Wywiady

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Rozmowa z: Bart Sosnowski

MM: Przyznam, że „Tylko się nie denerwuj” zaskoczyło mnie, bo w stosunku do surowego, pierwotnego i werandowego „The Hand Luggage Studio”, tutaj brzmienie jest niemalże bigbandowe.

BS: To nie jest tak, że coś się wydarzyło w międzyczasie, tylko wiesz, część piosenek, która znalazła się na drugiej płycie, powstała jeszcze przed pierwszym albumem. Mam na myśli „Hej!”, który ostatecznie zaśpiewałem w duecie z Małgorzatą Ostrowską, „S” i „Teraz dzwonisz”. Wszystkie były pierwotnie w wersjach angielskich, a ponieważ stwierdziliśmy, że robimy całą płytę po polsku, otrzymały nowe teksty. Odpadły przez to trzy inne piosenki, które miały tak dobre teksty po angielsku, że nie chcieliśmy z nich rezygnować. W przypadku „Teraz dzwonisz” długo musiałem Olę namawiać, żeby podeszła do tego numeru po polsku, bo wykonywałem go w pierwotnej wersji podczas trasy koncertowej z "The Hand Luggage Studio" i wszyscy się przyzwyczaili do angielskich słów.

A poszerzenie instrumentarium wynika z moich inspiracji, które jednak są szersze, niż tylko granie na werandzie (śmiech). Odzywa się moja fascynacja artystami takimi jak Blues Brothers, Sam And Dave, czy Screamin’ Jay Hawkins, którego pierwsza płyta jest właściwie w całości oparta na bigbandowym graniu. Udało mi się zebrać świetnych muzyków, z którymi współpracowałem wcześniej w różnych konfiguracjach. To są ludzie, których po prostu znam muzycznie. Spotkaliśmy się wcześniej na swojej drodze i wiedziałem, że to poczują. Z perkusistą Adamem Szurajem i saksofonistą Michałem Łuką graliśmy na przykład podczas koncertu w ramach ubiegłorocznego „Męskiego Grania”, czy podczas jednego z koncertów w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Michał przyprowadził ze sobą do studia  Rafała Dubickiego, trębacza. Z Grzesiem Karasiem, klawiszowcem, znamy się od lat. Wszyscy są świetnymi instrumentalistami.

MM: I dzięki temu te utwory uzyskały dodatkowej energii. Ponieważ wszyscy pytają Cię o „Dalej”, to ja zapytam, o co chodzi w utworze „Wieloryb”?

BS: Długo rozmawialiśmy z Olą na temat tekstu do tej piosenki, bo melodia do tego utworu powstała w wyniku improwizacji. Chciałem żeby była o takimi mocno styranym facecie, którego codzienność konkretnie dojeżdża. Ale w momencie, kiedy wraca do domu, wszystko, to co go spotkało w ciągu dnia, nie ma znaczenia. Ola wymyśliła tutaj tę metaforę połykającego cię wieloryba, którego wnętrzności są potwornie śmierdzące (śmiech). Bardzo mi się to spodobało.

MM: Wspomniałeś o „Hej!” – Małgorzata Ostrowska była pierwszym typem na tę partię?

BS: Tak naprawdę zaczęło się od tego, że przy pisaniu "Hej!", wpadliśmy z Olą na pomysł, żeby to było o kłótni dwóch bliskich sobie osób. Nam też naturalnie zdarza się pokłócić. (śmiech) Napisałem dwie solówki gitarowe tak, żeby gitary się ze sobą spierały. No, a skoro tekst był o kłótni, to powiedzieliśmy sobie: czemu nie mieliby się tutaj pokłócić kobieta i mężczyzna? Chodziło o to, by wokalnie też była to pewnego rodzaju konfrontacja. A że zawsze lubiłem barwę Małgorzaty Ostrowskiej, która jest bardzo drapieżna, wpadliśmy na pomysł, by ją zaprosić. Niespodziewanie się zgodziła i nagrała wszystko w niecałe 20 minut. Ogromne wrażenie zrobiło na nas to, w jak niesamowitej jest formie.

MM: „Jak na psy” to opowieść miłosna?

BS: W kontekście tej piosenki myśleliśmy raczej o protest songu, ale takim emocjonalnym, z naszej perspektywy. Nie odpowiada nam retoryka moralizatorska. Ten numer to jest trochę motto tej płyty. Chodziło tu o podkreślenie tego, jak bardzo jesteśmy wszyscy do siebie podobni, niezależnie od poglądów politycznych, koloru skóry, czy orientacji seksualnej. W dzisiejszych czasach działa mnóstwo grup lobbujących, które starają się podzielić społeczeństwo tylko i wyłącznie ze względu na swoje  korzyści finansowe. Wykorzystują to, że kłócimy się o głupoty, żeby osiągać swoje cele. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że nie musimy się temu tak łatwo poddawać. Pokazać to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli.


MM: Dotknąłeś pewnej istotnej kwestii, którą niesie ta płyta – mam wrażenie, że wy się oboje na niej odsłaniacie i stajecie się przez to słuchaczom po prostu bliżsi.

BS: To bardzo dobrze, że tak to odczytujesz. Dla mnie dobra piosenka, to przede wszystkim dobra historia. Może to także kwestia osobowości? Ja jestem specjalistą od melodii w tym duecie, ale wspólnie mamy trochę hip-hopowe podejście do tekstów, bo opowiadamy swoje historie i bardzo ważna jest dla nas autentyczność, prawda.

MM: Czujesz się jak kosmita?

BS: Pewnie pijesz do utworu „Ufo”.  (śmiech)Czasami tak. Z moim podejściem pro-humanistycznym życzyłbym sobie, żebyśmy jako społeczność ziemska, nie inwestowali tyle w rozwój militarny, czy bankowość. Gdybyśmy te same środki przeznaczyli na medycynę, albo astronautykę, już dawno kolonizowalibyśmy inne planety. Tymczasem kręcimy się w kółko i się wzajemnie zabijamy. Boli mnie też, że nie tolerujemy inności, że reagujemy na nią agresją. W takich momentach zdecydowanie czuję się jak kosmita.

MM: A „Bruce Lee”?

BS: Tutaj inspiracją był dowcip, który opowiedział nasz przyjaciel w kontekście skojarzeń z naszym synem, Leonem. Nowa pani nauczycielka pyta w klasie uczniów, jak się nazywają. Podchodzi do jednego chłopca, pyta go o imię i nazwisko, a on odpowiada: Bruce Lee. Podejmuje jeszcze kilka bezskutecznych prób, aż idzie z tym do dyrektora. Skarży się, że ten chłopiec jest jakiś dziwny, pyta co ma robić, na co dyrektor  odpowiada szeptem: "Proszę mu nie wierzyć... To ja jestem Bruce Lee..(śmiech).

Leon jest indywidualistą, narwańcem. Ale powtarzamy mu, jak w „Alicji w krainie czarów”, że '"tylko wariaci są coś warci". I dla niego jest ta piosenka.

MM: Czemu „Taki sam” się urywa w taki gwałtowny sposób?

BS: Śpiewam go do konkretnej osoby, którą kocham bardzo mocno, ale jesteśmy totalnie różni. Działamy według zupełnie innych hierarchii wartości. W pewnym sensie bardzo to szanuję, a z drugiej strony jestem nieustannie zdumiony. Czasami ciężko też utrzymać taką relację i najważniejszy jest nieustanny dialog. Bardzo ważne jest to, żeby ze sobą rozmawiać jak najwięcej, póki wciąż jesteśmy, póki nie będzie za późno. I do tego 'za późno' odnosi się właśnie ta gwałtowna cisza.

MM: Będzie jeszcze jakiś klip?

BS: Niedawno opublikowaliśmy klip do piosenki "Jak na psy", ale nie jest to nasze ostatnie słowo. Z tą płytą w ogóle jest taki problem, że podobno znajduje się na niej sporo singli i trudno się zdecydować. Mam to szczęście, że Ola zajmuje się też robieniem teledysków: reżyseruje, pisze scenariusze, montuje. To wiele ułatwia w tej sytuacji.  (śmiech)


Rozmawiał: Maciej Majewski


Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load