Wywiady

Kasia Moś

2015-12-28

Porozmawialiśmy z Kasią Moś - jedną z największych wschodzących gwiazd polskiej muzyki pop. Artystka wydała niedawno debiutancki album zatytułowany "Inspination".

Rozmowa z: Kasia Moś

- „Inspination” jest Twoim debiutem fonograficznym, choć Twoja kariera muzyczna zaczęła się już na początku ubiegłej dekady. Dlaczego dopiero teraz dostaliśmy Twój debiutancki album?

- Parę razy rozpoczynałam pracę nad płytą, za pierwszym razem nie odpowiadał mi materiał, który został mi zaprezentowany. Za drugim razem po prostu nie dogadaliśmy się z producentem, choć utwory były bardzo dobre. Za trzecim razem wszystko się udało, zaczynając od muzyki, chęci, zrozumienia, kompanów do pracy, a przede wszystkim  - to wreszcie był odpowiedni czas, byłam psychicznie gotowa.

- Album „Inspination” składa się z dwóch krążków: Side A i Side B. Pierwszy z nich jest bardziej dynamiczny, drugi z kolei – bardziej stonowany. Skąd pomysł na taki zabieg?

- Usłyszeliśmy od ludzi z branży, że płyta się nie sprzeda, bo nie jest spójna stylistycznie. Nie można jej zakwalifikować do jednego konkretnego gatunku. A mi właśnie o to chodziło, chciałam na tym albumie umieścić to co mi się podoba, w czym się odnajduję, nie zastanawiając się co to za gatunek i czy będzie się stylistycznie "sklejał" z poprzednim utworem. SIDE A i SIDE B jest nawiązaniem do kaset magnetofonowych i ma rozgraniczać elektonikę od utworów nagranych z żywymi instrumentami.

- Czy każdą z płyt wchodzących w skład albumu możemy traktować jako oddzielne „wydawnictwo” (jeden disc zawiera 7 utworów, a drugi – 6 piosenek) czy też tworzą one razem zamkniętą całość tematyczną? Czy można powiedzieć, że „Inspination” to tzw. concept album?

- Myślę, że można traktować te płyty, jako dwa oddzielne, ale równoważne światy. Światy, które są zbiorem inspiracji wszystkich przesłuchanych przez nas dźwięków. Wiele z fraz, z dźwięków pozostaje w naszej podświadomości i ta muzyczna materia zamienia się w kompozycje.

- Płyta jest bogata od strony aranżacyjnej i brzmieniowej. Są tu kompozycje w stylistykach r’n’b, soul, jazz, funk, słychać też echa electro i rocka. Jak wyglądała praca nad tymi kompozycjami? Najpierw była muzyka czy słowa?

- Najpierw był chaos (śmiech). Najlepiej jest gdy dopisuje się słowa do muzyki, choć w przypadku paru kompozycji najpierw powstała warstwa tekstowa, którą dopasowywałam do muzyki.

- Większość kompozycji na „Inspination” ma teksty w języku angielskim, ale są trzy utwory, które mają teksty w języku polskim: "Supernowa", „Pryzmat” i „Zatracam się”. Dlaczego zdecydowałaś się zrobić wyjątek dla tych dwóch piosenek i cała płyta nie jest w języku Szekspira?

- Przyznam, że jest mi zdecydowanie wygodniej śpiewać i pisać w języku angielskim. Język Szekspira jest wręcz stworzony do muzyki, jest melodyjny, po prostu płynie. Chciałam jednak, aby na albumie znalazło się parę utworów po polsku, to język dość twardy, ale piękny (śmiech). 

- Masz na koncie udział w ambitnych projektach, takich jak rola Judasza w „Pasji wg. Św. Marka” Pawła Mykietyna oraz rola Kordelii w musicalu „Król Lear” tego samego kompozytora. Z kolei podczas pobytu w USA występowałaś z takimi gwiazdami jak Kelly Osbourne czy Carmen Electra. Dlaczego po powrocie do Polski zdecydowałaś się na udział w programie "Must Be The Music", który, nie ukrywajmy tego, spotyka się z różnymi, czasem skrajnymi opiniami. Jaka jest Twoja opinia na temat tego typu show?

- Do udziału w tym programie namówili mnie ludzie, z którymi wtedy współpracowałam. Udział w "Must Be The Music" miał dać mi rozpoznawalność i rzeczywiście odrobinę mi jej zapewnił. Osobiście program wspominam bardzo dobrze, jako nowe, pokrzepiające doświadczenie. Natomiast po programie nic się w moim muzycznym życiu przez dość długi okres czasu nie wydarzyło.

- Obserwując Twoją dotychczasową karierę muzyczną nie mogę pozbyć się wrażenia, że przez długie lata szukałaś pomysłu na swoją karierę muzyczną (udział w eliminacjach do Eurowizji, wspomniane już projekty sceniczne i pobyt w USA). Czujesz, że wydając „Inspination” trafiłaś już na właściwe tory swej kariery muzycznej?

- Czuję, że wydając "Inspination" spełniłam swoje marzenia. Czuję dumę z mojego brata (Mateusz jest twórcą większości utworów z tego albumu ). Jestem po prostu bardzo szczęśliwa, że wydaliśmy płytę nie zbaczając z obranego kursu.

- Czy patrząc w przyszłość: widzisz siebie bardziej jako piosenkarkę pop czy będziesz chciał koncentrować się raczej na karierze na dużych scenach musicalowych? A może myślisz o karierze filmowej?

- Widzę się śpiewającą, więc szczęśliwą i to mi wystarczy (śmiech).

- Dziękuję za wywiad. 

Foto: Dominika Cuda


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load