Wywiady

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Rozmowa z: Suzia

- Projekt Suzia wystartował w 2012 roku, a co działo się przed tą datą w Twojej karierze muzycznej?

- Pisałam piosenki, głównie w języku angielskim, a także szukałam „siebie”. 

- Na swoim profilu Facebook Suzię nazywasz projektem. Dlaczego?

- Słowa „projekt” od roku 2012 tak mniej więcej do ubiegłego roku. Nie miałam pomysłu na całość audiowizualną, nie miałam stałego składu z którym grałam, więc funkcjonowało to na zasadzie ja, moje piosenki i co jakiś czas różni ludzie, którzy dołączali do mnie. Nie mogłam więc traktować Suzi jako zespołu. Natomiast od zeszłego roku, kiedy prace nad „Nie dzieje się nic” ruszyły pełną parą, całość tego projektu zaczęła mi się klarować bardzo wyraźnie i od tego czasu myślę o Suzi jako o marce, a nie projekcie. 

- Pierwsze prace nad płytą zaczęły się jednak już w 2016 roku. Dlaczego ep-ka ukazała się dopiero po 2 latach?

- To dobre pytanie, ale odpowiedź jest w zasadzie banalna. Nad płytą pracowałam z Michałem Wrzosińskim, który jest moim producentem. „Nie dzieje się nic” to moje pierwsze wydawnictwo. Wspólnie z Michałem szukaliśmy aranżacyjnych rozwiązań. Dodatkowym imperatywem opóźnień było planowanie sesji z muzykami, którzy pomagali przy nagraniach. Dodatkowo, w między czasie wyniknęły u mnie różne sytuacje prywatne, które także wpłynęły na opóźnienie w powstawaniu tego wydawnictwa. Praca nad płytą miała swój finisz pod sam koniec ubiegłego roku. 


- Na ep-ce znalazło się pięć utworów. Czy z tych sesji nagraniowych masz w zanadrzu więcej kompozycji? Dlaczego zdecydowałaś się na opublikowanie ep-ki, a nie pełnego albumu?

- Z sesji nagraniowych, które przeprowadziliśmy z Michałem, tylko jedna z piosenek nie trafiła na to wydawnictwo. Chciałam, żeby kompozycyjnie płyta składała się na spójną całość. Żeby opowiadała skończoną historię. Owa ep-ka miała do spełnienia przede wszystkim dwa cele. Pierwszy z nich, to cel promocyjny. Cyfrowa wersja płyty miała pomóc w poszerzeniu kręgu odbiorców mojej muzyki. Z kolei fizyczna kopia miałaby przede wszystkim służyć jako nośnik, który możnaby wręczyć dziennikarzom muzycznym, stacjom radiowym czy telewizyjnym. Poza tym, oczywiście, wszystkim ludziom chcącym wesprzeć moje muzyczne działania. Drugi cel wydawnictwa, to podjęcie próby uchwycenia „Suziowej” stylistyki, charakteru; Ukształtowanie artystycznego „ja”. Myślę, że to nam się udało, a z pewnością wyznaczyło pewien kurs, którego chciałabym się trzymać. Płyta długogrająca byłaby za dużym skokiem w nieznane. Bałam się niepowodzenia. Poza tym, zbyt często słyszałam pytania o wydawnictwo. Chciałam mieć gotowy „produkt” jak najszybciej. „Nie dzieje się nic” nie mogło wyjść w lepszym dla mnie czasie. Czuję, że jestem już gotowa na poważne decyzje związane ze swoją karierą.

- Czy utwór tytułowy jest dla Ciebie w jakiś sposób ważny? 

- „Nie dzieje się nic”, to dla mnie najważniejsza piosenka z całego albumu. Poza tym, że jest jedną z najstarszych moich kompozycji, opowiada o stanie zawieszenia w relacji z drugą osobą. To zawieszenie przekłada się również na inne dziedziny życia, między innymi na tworzenie. Zdarza się, że twórcy odsuwają w czasie wydanie czy opublikowanie jakiegoś swojego dzieła artystycznego. Dzieje się tak z wielu różnych powodów: braku czasu, motywacji czy jakiegoś wewnętrznego lęku. Tytuł tego utworu i płyty ma swoje źródło w tym, że jak już wspomniałam, czas powstawania piosenek był bardzo długi, w tym przedziale działo się bardzo dużo, ale płyta nie powstawała. Więc jakby na złość sobie – „Nie dzieje się nic”.

- Skąd czerpiesz tematykę swoich tekstów?

- Najczęściej z życia swojego lub osób, które mnie otaczają. Inspiruję się moimi relacjami z innymi ludźmi: znajomymi czy też z osobami z mojej rodziny, ale także emocjami które sama przeżywam. Wykorzystuję też sytuacje których byłam lub jestem świadkiem. Najczęściej piszę o rzeczach trochę w sposób podświadomy. Biorę gitarę do ręki, zaczynam układać melodię, na bieżąco piszę to, co przychodzi mi na myśl. Zaczynając tworzyć piosenkę nigdy nie wiem, o czym ona będzie, dopóki nie skończę utworu jako całości. Dopiero po przeczytaniu całego tekstu orientuję się dokładnie, o czym on traktuje i co siedziało we mnie. 

- Wzięłaś udział w nagrywaniu utworu „Mnie Tu Już Nie Będzie” nieistniejącej już grupy The Lunatics. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Ooo, zaskoczyłeś mnie tym pytaniem (śmiech). Poznałam basistę/wokalistę Maćka Mroczka przez naszego wspólnego znajomego, który polecił mnie, kiedy zespół szukał wokalistki do nagrania jednego utworu. Spotkałam się z Maciejem, przeprowadziliśmy długą rozmowę na temat tekstu, który napisał. Okazało się, że gramy na tych samych falach. Wspólne zrozumienie doprowadziło do tej współpracy. Wiem, że była to dla niego ważna piosenka. No i tak to się potoczyło dalej. 

- Masz swoją artystyczną filozofię?

- Tak, moją dewizą dotyczącą zarówno tworzenia muzyki, jak i interakcji z odbiorcą zdecydowanie jest hasło: „Być autentycznym”. Nigdy nie chciałabym udawać kogoś, kim nie jestem, gdyż jest to dla mnie bardzo frustrujące. Wiem też, że w momencie, gdy na scenie jesteś nieszczery w tym co przekazujesz odbiorcy, potrafi on to wyczuć. I wiem, że nikt mi nie uwierzy, jeśli będę śpiewała o czymś, co mnie nie dotyczy. Chcę być odbierana jako szczera osoba i chcę, by moi słuchacze nie mieli złudzeń co do tego kim jestem, co myślę i w jaki sposób to okazuję. 

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load