Wywiady

Arkadiusz "Opath" Gruszka (Leash Eye)

2013-10-21

"Hard Truckin' Rock" to tytuł trzeciej płyty warszawskiej grupy Leash Eye. Z okazji premiery porozmawialiśmy z jej gitarzystą "Opathem".

Rozmowa z: Arkadiusz "Opath" Gruszka

- Wasz nowy album to kopalnia świetnych, rockowych melodii. Jaki jest Twój przepis na dobrą,  rockową piosenkę?

- Hm, trudne pytanie. Myślę, że nie postępujemy według jakiegoś przepisu, lecz po prostu gramy to, co siedzi nam w duszach. Oczywiście pracujemy nad tymi melodiami, ale nasza muzyka powstaje w sposób dość naturalny.

- A jak powstawała tym razem?

- Na "Hard Truckin' Rock" wyglądało to nieco inaczej niż na naszych dwóch poprzednich albumach. Tym razem o wiele większy wkład w tworzenie materiału miał nasz klawiszowiec Voltan. Podczas pracy nad poprzednim albumem pojawił się na tyle późno w składzie Leash Eye, że zostało mu tylko zagrać w studio nagraniowym skomponowane przez niego partie klawiszy. Tym razem jest kilka utworów i tekstów jego autorstwa. Stworzył także pewną ilość linii wokalnych.

I jeszcze jedno novum: otóż po raz pierwszy w historii Leash Eye skomponowaliśmy płytę w pół roku. Specjalnie powiesiliśmy przysłowiowy „bat” nad naszymi głowami w postaci określonych terminów rezerwacji studia nagraniowego. W tym terminie musieliśmy się zmieścić. Mieliśmy na zrobienie materiału do płyty pół roku i tak się stało.

- Czy gdybyście nagrywali ten album dłużej niż pół roku i bez tego „bata” nad głową, album brzmiałby inaczej?

- Być może brzmiałby lżej lub ciężej, po prostu troche inaczej. Chodzi o to, że mogłyby ewoluować, ale nie potrafię powiedzieć, w którą stronę. Natomiast nie byłyby to zmiany znaczące, a bardziej kosmetyczne. Zawsze jest tak, że gdy już nagrasz płytę, a potem jej słuchasz, to się zastanawiasz: tutaj można było coś zmienić, a tutaj wstawić inny dźwięk. Nie oznacza to jednak, że dzięki takiej zmianie byłoby lepiej. Po prostu byłoby inaczej. Słyszę to nawet w starych nagraniach Metalliki (śmiech).

- Zarówno na nowej płycie, jak i na poprzedniej teksty są po angielsku. Na pierwszym albumie większość była po polsku. Dlaczego zdecydowaliście się na język Szekspira?

- Przy pierwszej płycie mieliśmy jeszcze założenie, że wszystko chcemy robić po polsku. Później, bodajże nasz wokalista Sebastian uznał, że jednak bardziej pasuje mu śpiewanie po angielsku. Poza tym po pierwszym albumie zaczęliśmy ewoluować w stronę amerykańskiego brzmienia i klasyki hard rocka, więc nawet się dobrze złożyło, że śpiewamy po angielsku. Ten język jest po prostu stworzony do takiej muzyki.

- Od 2009 roku nagrywacie w niezmienionym składzie. Czy te 4 lata wspólnego grania na tyle scementowało zespół, że można uznać ten skład za idealny?

- Zawsze może być lepiej, ale nie czujemy potrzeby zmiany. Tak jak jest, jest dobrze. Ale też nigdy nie powiem, że jest to ideał (śmiech).

- Jakie czynniki mogłyby zadecydować o tym, że moglibyście zrobić tzw. „karierę” za Oceanem?

- Wielokrotnie o tym myślałem. Widzę, że coraz więcej zespołów w Polsce patrzy w stronę USA. Jest taki trend, aby brzmieć po amerykańsku. Rynek amerykański jest na tyle trudnym rynkiem, że wbrew pozorom nie jest to takie proste. Gdyby to było łatwe, to już mielibyśmy w stanach kilka polskich zespołów i nie zaliczam do tej grupy Behemotha czy Decapitated. My staramy się, aby nasze utwory były osadzone w realiach amerykańskich, także w warstwie tekstowej. Nie wiem, może udałoby się nam wniknąć w środowisko tamtejszych kierowców ciężarówek? (śmiech). Choć z drugiej strony, oni pewnie słuchają więcej country niż amerykańskiego rocka. Także, nie wiem….

- Dlaczego minęło aż 13 lat między powstaniem zespołu, a nagraniem przez Was debiutanckiej płyty?

- Powód był banalny: częste zmiany składu na początku, brak przekonania, co do przyszłości grupy. Na początku spotykaliśmy się bardziej po to, by sobie pograć na próbach niż grać koncerty. Poza tym to były czasy, gdy internet nie był tak powszechny i nie było tak łatwo o kontakty. Teraz z sieci możemy dowiedzieć się:  kto jest wydawcą, gdzie mieści się jego siedziba, kto podejmuje decyzje. Tak właśnie było w przypadku naszej drugiej płyty, gdy związaliśmy się z Metal Mindem. Wysłaliśmy im kilka numerów, spodobało się im i tak współpracujemy już trzy lata. Natomiast w przypadku pierwszej płyty chyba aż dwa lata szukaliśmy wydawcy i dystrybutora , którym została niezależna wytwórnia Metal Mundus. I tak minęło tych kilkanaście lat.

- Dziękuję za wywiad.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load