Wywiady

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Rozmowa z: Agata Nizińska

- Obserwując Twoją artystyczną biografię można dojść do wniosku, że przez kilka ostatnich lat szukałaś swojego miejsca. Zanim wydałaś album „Niepokorna” występowałaś w kabarecie, teatrze, w serialach. Co było impulsem do nagrania tej płyty?

- Zgadza się, ale muzyka była zawsze obecna w moim życiu. Śpiewam od kilkunastu lat, a od 10 lat zarabiam na muzyce. Brałam udział m.in. w projekcie coverowym, komponowałam swoje autorskie piosenki. Aby stworzyć płytę „Niepokorna” musiałam do tego dojrzeć. Dopiero teraz poczułam, że mam coś ważnego do powiedzenia, coś co pozwala mi zadawać pytania. Bo na tej płycie zapraszam słuchaczy do dyskusji. Być może wcześniej nie było to tak atrakcyjne? Poza tym ważne było dla mnie znalezienie odpowiednich ludzi, z którymi tworzyłam te utwory i dobrego managementu, w którym są dwie wspaniałe dziewczyny, które mi bardzo pomagają. A nie jest to łatwy projekt.

- Słuchając tej płyty z przyjemnością odnotowałem, że praktycznie nie ma tu elektroniki. To była Twoja decyzja?

- Tak, to była całkowicie moja decyzja wynikająca głównie z tego, jaką muzykę lubię. Zawsze marzyłam, aby nagrać płytę blues-rockową. Gdy powstawała „Niepokorna” musiałam iść na kompromisy. Jestem wychowana na muzyce z lat 60-tych i elementami, które łączą brzmienie tego albumu z tamtym okresem są instrumenty dęte charakterystyczne dla tamtej epoki oraz groove, który nie jest do końca popowy.

- W powstawaniu piosenek, które trafiły na „Niepokorną” udział brało kilku producentów i autorów tekstów, w tym m.in. Marcin Kindla, Patrycja Kosiarkiewicz, Przemek Puk czy Konrad Biliński. Jaki był Twój udział w tworzeniu tego materiału?

- Od samego początku tworzenia tego albumu miałam rozpisane, jak ta płyta ma brzmieć od A do Z i mniej więcej o czym mają być teksty, bo jestem autorką większości z nich. Z reguły jest tak, że jeden kompozytor i jeden producent jest odpowiedzialny za warstwę muzyczną. Nie wyobrażam sobie, aby jeden kompozytor napisał dwanaście dobrych utworów. Tymczasem tutaj wybrałam pięć różnych kolektywów muzycznych i wzięłam od nich to, co wydawało mi się najlepsze. Było dużo tych propozycji i mieliśmy komfort wyboru. To był bardzo długi proces trwający 1,5 roku. Część tekstów powstała do już gotowej muzyki, ale okazywało się, że warstwa dźwiękowa jest super, ale tekst nie pasował. Były też sytuacje w drugą stronę, gdy muzyka została skomponowana pod istniejące już słowa.

- No właśnie, dlaczego nawiązałaś współpracę z Patrycją Kosiarkiewicz, która napisała słowa do aż pięciu utworów?

- Bo pisze bardzo dobre teksty. Jest artystką, która świetnie czuje słowo. Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż sama jestem aktorką i pochodzę z aktorskiej rodziny. Uważam, że we współczesnej polskiej muzyce jest za mało dobrych tekstów piosenek, za mało uwago zwraca się na warstwę słowną. Patrycja jest osobą, która bardzo sprawnie operuje słowem i opowiada nim ciekawe historie. Pomyślałam sobie, że chciałabym, aby posłuchała tych piosenek i tego, jakie pytania chcę w nich zadać. Patrycja pobawiła się rymem, rytmem i dzięki temu powstały fajne teksty. Ta płyta jest trochę w dualizmie. Dobro - zło. Miłość toksyczna - miłość idealistyczna. Ying – yang. Czerń i biel, tak jak na okładce.

Zasługą Patrycji jest też to, że na „Niepokornej” znalazły się również moje teksty. Miałam duże opory przed ich publikowaniem, a ona mi powiedziała, że są naprawdę dobre.

- Jak Ci się śpiewało teksty jej autorstwa?

- Patrycja wręcz idealnie trafiła w to, co ja chciałam przekazać w tych tekstach. Moje uczucia, nastroje. Gdy nagrywałam te utwory, to czułam się, jakbym to ja była autorką tych słów.


- Wśród tekstów napisanych przez Ciebie są dwie piosenki, w których nawiązujesz do świata celebrytów. Są to „Elity” z kapitalnie wykorzystanym samplem z przemową Twojego dziadka Wojciecha Pokory z ostatniego odcinka serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz „MsWanna Be”. To owoc Twych obserwacji tego światka? Był czas, gdy często pojawiałaś się na „ściankach” na imprezach celebryckich.

- Od dłuższego czasu już się tam nie pokazuję, ale faktycznie jakiś czas temu był taki moment, gdy rzeczywiście tam się pojawiałam. Ale było to związane z promocją projektów, w których brałam udział. Wydaje mi się, że wtedy nie miałam jeszcze do końca świadomości, jak ten świat celebrytów funkcjonuje i mogę powiedzieć, że byłam tam trochę wsadzona na siłę. Było mi z tym bardzo źle. Nie był to ani mój styl ani nie wydawało mi się to potrzebne. „Ms Wanna Be” to piosenka o stosunku kobiet do kobiet i o tym, do czego to wszystko zmierza. Gdzie są ideały? Gdzie jest emancypacja kobiet? Co z walką o prawa kobiet? Mówi się, że mężczyźni nam nie pomagają, ale czy my same sobie nawzajem pomagamy? No nie wiem. I właśnie pytam: czy powinniśmy akceptować te zjawiska jako kobiety czy też może powinniśmy z tym walczyć? W utworze „Elity” zapraszam słuchaczy do dyskusji na temat: gdzie są dziś elity? Czy są one w ogóle potrzebne? I ten fragment „Kariery” z monologiem mojego dziadka jest jak najbardziej aktualny, co potwierdził mi niedawno mój 25-letni kolega. Powiedział mi: „Aga, ale my to wszyscy znamy!”. Pomyślałam, że przez te 40 lat, bo film powstał pod koniec lat 70-tych nic się z tymi elitami w Polsce nie zmieniło. Przecież ostatnio, po śmierci Wojciecha Młynarskiego, Maleńczuk nagrał jego utwór „Wymiana jElit”. Jelit czyli elit.

- Nawiązałaś do Wojciecha Młynarskiego. Odnoszę wrażenie, że masz ochotę na tej płycie nawiązać także do stylistyki polskiej piosenki poetyckiej i kabaretowej z lat 60-tych oraz 70-tych minionego wieku.

- Tęsknię za tamtymi klimatami. Pod koniec lat 60-tych istniała Kabaret Owca, w którym udział brał m.in. mój Dziadek, a także Jerzy Turek, Stanisław Tym, Jerzy Dobrowolski. Potem był Kabaret Dudek Edwarda Dziewońskiego z takimi sławami jak np. Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski. Nie zapomnijmy też o Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym także występował mój Dziadek. Miałam zaszczyt poznać tych wszystkich aktorów, którzy bawili się słowem, tworzyli świetne, przezabawne skecze, wykonywali niezapomniane utwory. Jak już wspomniałam na początku, bardzo chcę nagrać album w klimatach bluesowych i być może uda mi się to zrobić na kolejnej płycie. Ale już na „Niepokornej” udało nam się stworzyć coś, co chyba jest rzadko spotykane, a więc połączyć elementy r’n’b i bluesa z piosenką aktorską oraz kabaretową. Jak już wiesz, jestem mocno związana muzycznie z latami 60-tymi oraz 70-tymi XX wieku. Uwielbiam Claptona, Stonesów, BB Kinga, Led Zeppelin i udało mi się przemycić te elementy na moją płytę i połączyć w całość z klimatami kabaretowymi, teatralnymi. Jak nam to wyszło, nie wiem. Niech słuchacze osądzą (śmiech).

- Czy wydanie tej płyty oznacza, że kończysz karierę aktorską?

- Nie, jedynie na czas jakiś zawieszam. W najbliższych miesiącach będę promować „Niepokorną” na koncertach, ale nie odżegnuję się od aktorstwa.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load