Wywiady

Margaret

2013-08-06

Nasza rozmowa z Margaret, jedną z naszych najpopularniejszych wokalistek pop, podbijającą od kilku lat rynki muzyczne po obu stronach Atlantyku. Artystka wydała właśnie swój pierwszy minialbum jako Margaret zatytułowany "All I Need".

Rozmowa z: Margaret

- Jesteś piosenkarką, prowadzisz bloga o modzie, występujesz jako modelka. Która z tych ról jest Ci najbliższa?

- Zdecydowanie jestem przede wszystkim piosenkarką.

- Czy po wydaniu tej płyty można powiedzieć, że jesteś również autorką tekstów?

- Co prawda brałam udział w pisaniu tekstów na ten album, ale nie nazwałabym siebie tekściarską. Piszę teksty bardzo długo, przeżywam je. Mam ich dużo na koncie, ale akurat na tej płycie jest tylko jeden tekst mojego autorstwa. Podczas sesji nagraniowych powstało 15 utworów, z których na krążek trafiło 6. Dokonując tego wyboru kierowaliśmy się raczej poziomem piosenek, a nie tym, czy do danego utworu napisałam tekst.

- Teksty na „All I Need” są w większości autorstwa Thomasa Karlssona. Jak odnalazłaś się w tekstach pisanych przez mężczyznę.

- Ja i Thomas jesteśmy przyjaciółmi i znamy się bardzo dobrze. Przed napisaniem tekstu spotykamy się i rozmawiamy o tym, jaki temat ma poruszać piosenka. Każdy tekst jest o mnie i w każdym z nich się odnajduję. Na przykład w utworze „All I Need” jest poruszona kwestia muzyki.

- Wspomniałaś, że wybrałaś sześć z piętnastu utworów. Dlaczego tylko tyle trafiło na „All I Need”?

- Szczerze mówiąc, niektóre z tych piosenek nie były wystarczająco dobre. Wolałam więc wydać płytę z sześcioma świetnymi kompozycjami niż album z kilkunastoma, z których część byłaby słaba. Każdy z tych sześciu utworów bardzo mi się podoba i ma w sobie to COŚ.

- Czy można więc traktować „All I Need” jako zapowiedź kolejnego wydawnictwa z większą ilością piosenek?

- Tak, właśnie pracujemy nad nowymi utworami. Będzie ich na pewno więcej niż w przypadku „All I Need”, więc będę miała większe pole manewru przy wyborze kompozycji na nowy album.

- Jak doszło do Twej współpracy z Antem Whitingiem (współpracownik między innymi M.I.A.), który wyprodukował między innymi Twój przebój „Thank You Very Much”?

- Rok po moim występie na „Top Trendy” w Sopocie, brytyjska wytwórnia, z którą współpracuję uznała, że pierwotna wersja „Thank You Very Much” jest za mało „brytyjska”. Zaproponowali więc Anta Whitinga jako producenta, który dostał zlecenie przearanżowana tego utworu na potrzeby rynku brytyjskiego. I moim zdaniem piosenka brzmi teraz o wiele lepiej.

- Twoje piosenki są znane w USA oraz wielu krajach Europy. Jaki jest ich odbiór wśród tamtejszej publiczności?

W krajach takich jak Rosja, Ukraina, Niemcy, Austria, Francja czy Hiszpania, są one prezentowane na wysokich rotacjach w stacjach radiowych. Koleżanka z Chorwacji napisała mi ostatnio, że słyszała tam moją piosenkę. W Anglii jest z tym gorzej, bo to ciężki rynek do zdobycia. Ale powoli moja twórczość zdobywa coraz większą ilość słuchaczy, co oczywiście bardzo mnie cieszy.

- Skończyłaś szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie saksofonu, potem występowałaś w musicalu w Szczecinie, śpiewałaś poezję. W którym momencie zapadła decyzja, że będziesz występować jako Margaret w takiej a innej stylistyce muzycznej?

-    Nie było takiej decyzji. To wyszło bardzo płynnie. Gdy nagrywałam „Thank You…” realizowałam  także muzykę do filmów i reklam. I nagle zrozumiałam, że „Thank You…” zajmuje mi najwięcej czasu, że jest najbliższe memu sercu. Postanowiłam więc poświęcić się karierze jako Margaret.

- Jaki wpływ na Twoją obecną karierę miała wspomniana już szkoła muzyczna i Twój udział w musicalu „Rent”?

- Jak wspomniałeś, kończyłam klasę saksofonu. I bardzo mnie to rozwinęło muzycznie. Mój umysł otworzył się na nowe rodzaje muzyki, na harmonie. Potem, zaczęłam interesować się muzyką jazzową. Jeździłam do słynnej szkoły muzycznej w Katowicach na prywatne zajęcia, brałam też udział w zajęciach ogólnodostępnych ze studentami. Także to mi bardzo pomogło, ale na szczęście w odpowiednim momencie się z tego „wymiksowałam”.

- Wyobrażasz siebie występującą z zespołem rockowym?

- Przyznam, że nie, bo to nie moja muzyka. Co prawda wychowałam się na O.N.A., ale nie umiałabym się w tym odnaleźć, bo nie mam takiego wokalu.

- A propos O.N.A: jak podoba Ci się przemiana Agnieszki Chylińskiej, jaką przeszła w ostatnich latach?

- Bardzo mi się podoba. Cenię w niej to, że zrobiła totalną woltę stylistyczną i jest równie dobra jak kiedyś, gdy śpiewała w O.N.A. Podziwiam jej odwagę, bo zmienić wizerunek drapieżnej rockmanki na łagodną wokalistkę śpiewającą do klubowych rytmów, to naprawdę wielka rzecz.

- Byłabyś w stanie zrobić nagle taką woltę?

- Tak, jak najbardziej. Na przykład marzę, by pójść kiedyś w stronę muzyki filmowej.

- Jak wyglądałby film z Twoją muzyką?

- Przede wszystkim, to chciałabym coś nagrać z Ennio Morricone (śmiech). A mój film byłby filmem akcji, choć bardzo lubię sceny liryczne.

- Czyli Twoja muzyka w lirycznych przerywnikach w filmie akcji?

- Tak (śmiech).

- Myślałaś o wydaniu remiksów Twych piosenek?

- Przyznam, że nie. Ale jeśli miałabym to zrobić, to chciałabym, aby brzmiały one jak Disclosure.

- Twoje plany na najbliższe miesiące?

- Dużo pracy nad promocją „All I Need”. Między innymi 8 sierpnia wystąpię w warszawskim klubie Iskra. Serdecznie zapraszam. Potem promocja w Niemczech, a od jesieni planuję grać jak najwięcej koncertów. No i praca nad nowymi piosenkami, o czym już wspominałam wcześniej.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load