Wywiady

Colin Wilson (The Australian Pink Floyd)

2014-05-09

Basista grupy The Australian Pink Floyd udzielił nam krótkiego wywiadu przed katowickim występem tej grupy.

Rozmowa z: Colin Wilson

Z Colinem Wilsonem, basistą The Australian Pink Floyd spotkałem się na kilka godzin przed koncertem w katowickim „Spodku”. Muzyk wciąż był przejęty tym, co stało się w nocy, kiedy to jedna z ciężarówek wioząca sprzęt zespołu po koncercie z Bydgoszczy w drodze do Katowic wpadła do rowu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Rozmowę jednak rozpoczęliśmy od innych tematów.

- Wielokrotnie w wywiadach wspominałeś, że graliście z zespołem na urodzinach Davida Gilmoura, a czy kiedykolwiek byłeś na koncercie Pink Floyd?

- Tak, tylko raz. Widziałem ich w 1994 r. w londyńskim Earl’s Court podczas trasy „The Division Bell Tour”. Nie pamiętam, która to była noc (Pink Floyd zagrali podczas tamtej trasy aż 14 razy w Earl’s Court – przyp. MM), ale pamiętam, że nie zagrali wówczas w całości płyty „The Dark Side Of The Moon”. Mimo tego była to wspaniała noc.

- Wiem, że poznałeś osobiście nie tylko Davida Gilmoura, ale także Richarda Wrighta i Nicka Masona, a czy poznałeś Rogera Watersa?

- Nigdy nie poznałem Rogera Watersa. Nie jestem pewien, ale podobno przyszedł nas zobaczyć, gdy graliśmy w Royal Albert Hall, ale wtedy go nie widziałem, więc nie jestem w stu procentach przekonany, czy to prawda. Widziałem natomiast jego koncert podczas ostatniej trasy „The Wall Live” w O2 w Londynie. To był absolutnie niewiarygodny spektakl!

- Który materiał spośród twórczości Pink Floyd, jaką wzięliście na warsztat był najtrudniejszy do opracowania?

- Cały dorobek muzyczny Pink Floyd jest trudny pod wieloma różnymi względami. Myślę, że dla naszego zespołu najtrudniejsze były do opanowania nagrania pochodzące z najwcześniejszego okresu działalności Floydów z Sydem Barrettem. Czasami ciężko jest nam rozgryźć niektóre rzeczy, które wtedy robili. Ostatnie nagrania mają np. aranżacje orkiestrowe, zaś te starsze zawierają dźwięki, które wówczas generowali także przypadkowo za pomocą różnych urządzeń. Największy problem jest z odtworzeniem właśnie tych „szczęśliwych przypadków”.

- A czy są nagrania Pink Floyd, których dotąd nie opracowaliście, a które chcielibyście wykonać na żywo?

- Myślę, że wspaniale byłoby zagrać z wielu różnych powodów niemalże wszystkie nagrania Floydów, ale są utwory, których - jak sądzę - nigdy nie odegramy, jak np. „Alan's Psychedelic Breakfast” (z płyty „Atom Heart Mother” z 1971 r. – przyp. MM). Myślę, że Floydzi też by jej nigdy nie zagrali (śmiech). Więc tak – są utwory, za które nigdy się nie weźmiemy, ale nadal są też takie, który dotąd nie opracowywaliśmy, a które z przyjemnością zagramy.

- Widziałem listę utworów, którą gracie na obecnej trasie „Set The Controls World Tour” i muszę przyznać, że jestem trochę zaskoczony, bo setlista przypomina nieco tą, którą znamy z „P.U.L.S.E.” (podwójnego albumu koncertowego Pink Floyd, wydanego w roku 1995, zarejestrowanego podczas trasy promującej płytę „The Division Bell” – przyp. MM)

- Jest sporo nagrań z „The Division Bell”, ponieważ w tym roku przypada 20 rocznica wydania tego albumu. Zdecydowaliśmy, że zaprezentujemy kilka nagrań z tej płyty podczas obecnej trasy. Ale są też starsze nagrania, których Floydzi przez wiele lat nie grali, jak „Set the Controls for the Heart of the Sun” czy „Pigs”, pochodzące z płyty „Animals”, więc zestaw jest dość przekrojowy, jeśli chodzi o twórczość Pink Floyd.

- Słyszałem, że album Pink Floyd, za którym przepadasz najmniej to „A Momentary Lapse Of Reason”..

- To płyta, która w tamtym okresie, a był to rok 1987 miała specyficzne brzmienie i była świadectwem tamtych czasów głównie z powodu technologii cyfrowej, która wówczas zaczynała być coraz bardziej popularna. Do tego dochodziła elektroniczna perkusja i inne tego typu rzeczy. To nie są nasze ulubione brzmienia. Preferujemy wcześniejszą, analogową twórczość Pink Floyd. Kiedy rejestrowali „The Division Bell” na przełomie 1993 i 1994 r., technika rozwinęła się jeszcze bardziej, a oni znowu brzmieli wspaniale. Jestem pewien, że gdyby teraz nagrywali nowy album, to też byłby fantastyczny. Jednak na płycie „A Momentary Lapse Of Reason” jest kilka piosenek, które uwielbiam, jak na przykład „Sorrow”. Granie go na żywo jest czymś wspaniałym, bo to potężnie brzmiący utwór, odpowiadający naszemu brzmieniu.

- W informacji jaką otrzymałem od organizatorów koncertu jest mowa o tym, że niektóre utwory, które zagracie są wybierane przez fanów. Jak to się odbywa?

- Mieliśmy ankietę na naszej stronie internetowej. Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, to uzyskujesz dostęp do strefy głosowania i możesz zagłosować na 2 utwory z trzech płyt: „Wish You Were Here”, „The Dark Side Of The Moon” i „The Division Bell”. Monitorujemy wyniki, by sprawdzić, które utwory nasi fani chcieliby usłyszeć. Niektórych z nich się nie spodziewają. Część z nich dzisiaj zagramy.

- Ola Bieńkowska nie śpiewa już z Wami. Co ciekawe – śpiewa obecnie w Brit Floyd (brytyjskim tribute bandzie Pink Floyd – przyp. MM). Zbieg okoliczności?

- (śmiech) Nie, to nie zbieg okoliczności. Ola śpiewała z nami przez kilka lat. Dziewczyny w chórkach zmieniają się co jakiś czas. Obecne trzy wokalistki są z nami od 4 lat. Wśród nich jest Lorelei McBroom, która śpiewała w chórkach Pink Floyd na trasie „Momentary Lapse Tour” (która trwała między 1988, a 1990 r. – przyp. MM). Wniosła sporo doświadczenia do naszego zespołu. Razem z Emily Lynn i Larą Smiles tworzą najlepszą kombinację wokalną jaką do tej pory mieliśmy.

- Zawsze, gdy patrzę na zestaw utworów Waszych kolejnych tras, jestem zaskoczony, tym co prezentujecie. Wiem, że nieustannie koncertujecie i zastanawiam się, ile jeszcze pomysłów repertuarowych na kolejne trasy może Wam przyjść do głowy?

- W 2015 roku przypada 40 rocznica wydania płyty „Wish You Were Here”, więc będziemy obchodzili podczas koncertów. Prawdopodobnie podczas pierwszej części występów na następnej trasie zaprezentujemy ją w całości lub prawie w całości, zaś w drugie zagramy przekrojowy zestaw najlepszych utworów Pink Floyd. Zauważyliśmy, że nagrania Floydów często wypadają najlepiej, pozostając w takim zestawieniu jak na płytach, gdyż są ze sobą powiązane np. jeśli gramy „Shine On You Crazy Diamond”, to naturalne jest odegranie następnie „Welcome To The Machine”. To wydaje się być właściwym rozwiązaniem. Dlatego prawdziwą frajdą będzie odegranie w całości „Wish You Were Here”, a potem zagranie jeszcze kilku utworów, których publiczność się niekoniecznie spodziewa.

- Czy w The Australian Pink Floyd panuje demokracja? Jeśli decydujecie się na odegranie jakiegoś materiału, to wszyscy muszą wyrazić zgodę?

- Sądzę, że każdy w zespole ma swoje ulubione piosenki, które uwielbia grać. Dążymy jednak do tego by wszyscy byli jednomyślni. Czasem wybór utworów wydaje się oczywisty, tak samo jak ich kolejność podczas koncertu. To wynika także z ułożenia piosenek na płytach. Obserwujemy również reakcje naszych fanów na koncertach podczas konkretnych utworów. Jeśli któryś nie przypada im do gustu, wylatuje z setlisty.

- Czego mogę Wam życzyć?

- Przede wszystkim bezpiecznego podróżowania i jak najmniej takich sytuacji jak ostatniej nocy.

- Tego Wam życzę, jak również udanego koncertu i dziękuję za rozmowę

- Dziękuję bardzo.

Foto: TAPF w Katowicach w 2013 roku / Jolanta Rytka.


Rozmawiał: Maciej Majewski (Bemowo.FM)


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load