Wywiady

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Rozmowa z: Wesley Eisold

- Ostatni album Cold Cave zatytułowany „Cherish The Light Years” miał premierę w 2011 roku. Od tamtego czasu ukazywały się jedynie ep-ki i single. Dlaczego zdecydowałeś się na wydawanie nowego materiału w takiej właśnie „krótkometrażowej” formie?

- Stało się to zupełnie naturalnie. Uznałem za interesujące publikowanie tych wydawnictw dokładnie wtedy, gdy będą one gotowe. Chciałem wyzwolić się z tradycyjnego cyklu publikowania płyt, a więc: tworzenia albumu, czekania na jego wydanie, promowania go na trasie koncertowej. A następnie robienia tego samego od początku. 

- Niedawno ukazała się nowa ep-ka Cold Cave zatytułowana „You & Me & Infinity”. Czy może tym razem jest to zapowiedź nowego albumu? Masz jeszcze inne nowe utwory w zanadrzu?

- Nie, to po prostu wydawnictwo z czterema nowymi kompozycjami, które idealnie prezentują aktualne oblicze Cold Cave. Cały czas komponuję i nagrywam nowe utwory, więc wkrótce możecie się spodziewać czegoś nowego.

- Po wydaniu „Cherish The Light Years” zacząłeś nagrywać nowy album, ale w 2013 roku ten projekt został zawieszony. Dlaczego?

- W tym czasie zaczęliśmy grać niekończące się trasy koncertowe. Wtedy w składzie Cold Cave były jedynie dwie osoby: ja i Amy (Lee - grająca na instrumentach klawiszowych żona Wesleya Eisolda – przyp.GS). Oferty koncertowe spływały do nas praktycznie non stop z całego świata. Wtedy właśnie nowa płyta była już niemal gotowa, ale musiałem się od niej odciąć emocjonalnie. Zacząłem wydawać single i traktowałem to jako próbę zmiany mojej wizji tworzenia muzyki. Z czasem polubiłem taką formę prezentowania premierowych kompozycji. Album nadal jest nieukończony. Wydam go gdy uznam, że nadszedł odpowiedni czas lub może nigdy się nie ukaże.

- Czy Cold Cave nadal uważasz za swój projekt solowy? Na zdjęciach promocyjnych z ostatnich kilku lat widać Ciebie oraz Twoją żonę Amy Lee…

- Już od kilku lat nie traktuję Cold Cave jako projektu solowego. W projekt zaangażowanych jest więcej osób. Amy jest moją współpracowniczką na kilku płaszczyznach. Gra na instrumentach klawiszowych, jest fotografem, jest reżyserką klipów Cold Cave. W składzie koncertowym zespołu są jeszcze kolejni dodatkowi muzycy.


- Masz ulubiony sposób tworzenia muzyki?

- Szczerze mówiąc – nie przywiązuję do tego uwagi. Uważam, że najważniejsze jest odnalezienie i zatrzymanie przy sobie odpowiednich inspiracji. A muzykę mogę nagrywać wszędzie: w pokoju hotelowym, studiu nagraniowym, na podłodze, w łazience.  

- Cold Cave to nie jest pierwszy i jedyny zespół w Twojej biografii artystycznej. W przeszłości grałeś w hardcore’owych i punkowych kapelach American Nightmare, XO Skeletons i Some Girls. Co spowodowało, że skręciłeś w stronę synthpopu, darkwave i noise’u w Cold Cave?

- Sądzę, że był to naturalny proces, który można zauważyć, gdy posłuchasz nagrań wymienionych przez Ciebie zespołów w porządku chronologicznym. Wszystkie projekty muzyczne w których brałem udział, czy które tworzę obecnie, pochodziły i pochodzą z tego samego korzenia muzycznego, tego samego serca, tego samego miejsca, a także mają często te same inspiracje muzyczne. XO Skeletons nie był nawet zespołem, ale grał połączenie hardcore’a i elektroniki. Używaliśmy automatu perkusyjnego. Przestrzeń między muzyką tego projektu a pierwszymi nagraniami Cold Cave była naprawdę bardzo wąska. Z kolei American Nightmare było zainspirowane Joy Division i Bauhausem.

- Skąd czerpiesz inspiracje do swoich poetyckich tekstów?

- Z życia, izolacji i wielu lat bycia w depresji. Moje literackie inspiracje są bardzo szerokie i nieustannie się powiększają, ale do najważniejszych zaliczam amerykańskich bitników z lat 50-tych ubiegłego wieku oraz francuskich autorów takich jak: Genet, Celine, Rimbaud.

- Jesteś nie tylko muzykiem, ale także wydawcą książek. Prowadzisz oficynę wydawniczą Heartworm. Mógłbyś przybliżyć szczegóły tej działalności i polecić kilka książek z katalogu Heartworm?

- Uwielbiam odkrywać książki w ten sam sposób jak płyty winylowe. Dla mnie niczym się one od siebie nie różnią. Chcę wydawać książki twórców, którzy inspirują mnie do wspierania ich artystycznych wizji. Większość naszego katalogu to pozycje opublikowane w limitowanych nakładach, więc szybko znikają. Ale oprócz książek mojego autorstwa chciałbym polecić takż te wydawnictwa: „Indestructible Wolves” Maxa M. Mortona, „Rommel Drives On Deep Into Egypt” Richarda Brautigana oraz „A Popular Place To Explore” Erica Paula. Pracujemy też nad kilkoma nowymi projektami, ale teraz jest za wcześnie by o nich mówić. Ukażą się one w przyszłym roku. Zapraszam na stronę internetową Heartworm: https://shop.theheartworm.com/collections/publications

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load