Wywiady

Zacier

2017-01-17

Krótko przed X edycją Zacieraliów nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z ich pomysłodawcą, czyli Mirkiem „Zacierem” Jędrasem. Tematem rozmowy w dużej mierze była jednak nowa płyta Zaciera, zatytułowana „Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki”, która miała swoją premierę właśnie podczas jubileuszowej edycji Zacieraliów.

Rozmowa z: Mirek "Zacier" Jędras

MM: Straciłem rachubę, którą waszą płytą są „Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki”?

MJ: Oficjalnie jest to piąta płyta. Natomiast nieoficjalnych było mniej więcej osiem.

MM: Wbrew pozorom to poważniejsza płyta w stosunku chociażby do „Skazanego na garnek”.

MJ: To prawda, chociaż tę tendencję było już słychać właśnie na płycie poprzedniej. Tam było pół na pół, a na „Podróżach w czasie…” jest 3/4 takich piosenek, które są poważne, lub też pozornie poważne.

MM: Z czego to wynika? Zmieniło Ci się postrzeganie świata, czy chciałeś po prostu poprowadzić Zaciera w poważniejsze tematy?

MJ: Złośliwi powiedzą, że się starzeję. Na pewno zdobyłem jakieś pewne doświadczenie życiowe, spoglądam na świat z innej perspektywy. Pewnych rzeczy nie chcę robić ponownie, ani na siłę. Trudno w kółko grać coś głupkowatego. Podobnie jest z bluzgami, które kiedyś często ozdabiały moje piosenki. Na nowej płycie ich nie ma w ogóle. To nie jest jednak wynik autocenzury. W tych piosenkach wulgaryzmy były zbyteczne, po prostu nie wchodziły mi do głowy.

MM: Płyta jest też bogatsza. Trochę chwilami leci Kultem, nie tylko za sprawą Wojtka Jabłońskiego, ale przede wszystkim za sprawą sekcji dętej.

MJ: Jeśli chodzi o sekcję dętą, to właściwie jest tylko jedna osoba. To Alek Korecki ze swoimi saksofonami i fletem poprzecznym. Postanowiłem postanowiliśmy zaprosić do współpracy grupę Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia, czyli właśnie Alka, Tomka Grochowalskiego, basistę znanego z Elektrycznych Gitar i Wojtka Rucińskiego, który u nas gra na Chapman sticku. Brzmienie na tej płycie nie kojarzy mi się z Kultem. Momentami jest ciężkie, czasem jazzowe, hardrockowe, są też wyraźne wycieczki progresywne.

MM: Skoro jesteśmy przy brzmieniu, to mam wrażenie, że np.w utworze „Napadła mnie piosenka” warstwa muzyczna przykrywa humorystyczny tekst.

MJ: Sam nie wiem, czy ten tekst jest właściwie poważny, czy humorystyczny. To  zapis moich rozważań, kiedy idę sobie przez park i nachodzą mnie różne pomysły. Bardzo lubię tego typu medytację na łonie przyrody. Ta piosenka jest przykładem ekwilibrystyki na granicy powagi i kpiny, wzruszającego uniesienia i żenady. Jednocześnie trafnie definiuje mój proces twórczy, gdyż wszelkie pomysły przychodzą mi do głowy przypadkowo, napadowo, nigdy na żądanie czy zamówienie. Wpadają do głowy niczym komety.

MM: Z drugiej strony jest tu też coś z prostoty, która kojarzy mi się z twórczością Czesława Mozila np. w „Chłopcu, który chciał latać”.

MJ: Rzeczywiście to jest piosenka, do której by być może pasował. To pogodny i wyciszony numer muzycznie, ale jednocześnie bardzo smutny w warstwie lirycznej. Opowiada prawdziwą historię samobójczej śmierci, nieco złagodzoną poprzez nawiązanie do bajki o Małym Księciu.

MM: Z kolei „Podróże w czasie” to chyba najładniejsza dansingowa piosenka na płycie.

MJ: (śmiech) Można na to różnie spojrzeć, bo sam postrzegam ją jako balladę jazzową z takimi akordami, których kiedyś nie chciałoby mi się nawet wymyślać, nawet teraz ich nie potrafię nazwać, a tu proszę. Jest to jedna z piękniejszych ballad na płycie, a zarazem piosenka tytułowa. W niej spotykają się pozostałe wątki albumu, który mówi o przemijaniu, nostalgii, obserwacji współczesncyh absurdów z punktu widzenia człowieka w średnim wieku, który pozostaje wiecznym chłopcem i nie godzi się zestarzeć.

MM: Jeśli jesteśmy przy akordach, to jak to jest z tym „Czerwonym Nordem”, w którym instruujesz muzyków, ale sam zdaje się na nim nie grasz? To bardzo sugestywny tekst.

MJ: Ja w ogóle nie mam czerwonego Norda (śmiech). To jest piosenka o snobizmie. Nord jest tutaj pewnym symbolem. Niektórzy większą wagę przywiązują do marki, formy, ulegają modzie i naśladują innych. Efektem jest kupowanie bez namysłu jakiegoś symbolu doskonałości. I tak niejeden słaby muzyk posługuje się instrumentem, którego nie umie w pełni wykorzystać, co więcej nie potrafiłby nawet odróżnić jego brzmienia od instrumentów znacznie tańszych.

MM: A swoją drogą – w „Kacu” rzeczywiście jest to brzmienie Hammonda?

MJ: Nie, to jest taki klon Hammonda, jak to się obecnie mówi (śmiech) – współczesna imitacja.

MM: Zastanawiam się czy w „Overpowered by Polish Vodka”  nie myliło Ci się, które słowa śpiewać po angielsku, a które po polsku?

MJ: Ponieważ władam angielskim i polskim w podobnym stopniu, to takie zmiany słowne, konglomeraty równoważników zdań wychodzą mi dość naturalnie. To coś jakby potok jamajsko – angielski, jednak dostosowany do realiów polskich.

MM: A skąd to reggae się tam wzięło i ten cytat z „Wódki” Kultu?

MJ: Reggae bardzo pasuje do uzależnień (śmiech). A cytatu z Kultu to ja tam raczej nie zauważam. Oczywiście znam "Wódkę" Kultu, wykonywałem ją nawet gościnnie wraz z nimi w ramach Koncertów Unplugged.

MM: Płyta się też kończy dosyć poważnie, bo i „Wszystko będzie dobrze”, a przede wszystkim „Rozważania o szczęściu” dają takie odczucia.

MJ: Wszystko będzie dobrze, to piosenka, która znajduje nadzieję i pocieszenie w uzmysłowieniu sobie, jak wiele nieszczęść udało mi się uniknąć, jak bardzo dobre mam życie w porównaniu z tymi, którym się wszystko zawaliło. Podobnie Rozważania o szczęściu wyrażają  przekonanie, że trzeba kierować się filozofią umiarkowania, środka, a szczęśliwym może być każdy, o ile tylko potrafi docenić to co ma i nie zazdrości innym.

MM: Na okładce widać Twój autoportret, natomiast ekipa realizatorska ta sama, która nagrywała ostatnie płyty Kultu, czyli Kajetan Aroń i wspomniany Wojtek Jabłoński.

MJ: Tak, to jest ich druga realizacja studyjna po płycie „Wstyd” Kultu w ramach Jabcok Studio, które mieści się w podziemiach klubu „Proxima”. Kajetan i Wojtek troszeczkę eksperymentowali na tej naszej płycie, bardzo jednak dbali, żeby brzmiała rzetelnie, nieplastikowo. A mój autoportret, obraz namalowany farbami olejnymi na podstawie zdjęcia z komórki, podkreśla osobisty charakter tego albumu – zarówno w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wstępnej aranżacji utworów. Ostateczny efekt jest wynikiem pracy zespołowej, a raczej pracy indywidualnej poszczególnych muzyków.

MM: Czemu tylko część waszych płyt jest w darmowej dystrybucji do ściągnięcia z waszej strony internetowej?

MJ: To wynika z faktu, że mamy umowę z SP Records. Wydając płyty oficjalnie, przekazujemy prawa firmie. Byłoby z naszej strony nieelegancko, a nawet niezgodne z prawem, gdybyśmy wrzucili je także do ściągnięcia za darmo. Natomiast są dostępne na serwisach typu Spotify itd. Poza tym dla mnie liczy się ta płyta, która ma okładkę z tekstami, co odróżnia ją od garści empetrójek w komórce.

MM: Premiera płyty miała miejsce na dziesiątej edycji Zacieraliów, których jesteś gospodarzem. To nie przypadek, że akurat wtedy i w takim miejscu zdecydowaliście się ją przekazać odbiorcom, prawda?

MJ: Właściwie myśleliśmy, że płyta wyjdzie wcześniej. Były jednak pewne obsuwy. Wiedzieliśmy, że ostatecznie wyjdzie na początku tego roku, więc doszliśmy do wniosku, że idealne do tego są Zacieralia. W tym roku w dodatku przypadły na 13 w piątek, więc termin piękny zarówno na płytę, jak i koncert premierowy (śmiech). Bardzo solidnie przygotowaliśmy się do tego wydarzenia, ale to nie jest zespół, który łatwo zebrać w całości. A wbrew pozorom to nie są najprostsze aranże. Np. w „Kopiuj Wklej”, dość skocznej piosence, rozgryzienie akordów to masakra dla początkującego gitarzysty (śmiech).

MM: A czy „Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki” miałyby szansę ukazać się na winylu?

MJ: Czy ma to sens kolekcjonerski? – na pewno. Dla garstki snobów – szczególnie. Natomiast czy firma byłaby w stanie wyłożyć fundusze na wytłoczenie? Być może kiedyś tak się stanie. Na przykład po mojej śmieci mogłaby się pojawić złota reedycja na winylach (śmiech).

MM: Wiem, że trochę utworów nie weszło na „Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki”. Czy to znaczy, że kolejna płyta będzie szybko?

MJ: Nie, nie będzie szybko. Zostały trzy piosenki, które nie weszły na bieżący album. Zastanawialiśmy się, czy nie zrobić dwupłytowego materiału. Byłaby to w naszym przypadku pewna nowość. Realnie jak będzie za 2-3 lata nowa płyta, to się ucieszę. Zacier to nie jest projekt robiony na siłę, czy na akord. Muszę połapać nowe piosenki z kosmosu.

MM: Ciekawi mnie, gdzie Zacier pójdzie dalej. Bo jak sam mówisz – zmieniła się estetyka, teksty spoważniały. I jak to się będzie miało do Zacieraliów, które mają przecież formułę prześmiewczą, a Zacier zawsze na nich występuje?

MJ: Tak, zwłaszcza że w tym roku wystąpiliśmy w oba dni, co też jest nowością. Pierwszego zagraliśmy tylko materiał z nowej płyty. Drugiego dnia zagraliśmy przekrojowo. Natomiast same Zacieralia też ewoluują. Co roku poziom artystyczny jest coraz wyższy. Nie myślę o tym w jakim kierunku rozwinie się moja muzyka. Na pewno nic nie będę robił na siłę, jeżeli będą nowe piosenki, to one się samookreślą i przyjmą odpowiednią formę.

MM: A jak widzisz przyszłość Zacieraliów? Bo podejrzewam, że jeśli chodzi o narybek wykonawców, którzy chcą wystąpić nie narzekasz?

MJ: Rzeczywiście, bardzo dużo młodych zespołów zgłasza się co roku. Część z nich chyba się obraziła na mnie, bo nie wszystkich jestem w stanie pomieścić na scenie w ciągu dwóch dni festiwalu. Część stara się o występ przez kilka lat. Wiadomo, że jest trzon wykonawców podstawowy, który składa się z moich przyjaciół, takich jak Kuba Sienkiewicz, Kazik, Dr Yry, Zdunek i Izi, Kazik. Coraz większy jest udział mojego syna, perkusisty zespołu, Mrufki. Kilka razy występował Olaf Deriglasoff, Dr Hackenbush oraz Wojtek Jabłoński z różnymi formacjami. Zacieralia jednakże zależą w pierwszym rzędzie od frekwencji. Bez odpowiedniej liczebności publiki, to będzie tylko martwa i żałosna impreza.

MM: Dziękuję bardzo za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load