Wywiady

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Rozmowa z: Wesley Eisold

- Ostatni album Cold Cave zatytułowany „Cherish The Light Years” miał premierę w 2011 roku. Od tamtego czasu ukazywały się jedynie ep-ki i single. Dlaczego zdecydowałeś się na wydawanie nowego materiału w takiej właśnie „krótkometrażowej” formie?

- Stało się to zupełnie naturalnie. Uznałem za interesujące publikowanie tych wydawnictw dokładnie wtedy, gdy będą one gotowe. Chciałem wyzwolić się z tradycyjnego cyklu publikowania płyt, a więc: tworzenia albumu, czekania na jego wydanie, promowania go na trasie koncertowej. A następnie robienia tego samego od początku. 

- Niedawno ukazała się nowa ep-ka Cold Cave zatytułowana „You & Me & Infinity”. Czy może tym razem jest to zapowiedź nowego albumu? Masz jeszcze inne nowe utwory w zanadrzu?

- Nie, to po prostu wydawnictwo z czterema nowymi kompozycjami, które idealnie prezentują aktualne oblicze Cold Cave. Cały czas komponuję i nagrywam nowe utwory, więc wkrótce możecie się spodziewać czegoś nowego.

- Po wydaniu „Cherish The Light Years” zacząłeś nagrywać nowy album, ale w 2013 roku ten projekt został zawieszony. Dlaczego?

- W tym czasie zaczęliśmy grać niekończące się trasy koncertowe. Wtedy w składzie Cold Cave były jedynie dwie osoby: ja i Amy (Lee - grająca na instrumentach klawiszowych żona Wesleya Eisolda – przyp.GS). Oferty koncertowe spływały do nas praktycznie non stop z całego świata. Wtedy właśnie nowa płyta była już niemal gotowa, ale musiałem się od niej odciąć emocjonalnie. Zacząłem wydawać single i traktowałem to jako próbę zmiany mojej wizji tworzenia muzyki. Z czasem polubiłem taką formę prezentowania premierowych kompozycji. Album nadal jest nieukończony. Wydam go gdy uznam, że nadszedł odpowiedni czas lub może nigdy się nie ukaże.

- Czy Cold Cave nadal uważasz za swój projekt solowy? Na zdjęciach promocyjnych z ostatnich kilku lat widać Ciebie oraz Twoją żonę Amy Lee…

- Już od kilku lat nie traktuję Cold Cave jako projektu solowego. W projekt zaangażowanych jest więcej osób. Amy jest moją współpracowniczką na kilku płaszczyznach. Gra na instrumentach klawiszowych, jest fotografem, jest reżyserką klipów Cold Cave. W składzie koncertowym zespołu są jeszcze kolejni dodatkowi muzycy.


- Masz ulubiony sposób tworzenia muzyki?

- Szczerze mówiąc – nie przywiązuję do tego uwagi. Uważam, że najważniejsze jest odnalezienie i zatrzymanie przy sobie odpowiednich inspiracji. A muzykę mogę nagrywać wszędzie: w pokoju hotelowym, studiu nagraniowym, na podłodze, w łazience.  

- Cold Cave to nie jest pierwszy i jedyny zespół w Twojej biografii artystycznej. W przeszłości grałeś w hardcore’owych i punkowych kapelach American Nightmare, XO Skeletons i Some Girls. Co spowodowało, że skręciłeś w stronę synthpopu, darkwave i noise’u w Cold Cave?

- Sądzę, że był to naturalny proces, który można zauważyć, gdy posłuchasz nagrań wymienionych przez Ciebie zespołów w porządku chronologicznym. Wszystkie projekty muzyczne w których brałem udział, czy które tworzę obecnie, pochodziły i pochodzą z tego samego korzenia muzycznego, tego samego serca, tego samego miejsca, a także mają często te same inspiracje muzyczne. XO Skeletons nie był nawet zespołem, ale grał połączenie hardcore’a i elektroniki. Używaliśmy automatu perkusyjnego. Przestrzeń między muzyką tego projektu a pierwszymi nagraniami Cold Cave była naprawdę bardzo wąska. Z kolei American Nightmare było zainspirowane Joy Division i Bauhausem.

- Skąd czerpiesz inspiracje do swoich poetyckich tekstów?

- Z życia, izolacji i wielu lat bycia w depresji. Moje literackie inspiracje są bardzo szerokie i nieustannie się powiększają, ale do najważniejszych zaliczam amerykańskich bitników z lat 50-tych ubiegłego wieku oraz francuskich autorów takich jak: Genet, Celine, Rimbaud.

- Jesteś nie tylko muzykiem, ale także wydawcą książek. Prowadzisz oficynę wydawniczą Heartworm. Mógłbyś przybliżyć szczegóły tej działalności i polecić kilka książek z katalogu Heartworm?

- Uwielbiam odkrywać książki w ten sam sposób jak płyty winylowe. Dla mnie niczym się one od siebie nie różnią. Chcę wydawać książki twórców, którzy inspirują mnie do wspierania ich artystycznych wizji. Większość naszego katalogu to pozycje opublikowane w limitowanych nakładach, więc szybko znikają. Ale oprócz książek mojego autorstwa chciałbym polecić takż te wydawnictwa: „Indestructible Wolves” Maxa M. Mortona, „Rommel Drives On Deep Into Egypt” Richarda Brautigana oraz „A Popular Place To Explore” Erica Paula. Pracujemy też nad kilkoma nowymi projektami, ale teraz jest za wcześnie by o nich mówić. Ukażą się one w przyszłym roku. Zapraszam na stronę internetową Heartworm: https://shop.theheartworm.com/collections/publications

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load