Wywiady

Maciej Meller

2020-09-28

Gitarzysta Maciej Meller (Riverside, ex-Quidam, ex-Meller Gołyźniak Duda) wydał pierwszy solowy album sygnowany własnym imieniem i nazwiskiem. Była to znakomita okazja do przeprowadzenia wywiadu z tym muzykiem. Zapraszamy do jego lektury.

Rozmowa z: Maciej Meller

- Kiedy w Twojej głowy zakiełkowała myśl, by nagrać solową płytę?

- Wydaje mi się, że chyba gdzieś podczas pierwszych przerw w koncertowaniu z RIVERSIDE, około 2 lata temu. Zacząłem się zastanawiać co robić w tym wolnym czasie, ale zupełnie nie myślałem wtedy o płycie solowej. Zresztą nigdy wcześniej o niej nie myślałem...To Mariusz Duda w tamtym czasie wypowiedział pierwszy te magiczne słowa, że powinienem zrobić coś swojego. I ta myśl rosła. Dałem sobie półtora roku na zebranie materiału, nagranie i wydanie. Jesienią 2020 roku album miał się ukazać. No i jest.

- Na „Zenith”, który jest sygnowany Twoim imieniem i nazwiskiem, usłyszeć można grupę muzyków, którzy wspomogli Cię w nagraniu tego dzieła. Według jakiego klucza dokonałeś tego doboru personalnego?

- Klucz był różny, a właściwie to go nie było. Krzysiek Borek był pierwszą osobą, do której zadzwoniłem. Chciałem mieć wokal na całej płycie i kogoś kto sam napisze teksty. Po "Songs for Nobody" Tim Orders czułem, że będzie on właściwą osobą, że będzie pasował do mojej muzyki. Po pierwszych rozmowach i nagraniach, które sobie przesyłaliśmy nabrałem jeszcze większej pewności. Kiedy miałem domknięty materiał demo z wokalami Krzyśka byłem gotów do rozmowy z Robertem Szydło. Nasza znajomość sięga czasów quidamowego DVD "Strong Together", które Robert miksował. Potem było "Saiko", Meller/Gołyźniak/Duda studio i live. Bardzo lubię jego podejście do brzmienia, do miksowania i jego sposób komunikacji. Lubimy się i lubimy ze sobą pracować. To zresztą jedna z naważniejszych dla mnie osób, jakie spotkałem w swojej muzycznej przygodzie.To Robert zaproponował później obu Lukaszów: Sobolaka i Damrycha. A Szymona Paduszyńskiego (chórki w "Plan B") wzięliśmy "z partyzanta", kiedy nagrywał wokale Krzyśka.

- Czy kompozycje, które trafiły na „Zenith”, powstały w całości z myślą o tej płycie, czy też któraś z nich ma swoje korzenie np. w czasach projektu Meller/Gołyźniak/Dudaczy też jeszcze w okresie Quidam?

- Jak to często bywa w przypadku pierwszych płyt kompozycje się gdzieś tam "odkładają" i czekają na właściwy moment. Rzeczywiście niektóre z tych pomysłów proponowałem kolegom z trio, ale ostatecznie odrzucili je decydując się na inne, które potem rozwinęliśmy na "Breaking Habits". Jest jeden temat z czasów Quidam, ale zupełnie już nie przypomina tego co wtedy. Tak naprawdę sporo rzeczy powstało przy domykaniu demo, w listopadzie 2019 roku. Wymyśliłem wtedy wszystkie formy kompozycji: wstępy, zakończenia, rozwinięcia i skomponowałem piosenki, których mi brakowało. 


- Ty skomponowałeś niemal całą muzykę na „Zenith” (poza jednym utworem, którego współautorem jest Mariusz Duda), jesteś liderem tego projektu, ale drugą najważniejszą osobą wydaje się być wokalista Krzysztof Borek. Nie tylko zaśpiewał na tym krążku, ale także napisał wszystkie teksty. Nie chciałeś napisać liryków na swoją płytę? 

- Przede wszystkim chciałem, żeby na mojej płycie zaśpiewał ktoś inny i byłoby najlepiej gdyby sam napisał sobie teksty. Kilka razy pogadaliśmy z Krzyśkiem "o życiu", o tym co go interesuje i o czym aktualnie pisze. To właściwie perfekcyjnie zgrało się z tym o czym ja sam myślałem, więc mogłem spokojnie powierzyć mu to zadanie. Sporo potem jeszcze dyskutowaliśmy o tym co napisał, zmienialiśmy, czepiałem się trochę, sporo pracy włożyła też Ania Gancarczyk, która czuwała nad angielskim i ostatecznie wyszło bardzo satysfakcjonująco. Chyba dzięki temu, że Krzysiek zrobił to sam mógł to potem dobrze zaśpiewać, z emocjami.

- No właśnie, a propos tekstów: czy wokół tej płyty jest opowiedziana jakaś historia? Skąd pomysł na tytuł „Zenith”?

- Jesteśmy obaj z Krzyśkiem facetami po czterdziestce i w związku tym faktem towarzyszą nam podobne odczucia związane z tym momentem. Gdzieś padło, że "jesteśmy około połowy życia" i zacząłem szukać skojarzeń. Poniosło mnie do świata przyrody. Jednym z pierwszych była wędrówka słońca i pory roku. Wschód - narodziny, zenit - połowa, szczyt, zachód - koniec. Podobnie wiosna jako narodziny, lato rozkwit, jesień spoglądanie już na drugą stronę i zima - wiadomo...No i "ZENITH" to fajne słowo - hasło.

- O Krzyśku już wspomnieliśmy, ale jestem ciekawy, jak wyglądała współpraca ze wszystkimi pozostałymi muzykami. Czy byli oni jedynie odtwórcami tego, co Ty nakreśliłeś, czy też mieli swój udział w budowaniu piosenek?

- Mieli podane formy, harmonie, melodie, tempa, moje gitary i wokale Krzyśka. Miałem kilka pomysłów na fragmenty bębnów, ale nic wcześniej nie sugerowałem. Wpadłem więc na sesje Łukasza. Proponował znakomite rzeczy, w 3-4 miejscach "sprzedałem" mu swoje pomysły, które pięknie podchwycił i zrealizował. Robert Szydło i Łukasz Damrych bez mojego udziału nagrywali swoje partie w domowych studiach, kosmetykę dopracowaliśmy telefonicznie. Powiedziałbym więc, że ja narysowałem szkic, a potem wspólnie go pokolorowaliśmy.

- Jedną z dominujących cech tego albumu jest jego melodyjność oraz, sporymi fragmentami, przebojowość. Nawet w dłuższych kompozycjach takich jak otwierające płytę „Aside” czy „Trip”, którego współautorem, był Mariusz Duda, słychać według mnie komercyjny potencjał. Odnoszę wrażenie, że trochę ciągnęło Cię w stronę takich bardziej przebojowych form. Nie myślałeś, aby rzucić w kąt te prog-rockowe klimaty i nagrać po prostu rockową płytę trwającą np. 30 minut??

- Ja to widzę trochę inaczej. Tam gdzie mnie ciągnęło, tam właśnie poszedłem, łamiąc niejako "przebojowość", o której piszesz. Jedynym chyba zamysłem było robić płytę tak jak mi podpowiada intuicja - a ta mówiła mi "rób co chcesz, nie patrz na zegarek". Tam gdzie miałem ochotę rozwinąć utwór zwyczajnie to robiłem, jak czułem, że krótsza forma piosenki wystarcza - stopowałem.

- Czy „Zenith” jest takim „one-off project” dla Ciebie czy też praca nad tym wydawnictwem tak przypadła Ci do gustu, że za czas jakiś znowu coś nagrasz pod swoim imieniem i nazwiskiem?

- Jestem bardzo zadowolony z tej muzyki i chciałbym, żeby to nie był "one project". A ponieważ Riverside oczywiscie jest dla mnie priorytetem to na pewno działalność solo będzie "off projektem". Tak czy owak co jakiś czas będę chciał robić coś pod swoim nazwiskiem - to pewne.

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load