projektu. Zaprosiliśmy drugiego gitarzystę oraz skrzypka, którzy będą pełnoprawnymi muzykami zespołu podczas nagrywania akustycznego albumu. Oczywiście nie zabraknie również gościnnie zaproszonych wokalistów, czy innych instrumentalistów. Prace nad tą płytą zaczniemy zaraz po tegorocznych wakacjach, a sesje nagraniowe zapewne odbędą się na początku przyszłego roku. Myślę, że ostatecznie rzeczony album ukaże się jesienią 2015 roku.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load