Wywiady

Buslav

2017-02-22

Busłav, czyli Tomek Busławski po wielu latach sesyjnej działalności wreszcie wydał album pod własnym szyldem. Płyta zatytułowana po prostu „Buslav” to jedna z najciekawszych polskich produkcji ubiegłego roku w dziedzinie akustycznego popu. Maciej Majewski spotkał się z artystą w dniu premiery klipu do teledysku „Tysiąc”.

Rozmowa z: Buslav

MM: Wiem, że nad debiutancką płytą pracowałeś kilka lat. Potrafisz określić dokładnie, jaki to był przedział czasowy?

Buslav: Ten materiał zaczął powstawać, kiedy przyjechałem do Warszawy, czyli gdzieś w 2005 roku. Nie było to jednak tak, że piosenki powstawały od razu z myślą o płycie. To się odbywało trochę pomiędzy, ponieważ udzielałem się głównie jako muzyk sesyjny. W 2007 roku skompletowałem sobie pierwszy sprzęt i zacząłem komponować, a w 2009 roku napisałem „Eternity” - pierwszą w pełni autorską piosenkę. Nie sądziłem jednak, że będę nagrywał własne utwory. Dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku zdałem sobie sprawę, że to będzie materiał na moją płytę. Wszystko to odbywało się zupełnie niewymuszenie, bo te piosenki po prostu ze mnie wychodziły niejako same.

MM: Mnóstwo ludzi Cię porównuje chociażby do Skubasa. Wiem, że starasz się uciekać od jazzu, z którym też jesteś kojarzony, natomiast mnie kojarzysz się wokalnie przede wszystkim z Jamiem Cullumem.

Buslav: (śmiech) Nie jesteś jedyny, który ma takie skojarzenie.

MM: Z drugiej strony jesteś multiinstrumentalistą. Na których instrumentach zagrałeś na płycie?

Buslav: Wszystko zarejestrowałem sam, ale nie dlatego, że mam jakąś chorą ambicję. Każda nowa osoba, która wchodzi w projekt, stanowi wartość dodaną. U mnie było tak, że dokładnie wiedziałem, czego oczekuje. To jest sposób dobrierania muzyków pod takim kątem, że nie tylko jesteś pewien ich umiejętności, ale także wrażliwości. Ktoś, kto jest genialnym perkusistą, niekoniecznie musi odnaleźć w danym projekcie. Na płycie poza partiami smyczkowymi, które zagrał Fair Play Quartet, na gitarze zagrał Maciek Mąka, a w „Our Way” klawisze dograł Paweł „Bzim” Zarecki, bębny nagrał Marcin Ułanowski.

MM: Z tym składem koncertujesz?

Buslav: Każdy z nagrywających muzyków jest również muzykiem sesyjnym więc trudno czasem utrzymać skład w oryginalnej postaci. W tej chwili gramy w najczęściej w trio - Wojtek Kostrzewa na bębnach, Paweł Zarecki na klawiszach i ja na basie, ale również w szerszym skłądzie i wtedy śpiewają Jadzia Zarecka i Daniel Wojsa, a Maciek Mąka na gitarze. Ważną osobą jest też realizator dźwięku, którego uważam za istotną część zespołu - jest nim Łukasz Mucha. Marzy mi się oczywiście też granie w szerszym składzie – na dwie gitary, smyczki. Mam nadzieje że to się wydarzy niebawem , choć ekonomia często jest nieubłagana

MM: Jest możliwa trasa pełnoprawna w tym trio? Bo z tego, co wiem – dotąd graliście głównie showcase’y.

Buslav: Graliśmy parę koncertów na jesieni ubiegłego roku. Są szykowane koncerty na wiosnę i lato. Natomiast na kolejną jesień planujemy trasę klubową.


MM: A czy jesteś teraz zaangażowany w jakiś inny projekt sesyjny, czy skupiasz się tylko na swoim?

Buslav: Staram się koncentrować na swoim, natomiast sporą radość daje mi także to, że mogę grać w różnych miejscach z różnorodnymi ludźmi. Wciąż jestem chociażby członkiem zespołu Mariki. Poza tym ludzie do mnie dzwonią i pytają, czy bym się gdzieś nie dograł. Robię to bardzo chętnie, aczkolwiek sam fakt, że zmieniłem trochę miejsce, w którym się znajduje, pozwoliło mi na spojrzenie z dystansu na to, co dotychczas robiłem. Łatwo jest wpaść w rodzaj strachu który każe ci szukać kolejnego „grania” a dzięki temu że zacząłem grać swoje piosenki przestaje być tego niewolnikiem.

MM: Zrobiliście z Dawidem Ogrodnikiem teledysk do utworu „Tysiąc”, którego premiera odbyła się pod hasłem „Granica jest dalej, niż myślisz”. Nie miałeś oporów do takiej akcji włączać utwór z tak osobistym tekstem?

Buslav: Kiedy zaczęliśmy myśleć nad zrobieniem tego klipu, cała koncepcja zaczęła się konsolidować. Poszczególne elementy zaczęły do siebie pasować jak kawałki układanki. Podtytuł płyty to właśnie słowa „Granica jest dalej, niż myślisz”. I podczas rozmów z Dawidem doszliśmy do tematu sytuacji ekstremalnych, które Cię spotykają w życiu. Często jedyną możliwością na znalezienie życia w sobie jest posunięcie się do granic swoich możliwości. Zdałem sobie sprawę, że ta tematyka połączona jest z podtytułem płyty. Nie wierzyłem, że ta układanka dopasowuje się praktycznie sama. Teledysk nie jest fabularyzowany, tylko wrażeniowy. Wydaje mi się, że gdy słucha się słów utworu, to wraz z przedstawionym obrazem całość się dopełnia.

MM: Czy płyta wyjdzie na winylu?

Buslav: Myślę o tym, natomiast rozmawiając z Marcinem Szwajcerem – realiztorem dźwięku który miksował płytę, dowiedziałem się, że nie będzie to łatwe żeby umieścić na płycie analogowej szerokość brzmienia, które zawarliśmy na albumie. Musimy po prostu usiąść i zastanowić się, jaki koncept wybrać, aby dobrze to zabrzmiało na winylu.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load