Wywiady

Lady Pank

2021-04-22

W tym roku przypada jubileusz 40 lat artystycznej działalności Lady Pank. Oprócz zapowiedzi koncertowych z tej okazji, grupa wydała nowy album zatytułowany „LP 40”. O szczegółach tego wydawnictwach i innych nadchodzących inicjatywach związanych z grupą, opowiedział mi jej wokalista, Janusz Panasewicz

Rozmowa z: Janusz Panasewicz

MM: 40 lat na scenie, a Lady Pank wypuszcza album z premierowym materiałem, zamiast na przykład antologii. To album współczesny, napisany już w pandemii. Jan Borysewicz pisze ponoć cały czas, więc zastanawiam się, czy planowaliście ten album już wcześniej?

JP: Tak akurat wyszło, że ukazał się w roku naszego czterdziestolecia, które przypada na jesień, licząc od pierwszej napisanej piosenki, czyli „Małej Lady Punk”. A czy planowaliśmy? Od jakiegoś czasu co kilka lat wydajemy nowy materiał, więc tak, czy inaczej ta płyta by się ukazała.   

MM: Na płycie nie ma ani jednego Pana tekstu. Napisał je Wojciech Byrski do spółki z Janem. Dwa popełnił też Michał Wiraszko z Much. Nie kusiło Pana, by napisać coś na ten album?

JP: Napisałem wszystkie teksty na poprzednią płytę „Zimowe Graffiti 2” (z 2007 roku – przyp. MM). Teraz chciałem trochę od tego odpocząć. Zwłaszcza, że przygotowuję także powoli swoją solową płytę. W Lady Pank nigdy nie było przymusu, że ktoś musi pisać teksty. Zawsze wybieramy takie rzeczy, które są aktualne, a które i tak przechodzą później przeze mnie, bym mógł je zaśpiewać z odpowiednim zaangażowaniem. A w przypadku tej płyty było tak, że niektóre teksty zmienialiśmy. Pewne frazy nie pasowały mi pod kątem wokalnym. Pracowaliśmy więc nad tym, by słowa pasowały do mnie i do języka, którym mówię. Generalnie jednak ich pierwotna esencja została zachowana.

MM: Trudno wyobrazić sobie taki jubileusz bez Andrzeja Mogielnickiego. Na płycie jest jednak tylko jeden tekst jego autorstwa – do utworu „Erazm”

JP: Z Andrzejem było tak, że gdy ta płyta zaczęła powstawać, wydawało mi się, że będzie na niej więcej jego tekstów. On pisze w sposób dość zdecydowany i porusza sporo kwestii społecznych. To nie do końca pasowało do harmonii, które wymyślił Janek. Wydawały się zbyt ostre do pewnej delikatności tych kompozycji. A z drugiej strony było też tak, że nie wszystkie propozycje Janka odpowiadały Andrzejowi. U nas ten proces twórczy ma kilka etapów i staramy się, by był jak najbardziej płynny.

MM: Jan Borysewicz zaśpiewał w utworze „Ameryka”, ale i naliczyłem zwrotkę w „Kartonie”.

JP: Tak, śpiewamy we dwóch, ponieważ w związku z jubileuszem chcieliśmy nawiązać do naszej pierwszej płyty. Janek zaśpiewał wówczas „Małą Lady Punk” i „Minus 10 w Rio”, gdzie śpiewał zwrotki, a ja refreny. Historia zatoczyła koło i na tej płycie Janek zaśpiewał właśnie w otwierającej „Ameryce” i oraz zwrotkę w „Kartonie”.

MM: Klawisze nagrał Jarosław Baran. Na koncertach natomiast w tej roli wspiera was Wojtek Olszak. Mam wrażenie, że styl obu tych klawiszowców się niejako zlewa.

JP: To prawda. To wynika z aranżacji tych kompozycji. Te harmonie są dość rozpoznawalne dla Lady Pank. W studiu wspiera nas Jarek Baran, który wraz z Jankiem zajmuje się produkcją oraz później także miksem. A Wojtek Olszak nie tylko wspiera nas na żywo na klawiszach, bo w przypadku tej płyty zajął się także produkcją moich wokali.

MM: Podkreślacie w wywiadach, że bardzo budujący jest dla was bunt młodych ludzi w Polsce. O tym traktuje zdaje się nieco marszowy utwór „Pokolenia”?

JP: Sporo osób traktuje „Pokolenia” i ten marszowy rytm, sugerując, że to maszerują nasi konkurenci muzyczni (śmiech). Oczywiście, to też nie jest mylne podejście, bo przecież cały czas pojawiają się na rynku młodzi artyści, którzy prezentują coś nowego. Jednak niewiele z tego, o czym śpiewają, odnosi się do kwestii społecznych. Wciąż bardzo niewielu młodych artystów w naszym kraju podejmuje tego typu tematykę w swojej twórczości. Natomiast ten utwór traktuje o pokoleniach w szerszym sensie: społecznym i historycznym. W ostatnich dwóch latach te zmiany widać coraz bardziej. Do głosu w ogóle dochodzi młode pokolenie, co mnie akurat bardzo cieszy.

MM: Wspomniał Pan o przygotowaniach płyty solowej. Podejrzewam, że będzie ona zupełnie inna, niż „Fotografie” sprzed 7 lat, które powstały przy udziale Johna Portera?

JP: Zdecydowanie! To wiąże się też z książką, która jest w przygotowaniu, a która dotyczy mojej historii itd. Powstała przy udziale dwóch młodych ludzi. Jest skończona, natomiast chciałbym ją wydać razem z płytą. Na razie jednak jestem skupiony na Lady Pank. Czekamy, by móc zagrać całą trasę jubileuszową oraz zaległe koncerty, których nie zagraliśmy z powodu pandemii. Dlatego też trudno mi określić, kiedy ukaże się moja solowa płyta, bo wszystko obecnie jest niepewne…

MM: Wielu artystów obecnie podsumowuje swoją działalność artystyczną filmami dokumentalnymi. Nie myśleliście o takiej formie?

JP: Takich propozycji na przestrzeni lat było sporo… Teraz jest pandemia, więc taki projekt realizowałoby się jeszcze trudniej. Wcześniej graliśmy po 100 koncertów w ciągu roku, więc trudno nas było zatrzymać na dłużej. Poza tym nie dostaliśmy takiej bardzo konkretnej propozycji zrobienia filmu, która by nas satysfakcjonowała. Nigdy się też nie napinaliśmy się specjalnie na tego typu przedsięwzięcia. Dopóki gramy, nagrywamy płyty, historia się dzieje i cały czas to wszystko idzie do przodu. Myślę, że na takie duże podsumowanie naszej działalności jeszcze przyjdzie czas.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Maciej Majewski


Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

Low

2021-10-05

Nagrywający dla legendarnej wytwórni Sub Pop amerykański duet Low wydał niedawno trzynastą płytę studyjną "Hey What". Wydarzenie to było doskonałym pretekstem do zrobienia wywiadu z Mimi Parker i Alanem Sparhawkiem - małżeństwem tworzącym Low.

Czytaj więcej...

Jungle

2021-10-04

Po 3 latach od wydania „For Ever”, brytyjski duet Jungle powrócił z pełną słońca i tanecznych rytmów płytą „Loving In Stereo”. Tom McFarland i Josh Lloyd-Watson po zażegnaniu wszelkich problemów natury osobistej, postawili na dobrą zabawę. Drugi z panów, siedząc w jednym z angielskich pubów, opowiedział mi online o nowym dziele zespołu.

Czytaj więcej...

WIJ

2021-09-11

Wij to specyficzne trio protometalowców, którzy nazwę swej formacji zaczerpnęli z tytułu opowiadania Nikołaja Gogola, horroru napisanego w oparciu o ludowe wierzenia o wiedźmach i demonach. Podobną zresztą tematykę podejmują na świeżo wydanym długogrającym debiucie „Dziwidło”, o którym opowiedziała mi wokalistka i autorka tekstów Tuja Szmaragd.

Czytaj więcej...

Cukier

2021-09-06

Duet Cukier wydał drugą płytę zatytułowaną "CK Anderson", która jest następcą znakomicie przyjętego ubiegłorocznego debiutu "Jeden". Z tej okazji po raz kolejny porozmawialiśmy z Bartkiem Caboniem, który opowiedział nam między innymi o tworzeniu "CK Anderson".

Czytaj więcej...

Michał Łapaj

2021-09-03

Michał Łapaj, klawiszowiec znany przede wszystkim ze swojej gry w Riverside, od kilku już lat zapowiadał solowe wydawnictwo. Dotrzymał słowa i pojawiła się płyta „Are You There”. A o szczegółach jej specyficznej formy oraz złożonym procesie powstawania, opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load