Wywiady

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Rozmowa z: L.B.One

- Ostatni album studyjny wydałeś dwa lata temu. Od tamtej pory opublikowałeś kilka singli. Czy masz w planach kolejną płytę długogrającą?

- Tak, płyta już jest niemal całkowicie gotowa. Teraz mogę zdradzić, że będzie szalona (śmiech)

- A coś więcej?

- Podczas pracy nad tym albumem najważniejszą kwestią jest dla mnie utrzymanie dynamiki z ostatniego singla i stworzenie nowej wizji muzyki tanecznej.

- Gdy patrzę na Twoją dyskografię rzuca się w oczy duża ilość singli, a mało albumów – zaledwie dwa. Wolisz wydawać pojedyncze kompozycje?

- O wiele trudniej jest wydać album. Wymaga to dużo wsparcia, zaangażowania wielu osób, długich przygotowań i wielu wydatków. Dlatego wolę publikować single, co jest mniej czasochłonne. Niemniej jednak od roku pracujemy nad nową płytą i mam nadzieję, że ukaże się ona wkrótce. Używam słowa „my”, gdyż wraz ze mną współpracuje team producencki.

- Na trzech ostatnich singlach zaśpiewała gościnnie wokalistka Laenz. Jak ją poznałeś i dlaczego akurat ją wybrałeś?

- Usłyszeliśmy jeden z jej utworów na Soundcloudzie. W jej głosie jej coś intrygującego, wyjątkowego i organicznego. Pierwszym utworem, przy którym współpracowaliśmy była kompozycja „Across The Water”. Wysłałem jej podkład muzyczny, a ona odesłała mi wersję z dogranym wokalem w ciągu trzech godzin. To było niesamowite!

- W przeszłości współpracowałeś też z innymi artystami. Gdy jesteś z nimi w studiu nagraniowym dajesz im artystyczną swobodę czy też mają robić dokładnie to, co im zlecasz?

- Jak najbardziej daję im wolną rękę. We wszystkich kwestiach, a więc tekstów, beatów i tak dalej. Zresztą dotyczy to nie tylko muzyki, ale też takich zagadnień jak moje teledyski czy oprawy graficzne moich singli i płyt. Między mną a artystą który ze mną współpracuje musi się zadziergnąć nić porozumienia. Jeśli coś nie do końca funkcjonuje idealnie, powtarzamy to aż do skutku. Ale zależy mi, aby każdy kto ze mną współpracuje mógł się wykazać swoją kreatywnością.


- W dotychczasowej karierze miałeś kilka punktów zwrotnych. Na początku grałeś hip-hop, następnie elektronikę, a teraz deep house. To już Twoje ostatnie wcielenie muzyczne?

- Myślę, że tak. Gdy zacząłem grać hip-hop byłem młodym chłopakiem, miałem 10-11 lat. Gdy miałem 14 lat odkryłem muzykę elektroniczną i totalnie się w niej zakochałem. Pamiętam to, jakby to było wczoraj. Poczułem wówczas, że odnalazłem właściwą drogę, że ta muzyka wzbudza we mnie takie emocje, że mogę się nimi dzielić z moimi fanami. To jest dla mnie najważniejsza kwestia w mojej działalności muzycznej.

- Jesteś didżejem, muzykiem, producentem. Czy któraś z tych dziedzin działalności jest najbliższa Twemu sercu?

- Lubię przebywać w studiu nagraniowym, wymyślać i odnajdywać nowe dźwięki oraz brzmienia. Uwielbiam tę całą drogę od wymyślenia melodii do piosenki, poprzez jej nagranie, wydanie, promocję, aż do zbierania owoców tej ciężkiej pracy w postaci kilku milionów odtworzeni na Youtubie czy emisji w rozgłośniach radiowych. Aby to osiągnąć potrzeba przejść długą i ciężką drogę. Ale granie jako didżej na imprezach to jest coś niepowtarzalnego i szalonego.

- A propos: grasz na jakimś instrumencie?

- Tak, gram na instrumentach klawiszowych, ale podczas setów didżejskich używam dwóch adapterów oraz miksera.

- Zajmujesz się tworzeniem remiksów?

- Tak, dla siebie zrobiłem trzy, czasem też remiksuję utwory innych artystów.

- To chyba czasem cięższa praca niż tworzenie własnych kompozycji?

- Oj, tak. Dlatego utwór którego remiks mam przygotować, musi w wersji pierwotnej być stylistycznie bliski temu, co ja nagrywam. Jeśli „czuję” tę kompozycję, wówczas zabieram się za robienie remiksu, jeśli nie – nie robię tego. Myślę, że jednak chyba czuję się lepiej w tworzeniu własnych utworów niż remiksów.

- Twoje piosenki wpadają w ucho, mają ładne melodie. Masz swoją receptę na idealną piosenkę pop?

- (śmiech) To ciekawe pytanie, ale chyba nie potrafię na nie odpowiedzieć słowami. Na pewno w takiej piosence najważniejsza jest właśnie melodia. To ona wypełnia twój mózg, serce, duszę. Bez dobrej melodii piosenka nie ma racji bytu.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load