Wywiady

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Rozmowa z: Marta Zalewska

- Masz bogate CV artystyczne, ale Twój debiutancki solowy album studyjny ukazał się dopiero teraz. Dlaczego?

- Pewnie dlatego, że dopiero teraz byłam gotowa na wydanie tej płyty. Wydaje mi się, że okres przygotowań do wydania tego albumu zajął całe moje muzyczne życie, a nie tylko ostatnie 2 lata podczas których powstawały nagrania. Już 10 lat temu pojawił się pomysł, by opublikować autorską twórczość. Jednak uważam, że dobrze zrobiłam wstrzymując się z tym tyle lat. Według mnie ta płyta jest spójna, co nie było wcale takie oczywiste - pozostaję pod wpływem wielu gatunków muzycznych, nie tylko mojej ulubionej muzyki rockowej. Chciałam jednak, by tych 12 utworów było spójnych stylistycznie. Punktem zwrotnym było na pewno poznanie Krzysztofa Pacana, który jest producentem muzycznym, współkompozytorem utworów na płycie i basistą. Posłuchał tego, co mam do powiedzenia muzycznie i stwierdził, że nie powinnam się dłużej wstrzymywać z wydaniem płyty. Dodał mi także odwagi mówiąc, że muzyka rock’n’rollowa, niekoniecznie podążająca za aktualnymi trendami, jest przecież moim naturalnym językiem a co za tym idzie, najlepszą estetyką dla mojej płyty.

- Wydałaś płytę dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez radiową Czwórkę. Wyobraź sobie, że jesteś w jury tego konkursu. Za co byś doceniła ten album czyli co według Ciebie jest takiego na tym krążku, co docenili jurorzy?

- Mogę jedynie zgadywać albo odwołać się do artykułu na stronie Polskiego Radia, w którym jury argumentuje swoją decyzję. Ten konkurs jest wyjątkowy, gdyż aby wziąć w nim udział należy dostarczyć gotowy materiał na płytę - już po masteringu. Zdarzyło mi się pukać do drzwi wytwórni płytowych i żeby zwrócić na siebie uwagę wśród setek innych artystów-debiutantów trzeba mieć znajomości albo łut szczęścia, a najlepiej jedno i drugie. W przypadku konkursu w Czwórce, każdy mógł wystartować z tego samego poziomu i zgłosić około godziny swojej muzyki, pełny album, a nie tylko jedną piosenkę czy dwie. To naprawdę jest niespotykane. Być może mój album spodobał się jury przez to, jak brzmi właśnie w całości, od początku do końca. Wierzę także, że rock w programie 4 Polskiego Radia jest gatunkiem, dla którego wszyscy mają dużo sympatii.

- Ty nagrałaś większość instrumentów na płycie, ale jednocześnie w sesjach nagraniowych brało udział kilku muzyków. Jak wyglądała Wasza współpraca i czy Ty podejmowałaś ostateczne decyzje?

- Mam taki charakter, że jest we mnie bardzo dużo lidera. Ale muszę to trochę temperować we współpracy z innymi muzykami, gdy zależy mi na ich opinii oraz udziale. Nie ukrywam, że było kilka sytuacji, gdy dochodziło do spięć z Krzyśkiem Pacanem na tle muzycznym, ale ostatecznie wynikły z tego bardzo dobre rzeczy. Cały czas się uczę i jeśli nawet w pierwszym odruchu chciałabym o wszystkim decydować, to jednak potrafię spojrzeć na rzeczy z dystansem i biorę pod uwagę zdanie innych. Pracując ze świetnymi muzykami nie mogłabym nie słuchać ich opinii. Oczywiście jest to mój autorski, solowy projekt pod którym podpisuję się imieniem i nazwiskiem, ale jest bardzo istotne to, kto na tej płycie zagrał. A są to: wspaniali Paweł Zalewski, Przemek Pacan, Tomasz "Harry" Waldowski, Kamil Barański, Róża Dudziewicz, moja mama Bożena Zalewska, Artur Gierczak. I oczywiście nieoceniony Krzysiek Pacan, który jest współkompozytorem płyty, nagrał większość partii gitary basowej i jest współodpowiedzialny, wspólnie ze mną, za brzmienie albumu.


- Jesteś także autorką tekstów. Skąd czerpiesz inspiracje?

- Z własnych doświadczeń i obserwacji osób, które mnie otaczają. Choć może zabrzmi to banalnie, inspiruje mnie całe życie. Jest tak złożone, że każda najmniejsza rzecz może zainspirować do refleksji. Dodatkowo, co jest u mnie rodzinne, bardzo lubię patrzeć wstecz. Nie tylko w kwestii muzycznej. Lubię pochylić się nad tym "skąd się wzięłam" i dlaczego jestem tu, gdzie jestem. Lubię rozmyślać nad tym, jak wiele rzeczy miało na to wpływ. Moja rodzina ma aż dwustuletnią tradycję muzyczną i wszystkie anegdoty rodzinne sobie przekazujemy z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach nie spotyka się często sytuacji, by młodzi ludzie lubili zanurzać się w swoją przeszłość, w historie swoich przodków. Tak więc inspirująca jest zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość, ale także marzenia. W moich tekstach jest sporo życzeniowej postawy i refleksji nie tylko nad tym, co już mnie ukształtowało, ale także o tym, czego bym sobie życzyła.

- Czy w Twojej rodzinie były oczekiwania byś została muzykiem czy też był to Twój wybór?

-  Pewnie gdybym nie chciała grać to moi rodzice życzyliby sobie, abym to robiła i staraliby się mnie do tego zachęcić. Jednak jak daleko sięgam pamięcią to moje wspomnienia są związane z muzyką. Jeździłam z rodzicami na koncerty. Byłam małą dziewczynką, ale doskonale pamiętam scenę, na której występują moi rodzice i to, jakie mam odczucia w związku z tym, co widzę i słyszę. Wiem, że oni bawią się w jakąś super zabawę, fajnie to brzmi i czuję jak bardzo chciałabym wziąć w tym udział (śmiech). Więc jak już zdarzyła się taka okazja, to chwyciłam za instrument i zaczęłam się do tej "zabawy" włączać. Pierwszym instrumentem były skrzypce, ale rodzice dali mi wybór i równolegle zapisali mnie na lekcje fortepianu. Jako sześcioletnie dziecko podjęłam całkiem świadomą decyzję, że wolę skrzypce. Moi rodzice mieli oczywiście ogromny wpływ na to, że jestem muzykiem, ponieważ pokazali mi muzykę jako atrakcyjną na tyle, że chciałam ich naśladować. Zawsze jednak pozostawiali mi wybór, co jest bardzo ważne dla młodego człowieka. Jeśli się coś mocno narzuci dorastającemu człowiekowi, to jego bunt będzie jeszcze większy niż ten, który jest naturalnym udziałem niemal każdej dojrzewającej osoby (śmiech).

- Chciałbym jeszcze wrócić na chwilę do tekstów na tej płycie. Dwa z nich są po angielsku, a reszta po polsku. Dlaczego nie chciałaś zrobić całej płyty w naszym języku bądź języku Szekspira?

- Długo się nad tym zastanawiałam. Tak naprawdę wyniknęło to z tego, że mam szczęście całkiem dobrze znać język angielski i mogę sobie wybrać, w którym języku napiszę dany tekst. W związku z tym, że lubię brzmienie języka angielskiego, postanowiłam część tekstów zostawić w tym języku, choć mam ich polskie wersje. Nawet zrobiłam taki eksperyment i nagrałam kilka utworów w obu językach – na przykład piosenkę „Whatever”. Może kiedyś pokażę światu polski tekst. Płyta jest głównie po polsku i jeśli miałabym wybrać jeden język, to skłaniałabym się w kierunku języka polskiego, bo jest dla mnie naturalny, choć wcale nie najłatwiejszy do śpiewania.

- Masz na koncie bardzo dużo kooperacji muzycznych m.in. Moniką Borzym, Kayah, Perfectem, Grzechem Piotrowskim. Czy po wydaniu tej debiutanckiej płyty nie powinnaś jednak skupić się na swojej karierze i muzyce rockowej, abyś była jednak kojarzona jako Marta Zalewska?

- Masz rację i robię wszystko by właśnie tak się stało. Ta płyta pojawiła się w momencie, w którym mogę już coś dla niej poświęcić. Przez wiele lat chciałam ze wszystkiego czerpać i nie potrafiłam skupić się na swoich działaniach solowych. Dodatkowo, cały czas uczę się od artystów, z którymi współpracuję i to mnie rozwija a zarazem pomaga budować mi własny język muzyczny. Jednak teraz się odważyłam , aby wypowiedzieć się własnym autorskim głosem, a to kosztuje bardzo dużo, bo całą historię bycia muzykiem sesyjnym trzeba próbować powoli zamknąć albo przynajmniej ograniczyć. Oczywiście dla fonograficznego debiutanta, droga od wydania pierwszej płyty do wyprzedanych tras koncertowych i kalendarza wypełnionego po brzegi jest bardzo długa. Na razie działam metodą małych kroków, choć wszystko, co dzieje się teraz, od wydania tej płyty jest dla mnie olbrzymim skokiem do przodu i idealnym początkiem.

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load