Wywiady

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Rozmowa z: Tomasz Grochola / Jacek Tokarczyk

MM: Jak doszło do wydania „Deus Ex Machina” na winylu. Wytwórnia Requiem Records sama się do Was odezwała?

TG: Wytwórnia odzywała się do nas już od dawna. Minęło 25 lat od wydania tej płyty, więc doszliśmy do wniosku, że ten winyl wyjdzie teraz albo nigdy. A jak zaczynać zabawę z winylami, to najlepiej od pierwszej płyty. Zresztą często słyszeliśmy, że ludzie żałują, że nie kontynuowaliśmy takiego grania, jak na tej płycie w kolejnych latach.

JT: Poza tym zbiegło się to idealnie z tą okrągłą rocznicą od wydania kasety.

MM: Kaseta wyszła w 1993 roku, płyta kompaktowa parę lat później. Jej nakład się wyczerpał?

TG: Tak, była kompletnie nieosiągalna.Pojawiła się potem dopiero w boxie z innymi płytami w 2004 roku. Łukasz Pawlak (założyciel Requiem Records – przyp. MM) wymyślił, żeby wydać na winylu i na CD. Nie chcieliśmy jednak wydawać tylko tych 10 numerów…

MM: No właśnie, na płycie jest cover i remix coveru.

TG: Pierwszy raz ktoś zrobił covery naszych nagrań i dzięki temu inaczej na nie spojrzeliśmy.A na Spotify jest jeszcze jeden dodatkowy numer. Piotrek Krompiewski pociął oryginalne gitary Jacka, sample i zrobił z tego nowy utwór.

MM: Kto zatem odpowiada za nowy remastering płyty?

TG: Piotr Witkowski. Na początku miał do mnie jakieś pretensje, odnośnie tego, co myśmy powymyślali na tej płycie (śmiech). Zacząłem mu tłumaczyć, że to nie jest błąd, tylko celowy zabieg. Po wszystkim uznał jednak, że to najmroczniejsza płyta lat 90., jaką słyszał (śmiech).

MM: A czemu na wznowionej płycie kompaktowej nie ma książeczki z tekstami?

TG: Teksty są na wydaniu winylowym. Michał Kuraś odpowiada za jego oprawę graficzną i generalnie było tu miejsce, by umieścić teksty. Łukasz jednak pilnował wydania kompaktu… Szkoda, że się nie znalazły, bo ludzie, którzy nabyli winyla, już je chwalą i że zupełnie inaczej się ten album odbiera.

MM: Co dalej?

TG: Mamy pomysł na wydanie boxu z naszymi płytami w formie 11 kaset. Kupienie magnetofonu to dziś niezły wyczyn. A kaseta jest fajnym gadżetem.


MM: Będziecie grali w całości materiał z „Deus Ex Machina”?

JT: Tak, graliśmy go już w całości naIndustrial Festival.Bardzo dobrze nam się gra ten materiał.

TG: Grając ją, mocno też przeżywamy fizycznie ten materiał, bo jest szybszy i bardziej dynamiczny.

MM: Zastanawiam się, czy taką płytę, jak „Deus Ex Machina” nagrywa się raz w życiu?

TG: Nie. Myślę, że jedenasta, nad którą teraz pracujemy, będzie tak dobra, jak ta. Powinna wyjść w tym roku. Nie ukrywam, że na koncertach Agressivy zawsze były emocje i był czad. Chcemy właśnie to przenieść na tę nową płytę.

JT: Na płytach bywało różnie. Zdarzały się lekkie numery… Na „Deus Ex Machina” było bezkompromisowo i na tej nadchodzącej płycie też chcemy, by tak było. Zresztą Robert Tuta kiedyś powiedział, że to jest jednocześnie najbardziej spójny materiał Agressivy.

MM: Pytam, bo z jednej strony można powiedzieć, że ta płyta jest zapisem tamtego czasu i materiał w związku z tym się zestarzał, a z drugiej – po tym nowym masteringu, spokojnie można ją postawić obok współczesnych produkcji.

TG: Mam kumpla, który koresponduje z ludźmi z całego świata. Chciał się pochwalić przed fanami w Stanach, którzy słuchają muzyki industrialnej. Trafił do nich nasz klip do „Misery”, który zrobił nasz fan, Przemysław Murzyn. Nie załapali chyba jednak, że to jest wznowienie i odpisali, że brzmimy zajebiście i świetnie odświeżyliśmy brzmienie lat 90. (śmiech). Natomiast bardzo nam jest miło, że po latach ludzie to przetrawili i nie jesteśmy porównywani tylko do Ministry, czy do Nine Inch Nails. Muzyka alternatywna ma tyle różnych odmian po tych latach, że okazało się, że inaczej się to odbiera. A myśmy chcieli nagrać płytę, która miałaby straszyć i na tamten czas wydawała nam się strasznie komercyjna (śmiech).

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Mariusz Twardowski


Rozmawiał: Maciej Majewski


Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load