Wywiady

Peter J. Birch

2018-02-13

Po dwóch latach przerwy od koncertowania Piotr Jan Brzeziński, znany jako Peter J. Birch powrócił ze swoją czwartą, zaskakująco akustyczną płytą „Inner Anxiety”. Nam opowiedział o tym, co kryje się za jej zawartością, kilku niuansach, towarzyszących procesowi jej tworzenia oraz ambitnych planach na przyszłość.

Rozmowa z: Peter J.Birch

MM: „Inner Anxiety” to płyta dość smutna, zwłaszcza w warstwie lirycznej. Co się stało?

PJB: Przestrzeń czasowa, w której powstawała i była rejestrowana większość materiału na tę płytę była takim specyficznym okresem w moim życiu, bowiem były to dwa lata przerwy od jeżdżenia w trasy i grania koncertów. Nie ukrywam, że to na pewno odcisnęło jakieś piętno na tych kompozycjach. Do tego doszły też inne zdarzenia, które miały wówczas miejsce. I to starałem się zawrzeć w warstwie lirycznej na tej płycie. Natomiast styl tych kompozycji zmierzał ku temu, że te piosenki będą melancholijne i smutne.

MM: No właśnie – co zdecydowało, że na tej płycie grasz praktycznie sam?

PJB: Nosiłem się z zamiarem nagrania takiej akustycznej płyty już od dłuższego czasu, zwłaszcza, że głównie w takiej formie gram koncerty. Ostatnie trzy albumy były zaaranżowane „na bogato” z całym zespołowym instrumentarium. Tym razem doszedłem do wniosku, że ta przerwa jest idealnym momentem, by nagrać właśnie taki minimalistyczny album i z nim wrócić do koncertowania.

MM: Mówisz, że płyta powstała w specyficznej przestrzeni czasowej. Patrząc na jej okładkę, zastanawiam się, czy powstała ona także w okolicznościach przyrody, które są na niej widoczne?

PJB: Właściwie to tak, ponieważ te zdjęcia przedstawiają Kraj Basków.To zdjęcia z drogi do San Sebastian i Bilbao. Zrobiłem je starym Zenitem, który odziedziczyłem po ojcu.

MM: W książeczce z kolei jest informacja, że nagrywałeś ten album cztery dni. Skoro są to akustyczne kompozycje, to czemu trwało to tak długo?

PJB: (śmiech)Wszystkie piosenki zostały nagrane i zaśpiewane w jeden dzień, ale - jak to zwykle bywa – nie pozostały w tej pierwotnej formie, w jakiej je zarejestrowałem. Samo klejenie bitów, dogrywanie basu, a przede wszystkim miksy, które robiliśmy z Perłą (Przemysławem Wejmannem, producentem i właścicielem Perlazza Studio – przyp. MM), zajęło więcej czasu. Zależało mi na tym, by ten album miał klimat pewnej izolacji. Myślę, że udało się to osiągnąć począwszy od soundu gitary, a skończywszy na brzmieniu wokalu. Nie ma tu żadnych efektów, czy pogłosów. Wszystko odbyło się jak najbardziej naturalnie. Jeśli posłuchasz tej płyty z zamkniętymi oczami, to możesz poczuć wrażenie, że siedzę obok z gitarą i śpiewam.

MM: Robiłeś zatem dużo podejść do tych kompozycji?

PJB: To są nagrania zrealizowane na „setkę”. Starałem się nie przekraczać trzech podejść. Mam coś takiego, że wzorując się na moich wielkich idolach jak Bob Dylan, czy Neil Young, nie robię nie wiadomo ilu „take’ów”. I kilka utworów na tej płycie, jak chociażby „Tango Bilbao” to są pierwsze podejścia. Akurat w tym utworze jest specyficzny rytm, więc bałem się, jak to wyjdzie. Zagrałem jednak od początku do końca raz i tak zostało.


MM: Skąd w ogóle wziął się ten utwór na tak spokojnej płycie?

PJB: To jest pamiątka, a wręcz blizna z Hiszpanii. Tekst jest jak najbardziej prawdziwą i osobistą historią. Nie chcę jednak mówić za bardzo o tym, co tam się działo. Chciałem się nią jednak podzielić i jak ktoś się dobrze wsłucha w tekst, to zrozumie, o co tam chodzi.

MM: A czym jest ta tytułowa „The Magical Rope”? Bo nie dajesz jednoznacznej odpowiedzi w tym tekście.

PJB: „Magiczna lina” ma nas wyciągnąć z tego całego syfu. Ma być symbolem pomocy. Chodzi o odizolowanie się od tego współczesnego świata, wyścigu szczurów itd. W tej piosence śpiewam w nim, że znalazłem spokój głęboko w lesie.

MM: Największe wrażenie zrobił na mnie utwór „Unlovable Man”, głównie ze względu na warstwę muzyczną, która jest nieco nawiedzona.

PJB: Przy tym utworze pracowaliśmy najdłużej. To najbogatszy aranżacyjnie numer na tej płycie, więc nie ukrywam, że praca nad nim dała mi dużo satysfakcji. Przemek bardzo mi tutaj pomógł, dokładając specyficzne brzmienie basu oraz delay, który na nałożył na wokal. Do tego bit, który ja wymyśliłem, a on jeszcze nieco zniszczył, bo zależało mu na tych wszystkich zniekształceniach, które w nim są (śmiech).

MM: A jeśli chodzi o warstwę liryczną? Czujesz się niekochany?

PJB: To nie jest tekst osobisty. Raczej przyjąłem tu perspektywę kogoś innego – gościa w jakimś letargu i śpiączce, który ma problem z wyrażaniem uczuć.

MM: Grasz na żywo tę solówkę, którą w „Quarantine” zagrał Ernest Kałaczyński?

PJB: Na razie grałem jeden koncert z tą płytą i siłą rzeczy nie miałem możliwości ogarnięcia dwóch gitar jednocześnie. Szczerze mówiąc, sam nie dałbym rady zagrać takiej solówki, jak Ernest, który jest świetnym gitarzystą. Mam taki pomysł, żeby grać ten numer na gitarze elektrycznej z pogłosem i samemu coś tam wyrzeźbić. Zobaczymy, jak to wyjdzie.

MM: Co dalej?

PJB: Przede wszystkim koncerty. Chciałbym zrobić teledyski do „Unlovable Man” i „Tango Bilbao” Marzę też o tym, aby wydać „Inner Anxiety” na winylu, ale czy to się uda – na razie jeszcze nie wiem.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Karolina Pędlowska. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load