Wywiady

Mela Koteluk

2012-06-29

Rozmowa z Melą Koteluk na temat jej nowej płyty "Spadochron", recepty na dobrytekst piosenki i współpracy z grupą Scorpions.

Rozmowa z: Mela Koteluk

Cantaramusic: Przygotowując się do tego wywiadu, szukałem w internecie informacji o Tobie. Nie znalazłem nic na temat początków Twej przygody z muzyką. Możesz nam o tym opowiedzieć?

MK: Może zabrzmi to banalnie, ale już od dziecka bardzo lubiłam muzykę. Natomiast nigdy nie miałam w planach zajmować się śpiewem zawodowo. O tym zaczęłam myśleć później, gdy na jednym z warsztatów muzycznych poznałam Elżbietę Zapendowską. Zostałam "wciągnięta" w śpiewanie przez nią i reżysera Andrzeja Głowackiego. Dla mnie muzyka była środowiskiem naturalnym. Później okazało się, iż z łatwością pisze mi się teksty, które udostępniam innym artystom. I tak, krok po kroku, minęło 10 lat od momentu, gdy zajęłam się śpiewem.

Cantaramusic: A propos tekstów Twego autorstwa. Są one dla mnie jednym z największych atutów albumu "Spadochron". Skąd czerpiesz inspiracje do nich?

MK: Nie mam jednej metody na napisanie tekstu. Najczęściej bywa tak, że gdy komponuję piosenkę, to tekst powstaje równolegle z linią melodyczną, a potem dochodzi harmonia. Natomiast, gdy piszę dla innych artystów, dostaję podkład muzyczny i wtedy główkuję o czym ten utwór opowiada. Najrzadziej do słów powstaje muzyka. A frazy czy fragmenty tekstów powstają w mojej głowie najczęściej wtedy, gdy jestem zaganiana, nie szukam słów, nie mam czasu na analizę.

Cantaramusic: Obserwujesz ludzi? Przypadkowe zdarzenia?

MK: I to i to. Bardzo lubię rozmawiać z ludźmi. Bardzo często wpadamy w takie "ściegi" intymno-emocjonalno-osobiste. Ludzie przeżywają emocje i to jest dla mnie inspiracją.

Cantaramusic: Tytuł płyty "Spadochron" zostal zaczerpnięty od nazwy jednej z piosenek. Czy ma ona dla Ciebie szczególne znaczenie?

MK: Tak, jak najbardziej. Przede wszystkim była to pierwsza piosenka, dzięki której w ubiegłym roku zwróciliśmy na siebie uwagę mediów i słuchaczy. Okazało się, iż wiele osób utożsamia się z tekstem tej kompozycji. Dlatego od tego "Spadochronu" wiele spraw ruszyło do przodu (śmiech). Ale też lubię wszystko, co jest trwałe, zabiegam o to w swoim życiu. A spadochron jest dla mnie takim symbolem ochrony, wiąże się z przeżyciem.

Cantaramusic: Jedenaście z dwunastu tekstów na płycie jest po polsku. Jedynie zamykająca płytę kompozycja "In The Meantime" jest zaśpiewana po angielsku...

MK: Na początku był zamysł, aby wszystkie teksty były po polsku. Chodziło o utrzymanie spójności w przekazie. Natomiast nie do końca komfortowo czułam się ze świadomością, iż "In The Meantime" nie trafi na "Spadochron" i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się ukaże. Bardzo lubię tę piosenkę i zależało mi, aby jednak ukazała się na tej płycie właśnie w tej formie, w jakiej powstała. Pewien dziennikarz muzyczny słusznie zwrócił uwagę na to, że często ostatnie piosenki na płytach są takim wielokropkiem i punktem wyjścia do czegoś nowego. Więc kto wie, może kiedyś pokuszę się o angielskojęzyczną płytę. Jestem otwarta.

Cantaramusic: Jak powstawała płyta "Spadochron"?

MK: Album powstał podczas prób. Spotykaliśmy się często, z wielką radością i były to spotkania przyjacielsko-muzyczne (śmiech). Nie spieszyliśmy się, nie tworzyliśmy sztucznego ciśnienia, nie wyznaczaliśmy sobie terminów. W takiej kreatywnej materii to zabójstwo. Z wielu innych wybraliśmy 12 utworów, weszliśmy do studia, gdzie dzięki tym częstym spotkaniom, nagraliśmy płytę w zaledwie dwa dni! Postanowiliśmy, iż nawet jeśli będą jakieś niedociągnięcia, to i tak zostawimy te kompozycje tak, jak brzmią. Bez nadmiernych poprawek, retuszu, sterylności. Chodziło nam o żywą tkankę.

Cantaramusic: W Twej muzycznej biografii jest współpraca z grupą Scorpions. Nieliczni polscy muzycy mogą się pochwalić pracą u tak uznanego artysty.

MK: Basistą Scorpions jest Paweł Mąciwoda. Wiele lat temu zaprosił do współpracy trzy polskie wokalistki, które robiły chórki na koncertach Scorpions. Dwa lata temu dołączyłam do nich. Dla mnie była to lekcja przez wielkie L (śmiech). Zarówno życiowa, jak i muzyczna. Jestem nadal pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu tego zespołu. Tam wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nie ma miejsca na przypadek. Panuje absolutny porządek, muzycy są zdyscyplinowani. Nie ma możliwości, aby ktoś na przykład spóźnił się na wyjście na scenę. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że wokalista Klaus Meine, który jest po sześćdziesiątce, "rozśpiewuje" głos przed koncertem, robi techniczne wprawki wokalne. Dzięki temu jego głos brzmi tak samo, jak 30 lat temu. Na to pozwalają sobie zawodowcy, zdecydowanie.

Cantaramusic: A z jakim wykonawcą chciałabyś najbardziej nagrać duet bądź współpracować? Może masz już jakieś plany?

MK: Bardzo chciałabym coś zrobić z Rykardą Parasol. Miałam okazję poznać się z nią w ubiegłym roku, gdy grała koncert w warszawskim CDQ. To świetna dziewczyna, wybitna artystka. Ona jest dla mnie takim komiwojażerem muzycznym, nie zarzuca kotwicy w jednym miejscu, cały czas pływa, odkrywa nowe lądy. Bardzo mi się to podoba. Jetem z nią w kontakcie mejlowym, a dodam jeszcze, iż w polskim wcieleniu jej zespołu jest 2/5 mojego zespołu (śmiech). Także czekam na nią.

Bardzo chciałabym także poznać Natashę Khan z Bat For Lashes. Bardzo ich lubię i jako ciekawostkę mogę dodać, że z tym zespołem współpracowała Polka - Zosia Gibbs, która jest ilustratorką i zrobiła dla nich kilka rysunków. Mam nadzieję, że uda mi się spotkać Natashę na tegorocznym Openerze, gdzie także my gramy.

Cantaramusic: Czy planujecie na jesieni trasę promującą "Spadochron"?

MK: Tak, jak najbardziej. Będzie to trasa klubowa. Elementem dodanym naszych koncertów będą między innymi wizualizacje VJ'a Majoneza, który współpracuje m.in. z Zakopower. Także będą to takie długo wyczekiwane spotkania z naszą publicznością, bardzo na to liczymy.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load