Wywiady

Krzysztof "Dżawor" Jaworski (Harlem)

2013-09-19

Nasz wywiad ze znakomitym gitarzystą Krzysztofem "Dżaworem" Jaworskim - liderem, autorem tekstów i muzyki grupy Harlem. Właśnie ukazała się nowa, pierwsza od 6 lat płyta tego zespołu zatytułowana "Przebudzenie".

Rozmowa z: Krzysztof "Dżawor" Jaworski

- Nowy album Harlemu nosi tytuł „Przebudzenie”. Rzec można, że tytuł odnosi się dosłownie do Waszego zespołu…

- Masz rację. Z jednej strony jest to przebudzenie w sensie wydawniczym, ponieważ jest to pierwszy album Harlemu od 6 lat, ale z drugiej strony budzimy się także w sercach naszych słuchaczy. Przez te lata dostawaliśmy wiele sygnałów od ludzi, że czekają na nas. Życie jest jak sinusoida. Dotyczy to także naszego zespołu. W 2008 roku rozstaliśmy się z naszym poprzednim wokalistą Ryszardem Wolbachem, co było dla nas traumatycznym przeżyciem. Przez rok nie graliśmy koncertów. Szukaliśmy jego następcy i nie było to łatwe. Musiał to być ktoś charyzmatyczny, ktoś kto właściwie przekaże myśli zawarte w tekstach i odda prawdę zespołu. Czekaliśmy długo, ale udało się i od prawie 4 lat współpracujemy z Kubą.

Zastanawiałem się długo, jak nazwać tę płytę, aby najlepiej wyrazić to, co czuł przez te lata zarówno zespół, jak i nasi przyjaciele. Wydaje mi się, że tytuł „Przebudzenie” najlepiej oddawało ten stan.

- Czy premiera „Przebudzenia” w tym roku, gdy obchodzicie dwudziestolecie zespołu była zaplanowaną decyzją?

- Tak. W porozumieniu z naszym wydawcą czyli wytwórnią Parlophone zadecydowaliśmy, że z premierą specjalnie chcieliśmy się zbliżyć do jubileuszu zespołu. Premiera płyty była poprzedzona dużym koncertem z okazji dwudziestolecia Harlemu, który odbył się pod koniec sierpnia w Olsztynie.  Wystąpili tam z nami nasi przyjaciele, którzy pojawili się także na płycie czyli: Grażyna Łobaszewska, Michał Jelonek, Maciek Balcar. Wystąpili także: Ryszard Wolbach oraz muzycy pierwszego składu Harlemu: JarosŁaw Zdankiewicz i Stanisław Czeczot, którzy przez wiele lat współtworzyli ten zespół. Na koncercie zagrał również Leszek Cichoński. Pojawili się nasi słuchacze z całej Polski, a także z Włoch i Anglii. Więc wydawało się to nam najlepszym momentem do uhonorowania ich płytą. Dlatego ukazała się ona niemal równocześnie z tym występem.

- Czy  mając świadomość, że płyta „Przebudzenie” będzie powrotem, oddaliście się jej szczególnie?

-To bardzo ważne w jaki sposób się wraca. Z niemałą tremą, z nowym wokalistą, troszkę zmienionym brzmieniem zespołu. Najważniejsze jest to, aby nie zawieść zaufania tych, którzy nam wcześniej sprzyjali i dla których muzyka Harlemu była ważna. Chodzi o uszanowanie ich wrażliwości oraz zachowanie wspólnego czucia.

Jako założyciel Harlemu chciałem, aby na „Przebudzeniu” czuć było duch Ryśka Wolbacha, który zaśpiewał tu w dwóch utworach z własnymi tekstami i perkusisty Jarka Zdankiewicza, który grał na bębnach w utworze „Nim Przyjdzie Wiosna” autorstwa Czesława Niemena z tekstem Jarosława Iwaszkiewicza, a także w utworze „Agata”.  Wszystkie te „ślady” zostały zarejestrowane w możliwie najlepszych studiach nagraniowych, z analogowymi systemami rejestracji i najlepszymi specjalistami od realizacji dźwięku. Tu ukłony dla Andrzeja Karpa, Rysia Szmita i Piotra Chancewicza, którzy dodając swoich talentów wpływali na brzmienie płyty. Postanowiłem nie odpuścić tego „dopieszczenia” aż do ostatniej nutki. Mam nadzieję, że nam się udało.

- Na płycie pojawiła się również wspomniana już Grażyna Łobaszewska…

- Przyjaźnimy się i jestem jej fanem. Kiedyś już razem wystąpiliśmy przy okazji utworu „Opłatek Pod Gwiazdami”. Zaśpiewała wówczas przepięknie z nami. Przy okazji tamtej sesji nagraniowej zaprzyjaźniliśmy się. W utworze „Porucznik Sławek B.”, w którym zaśpiewała na nowej płycie, jest świetny tekst autorstwa Piotra Bukartyka, który błyskotliwie napisał o poruczniku Sławku Borewiczu (śmiech). Piękne solo na trąbce zagrał Tomasz Kamiński, który na stałe grywa z Leszkiem Możdżerem i Nigelem Kennedym.

- Jak narodziła się współpraca z tym muzykiem?

- Przy okazji nagrywania projektu Ministerstwa Kultury I Sztuki, w którym polscy aktorzy nagrywali kolędy znalazłem się w składzie muzyków, którzy brali udział w jego powstawaniu. Tomek zafascynował mnie tym, jak grał na trąbce. Stąd nasza współpraca i przyjaźń.

- Wspomniałeś o tekstach Bukartyka i Iwaszkiewicza. Kto jeszcze jest autorem słów na tej płycie?

- W dużej mierze teksty „Przebudzenia” są mojego autorstwa. Ale zaprosiliśmy osoby, które są integralne z zespołem w sensie myślenia czyli: dotychczasowego współtwórcę Rysia Wolbacha i Bogusia Chrabotę („Gdański świt”).

- Gdybyś musiał wybrać jeden ulubiony utwór z „Przebudzenia” to byłby to…?

- To trudne pytanie. Jeśli chodzi o uniwersalność, to wskazałbym na „Oddychaj” czyli pierwszy singel z tego albumu. To może być nie tylko utwór o miłości męsko-damskiej, jak sugeruje teledysk, lecz jest to tekst o miłości bezwarunkowej, nieoczekującej, pełnej, na przykład miłości ojca do córki. Natomiast jeśli miałbym wybrać utwór, który miałbym traktować najbardziej osobiście to wybrałbym  „Nie zapomnij mnie”.

- Okrągłe rocznice zawsze skłaniają ku rozliczeniom. Jak wygląda rachunek plusów i minusów w Harlemie po dwudziestu latach?

- Myślę, że dodatnio. Jesteśmy w tym miejscu, w jakim jesteśmy czyli żyjemy, nie poddaliśmy się,  jesteśmy pełni nadziei i wydaliśmy właśnie płytę. Każdemu zespołowi czas stawia trudne zadania.  Weryfikują się przyjaźnie i określają sytuacje. Życie nikogo nie pieści. Jesteśmy dojrzalsi, mądrzejsi i być może dzięki temu potrafimy dbać o to, co zdobyliśmy przez te lata, co mamy i być wdzięcznymi naszej publiczności.

- Jakie czynniki zadecydowały według Ciebie, że zespół Harlem przetrwał te dwadzieścia lat, które jak sam powiedziałeś nie były usłane różami…

- Co nas nie zabije to wzmocni (śmiech). W tej chwili sytuacja jest dla mnie oczywista. Jako dorosły człowiek jestem określony jako twórca. Bardzo mocno czuję swojego odbiorcę, a więc kogoś, z kim po koncercie mam szansę porozmawiać, napić się piwa, wysłuchać tego, co ma mi do powiedzenia, dowiedzieć się czegoś o sobie. Jest to genialne doświadczenie, które daje mi świadomość, że wręcz nie mam prawa ustawać w drodze. Znam ludzi, którzy zawdzięczają bardzo dużo naszym piosenkom, między innymi „Korze”. Mówią mi: „Dziękuję Ci za ten utwór, bo gdybym go nie usłyszał, to…” i tu dowiaduję się, jak ważny jest to dla nich ten kawałek. Napisałem tę piosenkę w połowie lat dziewięćdziesiątych po śmierci mego Taty. Kiedyś w Bartoszycach podjechał do mnie chłopak na wózku i powiedział mi, że wiele lat wcześniej, będąc w liceum, został dotknięty kalectwem. Podziękował mi, że zagraliśmy koncert w jego mieście i nagraliśmy „Korę”, bo wtedy, gdy trafił na wózek, ta piosenka uratowała mu życie…Był to najmocniejszy i kto wie, czy nie najważniejszy komunikat, jaki dostałem. Wielu ludzi zaprzyjaźnionych z zespołem opowiada nam, że Harlem towarzyszył im, gdy brali śluby, gdy rodziły się dzieci, kiedy potrzebowali wsparcia i dobrego myślenia. Więc rozumiesz, że gdy słyszy się takie, to dostaje się sił, by dalej grać, komponować, pisać teksty, oddawać muzyce. Po prostu: silniej stoję na nogach.

- Jak wyobrażasz sobie Harlem za 10 lat – na trzydziestolecie grupy?

- Jestem pewien, że będziemy istnieć. Będziemy silnym bandem grającym jeszcze lepiej i dojrzalej. Będziemy mieli jeszcze więcej przyjaciół. Opowiem tu anegdotę:  gdy graliśmy na festiwalu Ryśka Riedla w Tychach w połowie lat 90 spotkałem tam młodzież, która na plecakach miała napisany cytat: „Prowadzi nas niewidzialna siła” z utworu „Kora”. Dwa lata temu też tam graliśmy i znowu spotkałem dzieciaki z wypisanym tym samym cytatem. I pomyślałem sobie, że jest siła i jest moc!

- Dziękuję za wywiad.

- Grzegorz, dziękuję Ci serdecznie za wywiad, a wszystkim tym, którzy nam dopingowali, dziękuję za wsparcie przez te 20 lat i ciągłą wymianę myśli.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load