Wywiady

Jezabel Jazz

2021-05-10

Jezabel Jazz było ewenementem na polskiej scenie. Na początku lat 90. wywołali spore zamieszanie na polskim rynku muzycznym. Ich energetyczna mieszkanka rocka, jazzu i psychodelii, zyskała sporo zwolenników. Materiał studyjny, który wówczas została zarejestrowany, ukazał się jednak tylko na kasetach. Dopiero teraz po ponad trzech dekadach pojawiła się dwupłytowa antologia „Euforia”, zbierająca wszystkie nagrania zespołu. O okolicznościach wydania tego materiału, a przede wszystkim o historii Jazabel Jazz opowiedział mi wokalista i gitarzysta grupy, Tomasz Wojciechowski.

Rozmowa z: Tomasz Wojciechowski

MM: "Prąd" i "Jezabel Jazz" ukazały się pierwotnie na kasetach. Były plany jeszcze w latach 90., by wydać te nagrania na CD. Dlaczego wtedy do tego nie doszło?

TW: Były plany wydania "Prądu" na CD. Firma SPV, która miała to zrobić, nie wywiązała się. Długo czekaliśmy. W końcu, kiedy zespół się rozwiązał, nikt się tym już nie interesował.

MM: Co zatem działo się z tym materiałem przez 30 lat?

TW: Leżał u mnie w szufladzie.

MM: Nie szukałeś innych wydawców?

TW: Miałem pewne plany i nawet je poczyniłem. Tuż przed pandemią. Z oczywistych powodów upadły. Jednak wcześniej, przez tyle lat, nie myślałem o tym szczerze mówiąc.

MM: Ten materiał nie wydawał Ci się wartościowy? Przecież odzew mieliście raczej dobry

TW: Gdzieś w głębi duszy były takie myśli, że może kiedyś coś się z nim stanie. Były takie myśli. Ale to trochę jak ze utratą kogoś bliskiego - po prostu lepiej do tego nie wracać. Trochę to bolało jednak. Że dwa albumy nagrane i nic się z tym nie stało specjalnie....

MM: No właśnie, zespół się rozszedł i wróciliście na moment w 2006 roku. Wtedy też tego nie chcieliście ruszać?

TW: Wtedy na początku lat 90. odnieśliśmy pewien sukces. Nie przełożył się biznesowo w żaden sposób. W międzyczasie każdy już porobił swoje życie. Praca, kariery, rodziny itd.... Jak zagraliśmy, to od razu Radio Łódź zaprosiło nas na sesję. I wtedy okazało się dopiero, że tkwią w nas pewne oczekiwania. Baaardzo duże… Że nie tylko nie możemy tego wszystkiego powtórzyć, ale jeszcze musimy przeskoczyć. Dorośli faceci trochę nabrali dystansu. No i słabo być więźniem własnego sukcesu... Od razu trzeba dać kopa. Za dużo ciśnienia było i postanowiliśmy dać luzu. Jezabel Jazz to byłaby jazda na 100 %. Wszystkie pozostałe rzeczy musiałyby odpaść.

MM Co więcej - "Jezabel Jazz" został popsuty pod względem technicznym. O co chodziło?

TW: Firma, która wydawała materiał fatalnie skopiowała kasety do sprzedaży.


MM: Wznowiony brzmi całkiem nieźle. Był remasterowany z taśmy-matki?

TW: "Prąd" był nagrany fantastycznie przez Adama Toczko. Praktycznie wydajemy 1:1 aż 9 kawałków. Reszta była z kasety, ale w dobrym stanie. Taśma-matka nie była kompletna. Natomiast cały materiał Jezabel Jazz, to master plików mp3 najpodlejszej jakości, ściągnięty z Internetu. Kasety uległy degradacji chemicznej, a taśma-matka zaginęła. Cudu dokonał Krzysiek Najman, basista zespołu. Niesamowite, że odzyskał to. To wszystko słychać na tej antologii, ale tak już musi być.

MM: A czemu wszystkie kawałki na "Jezabel Jazz" są po angielsku?

TW: Takie było założenie. Chcieliśmy brzmieć światowo

MM: I to się udało. Wasze brzmienie kojarzy się z Jane's Addiction czy Primusem. Były zakusy by ruszyć poza Polskę?

TW: Było blisko na trasę po Niemczech. Nie pojechaliśmy na wycieczkę. Mieliśmy dosyć tułaczki po Polsce. Pociągami, autobusami. Tak wtedy jeździliśmy w trasy... Gdyby trasa przyniosła jakieś korzyści materialne… Ale to miała być wycieczka. Fajnie by było, ale trochę się przestraszyliśmy, bo to miało być długo.

MM: Jak zatem doszło do wydania obu materiałów pod tytułem "Euforia"?

TW: Maciek Werk podsunął pomysł Michałowi Wilczyńskiemu z GAD records. Potem dostałem telefon i bardzo powoli ruszyło...

MM: To jedyne nagrania jakie były zarejestrowane?

TW: O materiale Jezabel Jazz nawet nie marzyliśmy i nie chcieliśmy, ale Michał z GAD po prostu na zmusił (śmiech). Były jeszcze inne rejestracje, ale powtarzały tych samych kompozycji, więc nie było sensu ich brać.

MM: A koncertów nie nagrywaliście? W końcu na scenie byliście niczym żywioł.

TW: My nawet zdjęć nie robiliśmy (śmiech). Wszystko braliśmy na żywioł. Menadżer też nie był zbyt pomysłowy. Był dość słaby.

MM: Tytułem końca: czy jest szansa, by Jezabel Jazz zebrał się jeszcze kiedyś chociaż raz, by zagrać live?

TW: Są pewne plany. I nie tylko na raz. Ale zobaczymy. Na razie jesteśmy zaskoczeni wydaniem materiału i jego odbiorem. I to bardzo zaskoczeni....

MM: Pozostaje zatem cierpliwie czekać. Dzięki za rozmowę.

Foto: Wojciech Smarzowski


Rozmawiał: Maciej Majewski


Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Coals

2022-03-28

Duet Coals nie próżnuje. Po ostatniej płycie „docusoap” tym razem wydał ep-kę „Rewal”, na której postawił na silną reprezentację singlową i jeszcze bardziej piosenkowe podejście. I choć Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski już pracują nad nowym materiałem, mnie opowiedzieli o przede wszystkim o szczegółach i niuansach „Rewalu”.

Czytaj więcej...

Jakub Skorupa

2022-03-21

Pochodzący ze Śląska Jakub Skorupa, choć od lat związany z muzyką i mający na koncie bardzo ważne wyróżnienie nadane w ubiegłym roku, zadebiutował solowo dopiero w wieku 36 lat wydanym niedawno znakomitym albumu "Zeszyt Pierwszy". Była to znakomita okazja do przeprowadzenia przez nas krótkiego wywiadu z tym Artystą, który możecie przeczytać poniżej.

Czytaj więcej...

Sarsa

2022-03-11

"Runostany" to czwarty album w dorobku Sarsy i jednocześnie najbardziej zaskakujące wydawnictwo w jej dyskografii. Na tym albumie artystka, z pomocą kilku przyjaciół, zaprezenowała ostrzejsze i bardziej poszukujące oraz dojrzałe brzmienie niż na poprzednich wydawnictwach. Między innymi o tych zmianach porozmawialiśmy z Sarsą.

Czytaj więcej...

Zeal & Ardor

2022-03-07

Zeal & Ardor wypuścili właśnie nowy album zatytułowany po prostu „Zeal & Ardor”. Płyta iskrzy od pomysłów, które i tym razem Manuel Gagneux zrealizował w większości samodzielnie. Sam muzyk zdaje się być wciąż zaskoczony szumem, który dzieje się wokół jego projektu, ale jak sam przyznaje – Zeal & Ardor grają swoje, a o resztę niech martwią się inni. O nowym krążku, jego realizacji, przygodach na festiwalu w Montreux i stosunku do płyt winylowych opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Piotr Nowak

2022-02-25

Piotr Nowak, wokalista i autor piosenek, znany ze współpracy z Robertem Chojnackim i Felicjanem Andrzejczakiem, wydał swoją solową płytę „83 38”, zapraszając na nią licznych muzycznych przyjaciół. Materiał ma zabarwienie poprockowe, ale nie brakuje też pojedynczych smaczków. O szczegółach opowiedział mi sam autor.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load