Wywiady

Baasch

2020-08-03

Baasch z tworzeniem nowego materiału zdążył przed wybuchem pandemii. Płyta jednak ukaże się dopiero pod koniec sierpnia. „Noc” przynosi nie tylko wszystkie piosenki w języku polskim, ale i spójny koncept i... dużą nośność. O szczegółach opowiedział mi sam twórca.

Rozmowa z: Baasch

MM: Mam wrażenie, że „Noc” to Twoja najbardziej bujająca i taneczna płyta.

Baasch: Ciekawe. Zgadzam się, że bardziej zmusza nóżkę do tupnięcia, choć nadal nie jest to muzyka klubowa. Wciąż są to piosenki. Nie zakładałem sobie, że będzie taneczna. To się wydarzyło samo. Może zaważył fakt, że nagrywałem ją w nocy…? (śmiech).

MM: Być może, bo ten album wydaje mi się soundtrackiem do nocnego życia. Skojarzył mi się trochę z serialem „Ślepnąc od świateł” pod tym względem. Ale wyczuwam też jakieś osobiste podejście w tym temacie. Może nawet swoistego rozliczenia się, bowiem zwracasz się w tych utworach do drugiej osoby z konkretnym przekazem.

Baasch: Tak, to prawda. Na tej płycie jest wyraźny wątek życia nocnego, ale ujętego na mój sposób, dosyć osobisty. To nie jest płyta o melanżu, raczej zaduma nad nocnym życiem.

MM: A swoją drogą – kierowałeś się tym, by był to jakiś koncept?

Baasch: To też wyszło naturalnie. Dopiero na samym końcu zorientowałem się, że tworzę coś co jest dość spójne tematycznie, monolityczne. Widzę ten album jako koncept.

MM: Ale jednak uchyliłeś nieco furtkę w utworze „Wszystko” – zarówno pod kątem tekstowym, jak i muzycznym.

Baasch: W tej piosence jest taki spokojny moment, kiedy wyśpiewuję coś, co jest puentą tej płyty, więc z jednej strony jest to furtka, o której mówisz, a z drugiej – swoiste podsumowanie „Nocy”.


MM: Płyta podobno powstała już dużo wcześniej. Kiedy się za nią zabrałeś?

Baasch: Nagrywałem ją równy rok i skończyłem w marcu – tuż przed początkiem pandemii.

MM: A czy Agim pomagał Ci podczas całego procesu realizacji?

Baasch: Agim robił miks i mastering. Znamy się już od jakiegoś czasu i obaj cenimy wzajemnie swoją muzykę. Byłem przekonany, że mogę mu oddać ten materiał, bo wiedziałem, że podejdzie do niego ze zrozumieniem estetyki i klimatu. Musiałem na niego chwilę poczekać, bo jest bardzo zajętym człowiekiem. Uważam, że ta współpraca bardzo korzystnie wpłynęła na ten album. Super wspominam pracę z Agimem, to był bardzo wartościowy czas.

MM: Wszyscy zwracają uwagę na to, że wreszcie śpiewasz w całości po polsku, natomiast mnie urzekły Twoje zabawy wokalem, które są czymś zupełnie innym, chociażby w porównaniu z poprzednią płytą – „Grizzly Bear With A Million Eyes”

Baasch: Wszystkie partie wokalne na tej płycie są moje. Nawet te wyższe (śmiech). Pomyślałem sobie w pewnym momencie o tym, co mam, a czego nie mają inni producenci. A tym czymś jest właśnie głos - potężny, a jednocześnie najbardziej bliski człowiekowi instrument. Dlatego na tej płycie jest bardzo dużo partii stworzonych przy pomocy głosu, który jest przetworzony. Robiłem z tego pady, riffy, a także ścieżki rytmizujące.

MM: Tworzysz muzykę w formie zaawansowanej. Na którym etapie pokazujesz ją chłopakom, z którymi gracie koncerty?

Baasch: Zazwyczaj właśnie na etapie takich dosyć zaawansowanych form. W przypadku tej płyty, chłopaki dołączyli do pracy wcześniej niż przy poprzednich płytach. Dzięki temu ta płyta jest bardziej wspólna. Bardzo chciałbym się kiedyś zamknąć z nimi w jakimś domku na odludziu i stworzyć z nimi materiał od zera. To bardzo dobra metoda, bo wszyscy są skupieni na jednym. Z drugiej strony – niekoniecznie planuję płyty. Wszystko dzieje się naturalnie,  kiedy mam potrzebę, siadam do instrumentów i tworzę. A że pracuję głównie w domu, mogę z tego korzystać do woli.

MM: Przy okazji Twojej pierwszej płyty „Corridors”, pojawiła się także płyta z remiksami – „Re_Corr”. A w przypadku „Nocy” jest taki minimalizm, że wydaje mi się, że wzięcie tego materiału do ponownego zremiksowania, zrobiłoby z niego formy barokowe.

Baasch: To zależy. Myślę, że możnaby z tego zrobić zupełnie nową jakość. Nie wiem, czy będę robił remiksy tych kawałków.

MM: Widziałem, że macie zaplanowane koncerty.

Baasch: Tak, trasa już się rozpoczęła. Jeszcze 9 koncertów przed nami. Mam nadzieję, że jesienią będzie ich więcej.

MM: Dzięki za rozmowę. 

Foto: Yan Wasiuchnik

Płytę "Noc" można już zamawiać przedpremierowo: 

https://www.empik.com/noc-baasch,p1243224345,muzyka-p

https://mystic.pl/product-pol-53700-Baasch-Noc.html


Rozmawiał: Maciej Majewski


Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load