Wywiady

Mela Koteluk

2012-06-29

Rozmowa z Melą Koteluk na temat jej nowej płyty "Spadochron", recepty na dobrytekst piosenki i współpracy z grupą Scorpions.

Rozmowa z: Mela Koteluk

Cantaramusic: Przygotowując się do tego wywiadu, szukałem w internecie informacji o Tobie. Nie znalazłem nic na temat początków Twej przygody z muzyką. Możesz nam o tym opowiedzieć?

MK: Może zabrzmi to banalnie, ale już od dziecka bardzo lubiłam muzykę. Natomiast nigdy nie miałam w planach zajmować się śpiewem zawodowo. O tym zaczęłam myśleć później, gdy na jednym z warsztatów muzycznych poznałam Elżbietę Zapendowską. Zostałam "wciągnięta" w śpiewanie przez nią i reżysera Andrzeja Głowackiego. Dla mnie muzyka była środowiskiem naturalnym. Później okazało się, iż z łatwością pisze mi się teksty, które udostępniam innym artystom. I tak, krok po kroku, minęło 10 lat od momentu, gdy zajęłam się śpiewem.

Cantaramusic: A propos tekstów Twego autorstwa. Są one dla mnie jednym z największych atutów albumu "Spadochron". Skąd czerpiesz inspiracje do nich?

MK: Nie mam jednej metody na napisanie tekstu. Najczęściej bywa tak, że gdy komponuję piosenkę, to tekst powstaje równolegle z linią melodyczną, a potem dochodzi harmonia. Natomiast, gdy piszę dla innych artystów, dostaję podkład muzyczny i wtedy główkuję o czym ten utwór opowiada. Najrzadziej do słów powstaje muzyka. A frazy czy fragmenty tekstów powstają w mojej głowie najczęściej wtedy, gdy jestem zaganiana, nie szukam słów, nie mam czasu na analizę.

Cantaramusic: Obserwujesz ludzi? Przypadkowe zdarzenia?

MK: I to i to. Bardzo lubię rozmawiać z ludźmi. Bardzo często wpadamy w takie "ściegi" intymno-emocjonalno-osobiste. Ludzie przeżywają emocje i to jest dla mnie inspiracją.

Cantaramusic: Tytuł płyty "Spadochron" zostal zaczerpnięty od nazwy jednej z piosenek. Czy ma ona dla Ciebie szczególne znaczenie?

MK: Tak, jak najbardziej. Przede wszystkim była to pierwsza piosenka, dzięki której w ubiegłym roku zwróciliśmy na siebie uwagę mediów i słuchaczy. Okazało się, iż wiele osób utożsamia się z tekstem tej kompozycji. Dlatego od tego "Spadochronu" wiele spraw ruszyło do przodu (śmiech). Ale też lubię wszystko, co jest trwałe, zabiegam o to w swoim życiu. A spadochron jest dla mnie takim symbolem ochrony, wiąże się z przeżyciem.

Cantaramusic: Jedenaście z dwunastu tekstów na płycie jest po polsku. Jedynie zamykająca płytę kompozycja "In The Meantime" jest zaśpiewana po angielsku...

MK: Na początku był zamysł, aby wszystkie teksty były po polsku. Chodziło o utrzymanie spójności w przekazie. Natomiast nie do końca komfortowo czułam się ze świadomością, iż "In The Meantime" nie trafi na "Spadochron" i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się ukaże. Bardzo lubię tę piosenkę i zależało mi, aby jednak ukazała się na tej płycie właśnie w tej formie, w jakiej powstała. Pewien dziennikarz muzyczny słusznie zwrócił uwagę na to, że często ostatnie piosenki na płytach są takim wielokropkiem i punktem wyjścia do czegoś nowego. Więc kto wie, może kiedyś pokuszę się o angielskojęzyczną płytę. Jestem otwarta.

Cantaramusic: Jak powstawała płyta "Spadochron"?

MK: Album powstał podczas prób. Spotykaliśmy się często, z wielką radością i były to spotkania przyjacielsko-muzyczne (śmiech). Nie spieszyliśmy się, nie tworzyliśmy sztucznego ciśnienia, nie wyznaczaliśmy sobie terminów. W takiej kreatywnej materii to zabójstwo. Z wielu innych wybraliśmy 12 utworów, weszliśmy do studia, gdzie dzięki tym częstym spotkaniom, nagraliśmy płytę w zaledwie dwa dni! Postanowiliśmy, iż nawet jeśli będą jakieś niedociągnięcia, to i tak zostawimy te kompozycje tak, jak brzmią. Bez nadmiernych poprawek, retuszu, sterylności. Chodziło nam o żywą tkankę.

Cantaramusic: W Twej muzycznej biografii jest współpraca z grupą Scorpions. Nieliczni polscy muzycy mogą się pochwalić pracą u tak uznanego artysty.

MK: Basistą Scorpions jest Paweł Mąciwoda. Wiele lat temu zaprosił do współpracy trzy polskie wokalistki, które robiły chórki na koncertach Scorpions. Dwa lata temu dołączyłam do nich. Dla mnie była to lekcja przez wielkie L (śmiech). Zarówno życiowa, jak i muzyczna. Jestem nadal pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu tego zespołu. Tam wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nie ma miejsca na przypadek. Panuje absolutny porządek, muzycy są zdyscyplinowani. Nie ma możliwości, aby ktoś na przykład spóźnił się na wyjście na scenę. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że wokalista Klaus Meine, który jest po sześćdziesiątce, "rozśpiewuje" głos przed koncertem, robi techniczne wprawki wokalne. Dzięki temu jego głos brzmi tak samo, jak 30 lat temu. Na to pozwalają sobie zawodowcy, zdecydowanie.

Cantaramusic: A z jakim wykonawcą chciałabyś najbardziej nagrać duet bądź współpracować? Może masz już jakieś plany?

MK: Bardzo chciałabym coś zrobić z Rykardą Parasol. Miałam okazję poznać się z nią w ubiegłym roku, gdy grała koncert w warszawskim CDQ. To świetna dziewczyna, wybitna artystka. Ona jest dla mnie takim komiwojażerem muzycznym, nie zarzuca kotwicy w jednym miejscu, cały czas pływa, odkrywa nowe lądy. Bardzo mi się to podoba. Jetem z nią w kontakcie mejlowym, a dodam jeszcze, iż w polskim wcieleniu jej zespołu jest 2/5 mojego zespołu (śmiech). Także czekam na nią.

Bardzo chciałabym także poznać Natashę Khan z Bat For Lashes. Bardzo ich lubię i jako ciekawostkę mogę dodać, że z tym zespołem współpracowała Polka - Zosia Gibbs, która jest ilustratorką i zrobiła dla nich kilka rysunków. Mam nadzieję, że uda mi się spotkać Natashę na tegorocznym Openerze, gdzie także my gramy.

Cantaramusic: Czy planujecie na jesieni trasę promującą "Spadochron"?

MK: Tak, jak najbardziej. Będzie to trasa klubowa. Elementem dodanym naszych koncertów będą między innymi wizualizacje VJ'a Majoneza, który współpracuje m.in. z Zakopower. Także będą to takie długo wyczekiwane spotkania z naszą publicznością, bardzo na to liczymy.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load