Wywiady

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Rozmowa z: Jack Laurence-Brown

- W ostatnich tygodniach wydaliście dwa nowe single „Hurt My Heart” oraz „Falling Out Without Me”. Są to dwie z kilku kompozycji, które postanowiliście nagrać nie myśląc o ewentualnym umieszczeniu ich na płycie. Czy to znaczy, że chcecie zmienić podejście do procesu tworzenia i wydawania muzyki?

- Chcieliśmy spróbować czegoś nowego w kwestii tworzenia muzyki. Postanowiliśmy nagrać autonomiczne utwory bez myślenia o nowym albumie. Mieliśmy przygotowane szkice kilku nowych piosenek, więc weszliśmy do studia w Londynie i je nagraliśmy. Gdy już je zarejestrowaliśmy nie mieliśmy początkowo wobec nich żadnych planów. Nie wiedzieliśmy do końca, co się z nimi stanie - czy wydamy je na singlach czy też w innej formie? Na razie włączyliśmy te nowe kompozycje do naszego repertuaru koncertowego.

- Dlaczego na producenta tych piosenek wybraliście Andrew Wellsa znanego ze współpracy z chociażby: 5 Seconds of Summer, Alvaro Solerem, i Jasonem Mrazem?

- Wiosną tego roku graliśmy w Los Angeles i Andrew był jedną z osób, które tam poznaliśmy. Od początku znajomości dobrze się dogadywaliśmy i okazało się, że Andrew jest wielkim fanem White Lies. Zdradził nam, że chciałby popracować z zespołem rockowym, gdyż do tej pory miał na koncie kooperacje głównie z artystami bardziej popowymi, a nawet tanecznymi. Pomyśleliśmy sobie, że warto spróbować współpracy z kimś, kogo wcześniej nie znaliśmy. Okazało się, że było to z naszej strony dobre posunięcie. Współpraca ułożyła się bardzo dobrze i myślimy o współdziałaniu z Andrew w przyszłości.

- Czuję, że ten eksperyment z wydawaniem pojedynczych utworów przypadł Wam do gustu. Będziecie go kontynuować w przyszłości? Płyty będziecie nadal nagrywać?

- Na pewno będziemy nagrywać i wydawać płyty. Cały proces tworzenia albumów jest dla nas bardzo ważny i interesujący. Pozwala artyście na bycie bardziej kreatywnym. Inaczej jest w przypadku singli bądź ep-ek. Gdy nagrywasz longplaya masz miejsce i czas na zawarcie większej dawki emocji. Bardzo lubimy obserwować proces tworzenia się pewnej całości, jaką jest płyta – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. W tej chwili nie potrafię powiedzieć, czy jeszcze będziemy wydawać pojedyncze utwory. Na pewno ukażą się kolejne kompozycje z tej sesji z Andrew Wellsem, a w przyszłym roku wydamy zapewne nowe wydawnictwo, być może ep-kę, aby ponownie zaprezentować światu coś nowego w naszym brzmieniu.


- Kiedy w minionej dekadzie zakładaliście White Lies i w 2009 roku wydaliście debiutancki album „To Lose My Life” myśleliście o tym, że kiedykolwiek będziecie tak hucznie obchodzić 10 urodziny tej płyty?

- Gdybyś 10 lat temu powiedział mi, że w 2019 roku wydamy reedycję „To Lose My Life” i objedziemy Europę z trasą podczas której będziemy świętować 10 urodziny tej płyty byłbym bardzo zaskoczony i uznałbym, że żartujesz (śmiech). Wciąż uważam, że wydanie tego krążka było najważniejszym wydarzeniem w karierze White Lies. Wiem także, że to bardzo ważny album dla wielu naszych fanów i gdyby z ich strony nie było zainteresowania tą reedycją, na której są także utwory ze stron B singli oraz wersje demo piosenek z „To Lose My Life”, to byśmy jej nie wydali. Dostajemy sygnały od naszych fanów, że wielu z nich dorastało słuchając tej płyty – w szkole czy na uniwersytecie. Bez nich nie mielibyśmy szansy, aby nadal istnieć i wydawać nową muzykę 10 lat później.

- Gdy słuchasz tej płyty po 10 latach od jej wydania, myślisz sobie czasem: „O, to bym zmienił” albo „tamto zagrałbym inaczej”?

- Gdybyś zadał mi to pytanie 9-10 lat temu, to powiedziałbym, że tak. Tak wtedy myślałem. Oczywiście, że pewne fragmenty tego albumu mogłyby brzmieć inaczej. Ale teraz myślę sobie, że niczego bym nie zmienił. W końcu nasi fani kochają tę płytę taką, jaka jest, a i ja uważam, że to znakomity krążek. I niech tak zostanie.


- Który utwór na tym albumie jest Twoim ulubionym?

- Hm, trudne pytanie. Myślę, że jest to „Death”. Gdyby ktoś mnie zapytał: „Jak brzmi klasyczna piosenka White Lies?” to odpowiedziałbym, aby posłuchał tego właśnie utworu. Ale gdy ostatnio próbowaliśmy piosenki z pierwszej płyty na potrzeby jubileuszowej trasy koncertowej, w zestawie znalazły się kompozycje, których nie graliśmy na koncertach od 8 czy 9 lat. Mówię tu na przykład o kompozycji „Fifty On Our Foreheads”, którą wysłuchałem w całości niedawno w sali prób po raz pierwszy od wielu lat. I miałem dużą przyjemność z grania jej na żywo. Myślę, że gdy już ruszymy na tournee, odkryję wiele utworów na nowo. Wiesz, na dotychczasowych trasach koncertowych zawsze gramy takie numery z debiutu jak: „Death” czy „To Lose My Life”, ale większości piosenek z tamtej płyty nie graliśmy od lat. Fajnie było uczyć się ich na nowo.

- Album „To Lose My Life” odniósł duży sukces komercyjny. Jak przyjęliście sławę, która spadła na Was niemal z dnia na dzień?

- To prawda, była to świetnie przyjęta płyta, zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy. Ale gdy się ukazała, nie mieliśmy czasu, aby cieszyć się tym sukcesem. Od razu ruszyliśmy na dużą trasę koncertową, która trwała rok. Ale dzięki tej płycie mieliśmy możliwość zagrania na niemal wszystkich kontynentach, wystąpiliśmy w najsłynniejszych programach TV, takich jak „Later…With Jools Holland” czy „The Tonight Show with Jay Leno”. To był szalony czas i cieszę się, że mogliśmy tego doświadczyć.

- Nie macie jeszcze w swojej dyskografii albumu/DVD koncertowego. Czy macie w planach nagranie takiego wydawnictwa podczas tej trasy z okazji 10-lecia „To Lose My Life”?

- Na chwilę obecną nie, ale pod koniec trasy zagramy dwa koncerty w Brixton Academy w naszym rodzinnym Londynie. Zobaczymy, jak te koncerty wypadną. Na pewno będziemy je rejestrować i jeśli będą udane, a publiczność będzie się dobrze bawiła, to kto wie? Może coś wydamy? 10 lat temu, podczas trasy promującej „To Lose My Life” zarejestrowaliśmy koncert w Kopenhadze. Możliwe, że zdecydujemy się na opublikowanie tego materiału w wersji on-line. Ale niczego nie mogę teraz potwierdzić.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Coals

2022-03-28

Duet Coals nie próżnuje. Po ostatniej płycie „docusoap” tym razem wydał ep-kę „Rewal”, na której postawił na silną reprezentację singlową i jeszcze bardziej piosenkowe podejście. I choć Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski już pracują nad nowym materiałem, mnie opowiedzieli o przede wszystkim o szczegółach i niuansach „Rewalu”.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa

2022-03-21

Pochodzący ze Śląska Jakub Skorupa, choć od lat związany z muzyką i mający na koncie bardzo ważne wyróżnienie nadane w ubiegłym roku, zadebiutował solowo dopiero w wieku 36 lat wydanym niedawno znakomitym albumu "Zeszyt Pierwszy". Była to znakomita okazja do przeprowadzenia przez nas krótkiego wywiadu z tym Artystą, który możecie przeczytać poniżej.

Czytaj więcej...

Sarsa

2022-03-11

"Runostany" to czwarty album w dorobku Sarsy i jednocześnie najbardziej zaskakujące wydawnictwo w jej dyskografii. Na tym albumie artystka, z pomocą kilku przyjaciół, zaprezenowała ostrzejsze i bardziej poszukujące oraz dojrzałe brzmienie niż na poprzednich wydawnictwach. Między innymi o tych zmianach porozmawialiśmy z Sarsą.

Czytaj więcej...

Zeal & Ardor

2022-03-07

Zeal & Ardor wypuścili właśnie nowy album zatytułowany po prostu „Zeal & Ardor”. Płyta iskrzy od pomysłów, które i tym razem Manuel Gagneux zrealizował w większości samodzielnie. Sam muzyk zdaje się być wciąż zaskoczony szumem, który dzieje się wokół jego projektu, ale jak sam przyznaje – Zeal & Ardor grają swoje, a o resztę niech martwią się inni. O nowym krążku, jego realizacji, przygodach na festiwalu w Montreux i stosunku do płyt winylowych opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Piotr Nowak

2022-02-25

Piotr Nowak, wokalista i autor piosenek, znany ze współpracy z Robertem Chojnackim i Felicjanem Andrzejczakiem, wydał swoją solową płytę „83 38”, zapraszając na nią licznych muzycznych przyjaciół. Materiał ma zabarwienie poprockowe, ale nie brakuje też pojedynczych smaczków. O szczegółach opowiedział mi sam autor.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load