Wywiady

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Rozmowa z: Olga Polikowska

- Działasz w branży muzycznej od wielu lat i dopiero teraz wydałaś debiutancki solowy singel „Ulatuje”. Co zadecydowało o takim właśnie momencie premiery tego utworu?

- Mój solowy materiał ukazuje się akurat w tym roku, ponieważ wcześniej nie myślałam o samodzielnej karierze jako wokalistka. Kiedy w mojej głowie zrodził się plan, by wyjść ze strefy komfortu, zaczęłam pracować nad własnymi piosenkami. Spotykając na swojej drodze wielu muzyków z którymi miałam okazję i przyjemność tworzyć dotarłam do tego momentu w którym jestem. Na pisanie i komponowanie potrzeba sporo czasu. Planowaliśmy letnią premierę, ponieważ jak dla mnie Ulatuje jest bardzo letnio-wakacyjnym utworem. Dlaczego 18 lipca? Dostałam od wydawcy kilka propozycji dat i z moich obliczeń numerologicznych wynikało, że osiemnastka jest idealną liczbą (śmiech). 

- Czy ta kompozycja jest zapowiedzią Twojej płyty długogrającej? Czy masz więcej gotowych kompozycji?

-Tak, kolejne utwory są nagrane i skończone. Premiera drugiego singla już we wrześniu. Wkrótce potem, ale jeszcze nie wiem w jakim odstępie czasu, pojawią się nowe piosenki i finalnie EPka. Następnie po niej moja debiutancka płyta długogrająca. Być może trafi na nią któraś z piosenek z ep-ki, zobaczymy, jak to się wszystko ułoży.

- Masz spore doświadczenie w branży muzycznej, śpiewałaś między innymi jazz i soul. Dlaczego na tym singlu poszłaś w stronę electro-popu?

- Dlatego, że w Polsce jest bardzo ciężko przebić się z muzyką soulową czy jazzową. Poza tym bardzo lubię elektronikę i jestem w niej zakochana od dawna. A pop? Natury nie da się oszukać, pisanie chwytliwych melodii jakoś samo mi przychodzi :)

- Czy w kolejnych nowych utworach usłyszymy jazz i soul?

- Raczej nie. Jeśli chodzi o warstwę muzyczną to wciąż będzie ona oscylowała wokół nowoczesnych, elektronicznych brzmień. Podczas pracy eksperymentujemy z różnymi gatunkami natomiast ciężko je od siebie oddzielić. Drugi singiel pokaże nieco inną paletę barw, więcej klubowego klimatu i mięsistych syntezatorów. Mam nadzieję, że słuchacze będą pozytywnie zaskoczeni!


- Przy nowym singlu współpracowałaś z teamem muzyków oraz producentów. Jak Ty się odnajdywałaś w tym zestawie personalnym? Co od Ciebie zależało, w jakich kwestiach miałaś decydujące zdanie?

- Ode mnie zależało i nadal zależy wiele kwestii. Oczywiście najważniejszy jest wspólny kierunek i dogadywanie się tam gdzie to możliwe, ale jeśli coś nie wychodzi to nie przymykam oczu, tylko walczę o jak najlepszy efekt końcowy. Zresztą każda z osób z którą pracuję ma taki sam cel. Podczas pracy daję swoje uwagi i nie pozostaję bierna. Tak samo jest w drugą stronę. Kiedy słyszę od chłopaków, że być może powinnam jeszcze pomyśleć nad linią wokalną, to oczywiście biorę to do siebie i szukam. Chyba, że jestem w 100% przekonana do tego co stworzyłam, to nie ma przebacz. Pracujemy nad muzyką razem, razem szukamy brzmień i razem dążymy do tego, żeby każdy był zadowolony. Choć nie ukrywam, że nadal współpraca na linii kobieta-mężczyźni nie należy do najłatwiejszych i ciągle muszę się dwa razy mocniej rozpychać łokciami i dwa razy głośniej krzyczeć (śmiech).

- Nowy singel wyprodukował Szatt. Jak doszło do Twojej współpracy z nim?

- Było to jedno z moich muzycznych marzeń. Dwa lata temu zespół Kroki, którego muzykiem jest Szatt grał zamknięty koncert, a mnie udało się wygrać wejściówkę. Po ich występie podeszłam do Szatta i rozmawialiśmy o moich planach muzycznych. Potem kilka razy próbowałam napisać do niego maila, ale jakoś nie mogłam się odważyć (śmiech). Dopiero w momencie, kiedy miałam gotowy singel okazało się, że on już go przesłuchał i powiedział, że jest dobry. Uznałam wówczas, że współpraca jest nam pisana (śmiech).

Jego rola przy nagrywaniu tego utworu polegała na tym, by dodać smaczków, coś wydobyć, coś schować. Dużo rozmawialiśmy przez telefon, wymieniliśmy sporo maili. I oto mamy efekt końcowy.

- Dlaczego tekst „Ulatuje” jest po polsku? Nie jest to tak oczywiste pytanie, jeśli posłuchamy polskich artystów electro-popowych (i nie tylko)…

- Pomimo tego, że jestem po romanistyce, a także znam angielski, to w żadnym języku nie czuję się tak swobodnie jak w polskim. To zupełnie inny sposób myślenia, bo nasz język i jego niuanse znam od podszewki. Nie uważam się za naczelną tekściarkę RP, ale przykładam dużą wagę do tego, co chcę przekazać, do każdej frazy, słowa oraz do tego, by tekst dobrze brzmiał od strony rytmicznej. Bo nie chodzi tylko o to, by przelać wszystkie swoje myśli, ale połączyć je z muzyką i stworzyć spójną, ładnie brzmiącą całość. I choć wcale nie jest łatwiej, to jednak pisząc polskie teksty trafia się do większej grupy osób, a to akurat jest bardzo ważne.

- Skąd czerpiesz inspiracje do tekstów?

- Zapisuję wszystko, co mi przyjdzie do głowy w telefonie, w komputerze i w zeszycie. Obojętnie gdzie jestem. Oczywiście potem nie mogę tego znaleźć (śmiech). Wyciągam zdania z filmów, z książek, z tego co usłyszę. Obserwuję to, co się dzieje wokół mnie. Zapisuję a później myśli i zdania same się łączą. Tak samo jest z liniami melodycznymi. Wszystko rejestruję na dyktafonie. Potrafię na środku ulicy wyjąć telefon i coś do niego zaśpiewać. 

- Jako romanistka nie myślałaś, by napisać tekst po francusku?

- Tak, ale nie na polski rynek, a na pewno nie na tym etapie, na którym teraz jestem. Myślałam natomiast, by nagrać jakiś francuskojęzyczny cover, ale i tak pierwszy będzie angielski. Mam świadomość, że niewiele osób mogłoby być zainteresowanych francuskojęzyczną piosenką.

Dziękuję za rozmowę.

Foto: Mateusz Czech

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load